N A D Z W Y C Z A J N Y   L V I I   W A L N Y   Z J A Z D   D E L E G A T Ó W   Z A S P   O D B Ę D Z I E   S I Ę   W   D N I U   9   L I S T O P A D A   B R.

Gdzie jesteś:
Drukuj

Orędzie na Światowy Dzień Teatru

obrazek   ORĘDZIE NA ŚWIATOWY DZIEŃ TEATRU
2012
John Malkovich


Czuję się zaszczycony prośbą, jaką skierował do mnie działający przy UNESCO Międzynarodowy Instytut Teatralny ITI, o wygłoszenie orędzia z okazji 50. rocznicy Światowego Dnia Teatru. Pragnę skierować kilka myśli do wszystkich moich znajomych i nieznajomych towarzyszy w pracy teatralnej. 

Niech wasze dzieła będą ważne i oryginalne. Niech będą głębokie, wzruszające, niepowtarzalne i niech skłaniają do refleksji. Niech wspierają nas w rozważaniach nad tym, co znaczy być człowiekiem, i niech w tych rozważaniach znajdzie się wiele serca, szczerości i wdzięku. Obyście przezwyciężali przeciwności losu, cenzurę, ubóstwo i nihilizm, z jakimi wielu z was z pewnością przyjdzie się zmierzyć. Bądźcie obdarzeni talentem i dyscypliną, które pozwolą wam mówić o biciu ludzkiego serca w całej jego złożoności, jak również pokorą i ciekawością, by uczynić z tego dzieło swojego życia. I niech to, co jest w was najsilniejsze – bowiem zdoła tego dokonać tylko to, co w was najsilniejsze, i to zaledwie w bardzo rzadkich i krótkich chwilach – nada formę temu najprostszemu z pytań: „jakie jest nasze życie?”.
Powodzenia!

John Malkovich

Biogram: 

    John Malkovich jest aktorem, producentem, scenarzystą i reżyserem, lecz przede wszystkim człowiekiem teatru.

    Po odkryciu teatru na początku lat 70. na Uniwersytecie Stanowym Illinois, wspólnie z Terrym Kinney’em, Jeffem Perry i Garym Sinise, w 1976 roku założył słynną grupę teatralną Steppenwolf Theater Company.

    Sławę w filmie przyniosła mu interpretacja roli hrabiego Valmonta w filmie „Niebezpieczne związki” (reż. Stephen Frears) u boku Michelle Pfeiffer i Glenn Close. Po tej roli, wyznaczającej ważny zwrot w jego karierze, zagrał w ponad siedemdziesięciu filmach w Stanach Zjednoczonych oraz za granicą.

    Jako autor licznych i różnorodnych kreacji aktorskich, był dwukrotnie nominowany do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za role w filmach „Miejsca w sercu” (1984) oraz „Na linii ognia” (1993), i zdobywał nagrody za interpretacje aktorskie w filmach takich, jak „Pola śmierci”, „Niebezpieczne związki”, „Być jak John Malkovich” czy „Oszukana”.

    Po sukcesie spektakli „Hysteria” (Théâtre Marigny, 2002) oraz „Good canary” (Théâtre Comédia, 2007), w 2011 r. wyreżyserował w Théâtre de l'Atelier swój trzeci spektakl teatralny w Paryżu, „Les Liaisons Dangeureuses”, za którego inscenizację otrzymał nagrodę Moliera.


Poznaj historię Międzynarodowego Dnia Teatru