Aktualności

Finału IV edycji „Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej ANIMATUS”

Już 13 listopada w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” im Stefana Karskiego w Kielcach oraz w kieleckim Instytucie Dizajnu odbędą się wydarzenia podsumowujące tegoroczną edycję „Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej ANIMATUS”.

W programie finału przedsięwzięcia zaplanowano przede wszystkim prezentacje prac laureatów – w tym roku jury nagrodziło Filipa Jaśkiewicza, Jakuba Matysa i Katarzynę Leks. Wszystkie z wyróżnionych koncepcji potwierdzają rosnące zainteresowanie wykorzystywaniem nowych technologii w projektowaniu lalek/obiektów – wyłonieni laureaci stosują w swoich konkursowych realizacjach m.in. elementy sztucznej inteligencji czy bioplastik.
Jak co roku finał ANIMATUSA jest okazją do dyskusji wokół współczesnego lalkarstwa i trendów scenograficznych. Organizatorzy zapraszają na spotkanie z cyklu Forum Form z udziałem gościa specjalnego Davida Zuazoli – hiszpańskiego reżysera, scenografa i konstruktora lalek, a także na wykład „Przestrzeń wirtualna jako środowisko działań performatywnych” przygotowany przez kompozytora, producenta i sound designera Przemka Danowskiego.
Ponadto, w sieci można będzie obejrzeć wystawę fotografii Bartka Warzechy dokumentującą przebieg tegorocznej odsłony konkursu, w tym zwłaszcza proces powstawania konkursowych animantów.
– Dużą wartością ANIMATUSA jest stworzenie przestrzeni twórczej dla laureatów, którzy realizują nagrodzone pomysły w ramach rezydentury artystycznej – mówi Robert Drobniuch, reżyser, obecnie dyrektor Teatru Lalek Guliwer w Warszawie, pomysłodawca i kierownik programowy konkursu. – Wyróżnieni artyści mogą korzystać z pomocy konsultantów i konstruktorów, mają zaplecze do swoich działań i eksploracji. To wymiana wiedzy i doświadczeń, zwłaszcza, że uczestnicy reprezentują różne dziedziny sztuki. Takie otwarcie na różne perspektywy oraz różne rozwiązania techniczne czy rzemieślnicze ma sprzyjać rozwijaniu talentów i umiejętności, a w szerszej perspektywie – rozwijać współczesny teatr formy.
Tegoroczna edycja ANIMATUSA jest ostatnią realizowaną w Kielcach. W ciągu czterech lat do konkursu zgłoszono ponad 200 prac z Polski i zza granicy, a dotychczasowi laureaci stworzyli lalki, animowane obiekty i formy teatralne w różnych technikach – od tradycyjnych mechanizmów przez VR i druk 3D. W ramach wydarzeń towarzyszących konkursowi odbywały się wykłady, debaty, warsztaty, wystawy, pokazy spektakli.
Główną ideą ANIMATUSA jest poszukiwanie nowych środków wyrazu w obszarze szeroko rozumianego teatru formy, eksperymentowanie z materią i wspieranie nowatorskich projektów scenograficznych.

Konkurs „Animatus” jest realizowany przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji na stronach: http://animatuscontest.pl ; http://teatrkubus.pl

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

18 września 2023 roku odbyło się, zwołane przez Zarząd Główny ZASP Uchwałą Nr 327/2023 z dnia 31 lipca 2023, Plenarne Zebranie Nierepartycyjnej Sekcji Estrady.
więcej
We wtorek, 12 września 2023 roku, dokładnie w 50 rocznicę założenia Polskiego Teatru Tańca, w jego nowej siedzibie przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu.
więcej
Projekt warsztatów castingowych w Poznaniu jest praktyczną nauką samodzielnego tworzenia artystycznych materiałów audiowizualnych służących do prezentacji warsztatu aktorskiego uczestników dla reżyserów filmów fabularnych, seriali, teatrów telewizji oraz spektakli teatralnych.
więcej
Stowarzyszenie Ośrodek Praktyk Choreograficznych oraz Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze zapraszają na Festiwal Tańca Współczesnego “move festival Zielona Góra 2023”.
więcej
Już 10 września o godz. 16.00 na Zamku w Ostromecku odbędzie się koncert „Na skrzydłach miłości” czyli najbardziej znane arie operowe i operetkowe w wykonaniu artystek związanych z Operą Nova w Bydgoszczy: Dariną Gapicz – śpiewaczką operową oraz Marianną Sybiriakovą-Khikhlovską – pianistką.
więcej
Nowy cykl programu kulturalnego “Taniec nie zna granic” Małgorzaty Matuszewskiej poświęcony sztuce tańca hiszpańskiego. Tym razem tematem cyklu są polscy artyści tańca, którzy pokochali taniec hiszpański i prezentowali go na scenach z wielkim powodzeniem, a ich taniec odzwierciedlał ówczesna trendy w sztuce tańca hiszpańskiego.
więcej