Search
Generic filters

Aktualności

90-lecie posługi Zgromadzenia Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza w Domu Artystów Weteranów w Skolimowie

Dziewięćdziesięciolecie posługi Zgromadzenia Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza w Domu Artystów Weteranów w Skolimowie, stało się okazją do spotkania z mieszkańcami w odmiennych od codzienności, okolicznościach.

Zgromadzenie uczciło jubileusz uroczystą Eucharystią, którą  podziękowano za lata współpracy z Domem, w którym posługujące tam Siostry pracowały i nadal pracują, jako pielęgniarki, dietetyczki, kucharki, salowe czy dyrektorki. Mszy Świętej przewodniczył Ks. Bp. Michał Janocha. Z wielkim wzruszeniem uczestnicy mszy wysłuchali bardzo osobistych refleksji Zoffi Kucówny – wieloletniej Przewodniczącej Komisji Skolimowskiej, obecnie mieszkanki DAW.

Po mszy Siostry w towarzystwie prezesa ZASP- Krzysztofa Szustera i prezes Fundacji Artystów Weteranów – Marleny Miarczyńskiej oraz gości, odwiedzili groby aktorów i Sióstr na miejscowym cmentarzu.

Po powrocie w wypełnionej po brzegi Sali, zebrani wysłuchali wspomnień siostry Grażyny Grałek, byłej długoletniej pielęgniarki i dyrektorki DAW.

Na wniosek ZASP, doceniającemu Ich oddaną 90 letnią pracę, Siostry zostały uhonorowane listami gratulacyjnymi od Ministra KiDzN, wicepremiera Piotra Glińskiego. W obecności mieszkańców i pracowników DAW-u oraz członków Zarządu Stowarzyszenia i byłego prezesa ZASP oraz przewodniczącego Kapituły Członków Zasłużonych – Krzysztofa Kumora, Anety Skorupki reprezentującej Wojskowy Instytut Medyczny, Zarządu GKR a także zaproszonych gości, z rąk doradcy Prezydenta RP ds. kultury, Tadeusza Deszkiewicza odznaczone zostały Złotym Krzyżem Zasługi: Siostra Regina Pstrągowską, przełożona generalna Zgromadzenia a także Ewa Jagieła-obecna dyrektorka DAW-u. Dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. Piotra Glińskiego za zaangażowanie w działalność wspierającą pensjonariuszy oraz aktywność na rzecz funkcjonowania DAW w Skolimowie im. Wojciecha Bogusławskiego wręczono: Małgorzacie Gawłowskiej, Zofii Dykty, Stanisławie Kuster, Julii Łazor, Urszuli Jankowskiej, Annie Gregorczuk, Małgorzacie Niemaszyk i Czesławie Marcinkiewicz.

Na wniosek Rady Fundacji Artystów Weteranów  prezes  Marlena Miarczyńska wręczyła na ręce Matki Przełożonej Marietty Pstrągowskiej tytuł Dobrodzieja DAW  dla całego Zgromadzenia.

Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za swoją działalność na rzecz kultury i społeczną pracę na rzecz artystów otrzymała ambasadorka DAW w Skolimowie oraz wybitna artystka – Rena Rolska, która nie kryła wzruszenia i radości. Prezes ZASP Krzysztof Szuster podkreślił, że nie wyobraża sobie Domu Artystów Weteranów bez obecności w nim Sióstr.

Po uroczystym obiedzie, przy kawie i słodkościach Siostry wraz z zaproszonymi gośćmi, wysłuchali koncertu, podczas którego w repertuarze klasycznym (arie z oper W. A. Mozarta i G. Verdiego, utwory sakralne) wystąpili studenci Prof. Ewy Iżykowskiej z Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego: Wenru Yan, Yang Wang, Mingi Wang, Paulina Gocalek, Wioletta Sedzik, Katarzyna Prokopczyk, Anna Gorska, Junhan Liu, przy fortepianowym akompaniamencie Taisy Dyniak z Ukrainy.

Rozmowom i wspomnieniom nie było końca, ta upalna niedziela pozostanie na długo w naszej pamięci.

 

fot. Piotr Molęcki/Eastnews

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

Sekcja Teatrów Dramatycznych ZASP corocznie zaznacza swoją obecność na tym Konkursie fundując finansową aktorską Nagrodę im. Jana Świderskiego, przyznawaną przez Jury Konkursu.
więcej
Na kanale youtube ukazał się właśnie reportaż o wspaniałej Artystce i Cudownej Kobiecie – śp. Danucie Muszyńskiej – Zamorskiej. Reportaż powstał na podstawie rozmowy, którą autorzy filmu przeprowadzili w 2021 roku z Artystką. Intencją pani Danuty była wewnętrzna potrzeba podzielenia się z sympatykami swojej twórczości jak i osobami pragnącymi poznać bliżej jej osobę.
więcej
Uprzejmie informujemy, że przerwa urlopowa Zarządu ZASP Oddział we Wrocławiu jest zaplanowana od 1 do 31 lipca 2022 r. Jednocześnie informujemy, że Biuro Oddziału w dniach 12 sierpnia 2022 r. do 25 sierpnia 2022 r. będzie nieczynne z powodu urlopu.
więcej
Intensywny czas wypełniony sztuką, mniej lub bardziej interesującymi, czy odkrywczymi propozycjami studentów ośmiu uczelni z Czech, Słowacji, Ukrainy, Niemiec i Polski oraz warsztatami i seminariami a także spektaklami pokazanymi w Białostockim Teatrze Lalek w nurcie profesjonalnym.
więcej
W krakowskim Klubie Aktora SPATif-ZASP oficjalnie zakończyliśmy sezon. Podczas tego uroczystego spotkania Wojewoda Małopolski – Łukasz Kmita wręczył Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznane przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Prof. Piotra Glińskiego, siedmiu członkom Oddziału ZASP w Krakowie.
więcej
W klubie Aktora ZASP – SPATiF otwarto wystawę Krystyny Zachwatowicz-Wajdy „Krystyna Zachwatowicz-Wajda w Starym Teatrze”. Po uroczystej laudacji Prof. Józefa Opalskiego, spotkanie z artystką poprowadził dziennikarz, filmoznawca, krytyk teatralny i filmowy – Łukasz Maciejewski. Wystawę można oglądać do końca października 2022 w Klubie Aktora ZASP-SPATiF, Rynek Główny 41.
więcej
Kontakt

Sekretariat Biura ZASP

Jarosław Prytycki
+48 22 696 79 00
E-mail: zasp@zasp.pl

Adres

Al. Ujazdowskie 45

00-536 Warszawa
Biuro czynne:
pon. – pt. 9.00 – 17.00

Copyright © 2021 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design