Licznik odwiedzin : 1328532
Logo
10-10-2017

Zwyczajny Walny Zjazd

LVIII Zwyczajny Walny Zjazd Delegatów ZASP odbędzie się
w dniach 16-17 kwietnia 2018 roku

Miesięcznik Teatr przyznał nagrody

Laureatką Nagrody im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera została Anna Augustynowicz za reżyserię "Ślubu" Witolda Gombrowicza, w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską otrzymali: Magda Grąziowska, za rolę Harper w spektaklu "Harper" według dramatu „Harper Regan” Simona Stephensa w przekładzie Małgorzaty Semil w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, oraz Grzegorz Falkowski, za rolę Henryka w "Ślubie" Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz w Teatrze Współczesnym w Szczecinie i Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Nagrodą Specjalną "Teatru" uhonorowano twórców spektaklu o unikalnej wartości artystycznej i humanistycznej "Wieloryb The Globe" Krzysztofa Globisza, Mateusza Pakułę, Evę Rysovą, Martę Ledwoń, Zuzanę i Antonisa Skoliasów, Marcina Chlandę, Cezarego Tomaszewskiego i Mateusza Wajdę. Spektakl wyprodukowano w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie i Teatrze Starym w Lublinie.

Werdykt podjęło Jury w składzie: Jacek Cieślak, Jacek Kopciński (przewodniczący), Wojciech Majcherek, Jacek Wakar, Kalina Zalewska.

Ponadto nominacje otrzymali:

W kategorii najlepsza reżyseria:

- Grzegorz Wiśniewski za reżyserię "Harper" według dramatu "Harper Regan" Simona Stephensa w przekładzie Małgorzaty Semil w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

- Jan Klata za reżyserię "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

- Marcin Wierzchowski za reżyserię "Sekretnego życia Friedmanów" według "Capturing the Friedmans" Andrew Jarecky'ego w Teatrze Ludowym w Krakowie

W kategorii najlepsza rola żeńska:

- Monika Frajczyk za rolę Panny Młodej w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

- Wiktoria Gorodeckaja za rolę Nastazji Filipownej Baraszkowej w "Idiocie" Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Pawła Miśkiewicza w Teatrze Narodowym w Warszawie

W kategorii najlepsza rola męska:

- Jan Frycz za rolę Afanasija Iwanowicza Tockiego w "Idiocie" Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Pawła Miśkiewicza w Teatrze Narodowym w Warszawie

- Rafał Gąsowski za rolę Konrada w "Dziadach - Nocy Drugiej" według III części Dziadów Adama Mickiewicza w reżyserii Piotra Tomaszuka w Teatrze Wierszalin w Supraślu

- Marian Opania za rolę tytułową w "Ojcu" Floriana Zellera w reżyserii Iwony Kempy w Teatrze Ateneum w Warszawie



ZASP/J