Aktualności

Festiwal Tańca Współczesnego “move festival Zielona Góra 2023” sfinansowany ze środków SKE ZASP

Stowarzyszenie Ośrodek Praktyk Choreograficznych oraz Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze zapraszają na Festiwal Tańca Współczesnego “move festival Zielona Góra 2023”.

Myśl przewodnia na ten rok to „SPACES | PRZESTRZENIE”.

Hasło jest dla nas otwarciem do twórczej dyskusji o metaforycznych znaczeniach przestrzeni i relacji w świecie tańca. Ideowo nawiązujemy również do festiwalowych korzeni, czyli pierwszych edycji realizowanych pod nazwą „SPACE Zielona Góra”.

Podczas dwóch wieczorów, 22 i 23 września o godzinie 18.00, na kameralnej scenie w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” zaprezentują się znakomici artyści:

Anna Piotrowska (Bytom)
Iwona Wojnicka/Format ZERO (Warszawa)
Contemporary Artists’ Cooperative (Poznań)
Małgorzata Kowalczyk (Izrael)

Jodłowska | Bębenek (Zielona Góra)
Teatr Tańca Enza (Słupsk)

Ola Zalejko (Zbąszyń)
Teatr Ruchu Pracownia Artystyczna Kulturka (Świebodzin)
Teatr Terminus A Quo (Nowa Sól)

Laboratorium Improwizacji (Zielona Góra)
Physical ArtHouse (Zielona Góra)

W formule galeryjnej zaprezentowane zostaną filmy taneczne i performatywne:

„Zimne lato” – Kacper Pawelski, „BACK HOME” – Aleksandra Charabin oraz „Goniąc Kormorany” – Physical ArtHouse.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą:

Anna Maciejak – choreografka, pedagożka – nauczycielka tańca, trenerka gimnastyki artystycznej i sportowej. Założycielka Zespołu – Teatru Tańca Współczesnego SAGA w Zielonej Górze, działającego w latach 1975-2000. Nauczycielka akademicki na Uniwersytecie Zielonogórskim w latach 1977-2013.

Anna Piotrowska – choreografka, reżyserka, tancerka, nauczycielka tańca współczesnego i improwizacji, dyrektorka Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark.

http://annapiotrowska.com

https://vimeo.com/user6161350

Anna Królica – kuratorka, krytyczka, badaczka i autorka licznych publikacji o tańcu.

https://www.fundacjaperforma.com/

Joanna Marcinkowska – teatrolożka, krytyczka teatralna, poetka i fotografka, związana z Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze.

https://dziennikteatralny.pl/

Marta Seredyńska – badaczka, recenzentka związana z czasopismem „Taniec”, autorka publikacji naukowych o tańcu i bloga „tańczę słowem”.

https://martaseredynska.wordpress.com/

Adam Kamiński – kurator, animator kultury, dyrektor Mandala Performance Festival we Wrocławiu.

W ramach działań festiwalowych przewidziane są także spotkania z publicznością, które moderować będą Marta Seredyńska i Marek Zadłużny, odbędzie się także debata środowiska tańca. Warsztaty poprowadzi Anna Piotrowska.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Move festival to inicjatywa artystyczna zapoczątkowana przez Marka Zadłużnego oraz kolektyw Physical ArtHouse realizowana cyklicznie w Zielonej Górze. Wydarzenie ma na celu prezentację spektakli i zjawisk tanecznych oraz integrację środowiska związanego z szeroko pojmowanym polskim tańcem współczesnym.

Każda odsłona festiwalu przynosiła zmiany wynikające z przeobrażającej się rzeczywistości polskiej kultury tańca. W latach 2010-2014 inicjatywa nosiła nazwę “SPACE” i powstała dzięki bliskiej współpracy z Anną Piotrowską. W latach 2015-2020 była częścią sieci festiwali “SFERA RUCHU” realizowanych w Słupsku, Toruniu i Zielonej Górze. Obecnie wróciliśmy do idei odrębnej inicjatywy pod nową nazwą „move festival Zielona Góra”.

Wydarzenie ma charakter kuratorski i skierowane jest do środowiska zajmującego się tańcem w nurcie offowym. Pragniemy stworzyć przestrzeń zespołom oraz twórcom, którzy oddają siebie dla tańca i tworzą niejako „po godzinach”, często wykonując na co dzień inną profesję.

Wszystkie aktualne informacje publikowane są w festiwalowych mediach społecznościowych:

https://www.facebook.com/movefestivalzielonagora/

https://www.instagram.com/move_festival_/

https://opch.pl/o-festiwalu/

 

Organizatorzy:

Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze

Stowarzyszenie Ośrodek Praktyk Choreograficznych

 

Dofinansowanie:

Lubuskie Warte zachodu

Związek Artystów Scen Polskich

 

Zadanie realizowane w ramach promocji Województwa Lubuskiego

Projekt dofinansowany ze środków Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie

fot. materiały festiwalowe
DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

W Tarnowie dobiegł końca XXVII Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA 2023. Miło nam poinformować, że tegoroczną Nagrodę ALE AKTOR ! Związku Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenie za najciekawszą kreację komediową otrzymał – Patryk Szwichtenberg z Teatru Bagatela w Krakowie.
więcej
Od dziś obowiązują nowe regulaminy funduszu SKE ZASP w programach: socjalnym, kulturalnym i edukacyjnym. Bardzo prosimy o zapoznanie się z nowymi regulaminami dostępnymi na stronie ZASP w zakładce SKE.
więcej
Tytuł Mecenasa Kultury za przychylność i wsparcie, za zaufanie i nieustającą życzliwość oraz obecność w polskiej kulturze teatralnej, otrzymaliśmy od dyrektora Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Zbigniewa Prażmowskiego, podczas VI Festiwalu małych Prapremier.
więcej
18 września 2023 roku odbyło się, zwołane przez Zarząd Główny ZASP Uchwałą Nr 327/2023 z dnia 31 lipca 2023, Plenarne Zebranie Nierepartycyjnej Sekcji Estrady.
więcej
We wtorek, 12 września 2023 roku, dokładnie w 50 rocznicę założenia Polskiego Teatru Tańca, w jego nowej siedzibie przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu.
więcej
Projekt warsztatów castingowych w Poznaniu jest praktyczną nauką samodzielnego tworzenia artystycznych materiałów audiowizualnych służących do prezentacji warsztatu aktorskiego uczestników dla reżyserów filmów fabularnych, seriali, teatrów telewizji oraz spektakli teatralnych.
więcej