Aktualności

Jubileusz piętnastolecia Teatru Nowego Proxima w Krakowie

W minioną niedzielę w Krakowie odbył się jubileusz piętnastolecia Teatru Nowego Proxima – jednej z najprężniej działających scen niezależnych w kraju. Podczas uroczystości ZASP reprezentował członek ZG Konrad Szczebiot. List gratulacyjny w imieniu stowarzyszenia wystosował Prezes – Krzysztof Szuster.

Teatr Nowy w Krakowie założony został w 2006 roku przez Piotra Siekluckiego oraz grupę młodych artystów i absolwentów krakowskich uczelni (Dominika Nowaka, Tomasza Kireńczuka, Łukasza Błażejewskiego, Danę Bień oraz Marka Kutnika). Swoją pierwszą siedzibę przy ul. Gazowej 21 uzyskał dzięki mecenasowi sztuki Januszowi Marchwińskiemu. Działalność stowarzyszenia od początku wspierana jest przez Gminę Miejską Kraków, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach późniejszych do stałego administracyjnego zespołu dołączyli: Magdalena Jasicka, Wojciech Kiwacz, Karolina Purłan, Artur Świetny, Grzegorz Janeczek, Karol Miękina i Jakub Gajewski, tworząc zespół administracyjny.

W roku 2016 Teatr przeniósł się do nowej siedziby przy ulicy Krakowskiej i pozyskał mecenasa strategicznego, Janusza Kadelę, prezesa przedsiębiorstwa inwestycyjnego Proxima-Service. W roku 2019 Janusz Kadela z rąk Prezydenta Miasta Krakowa otrzymał tytuł Mecenasa Kultury Roku za wspieranie m.in działalności teatralnej. Od tej pory nazwą instytucji jest Teatr Nowy Proxima.

Programy Stowarzyszenia Teatr Nowy cyklicznie wspierane są przez m.in Gminę Miejską Kraków, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, Narodowe Centrum Kultury, mpec, PZU, Goethe Instytut.

W roku 2020 Piotr Sieklucki otrzymał najważniejszą nagrodę Miasta Krakowa w dziedzinie teatru: Główną Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego.

Dyrekcji oraz całemu zespołowi Teatru Nowego Proxima serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych jubileuszy!

 

 

fot. Marcin Oliva Soto
DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

W poniedziałek, 22 maja 2023 r. w Domu Kultury ŚWIT w Warszawie celebrowaliśmy nasze coroczne święto Dzień Artysty Śpiewaka. To już XXIV edycja tego wydarzenia, wymyślonego przez naszego wspaniałego kolegę Andrzeja Wizę i wspólnie zainicjowanego w 1998 roku z osobą niezwykłej energii i charyzmy, działaczką na rzecz naszej wspólnoty artystycznej ZASP – Ireną Jezierską.
więcej
Poświatowskiej stała się punktem wyjścia przy tworzeniu monodramu pt. „Pneuma” na podstawie „Opowieści dla Przyjaciela”. Spektakl zaprasza widza do udziału w uniwersalnej paraboli nie tylko o człowieku żyjącym z nieuleczalną chorobą, ale także poszukującym sensu i pełni w miłości do życia.
więcej
W dniach 6 – 13 maja 2023 r. w Nowym Sączu odbył się XX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.Do konkursu przystąpiło 63 uczestników (wyłonionych spośród ponad 200 zgłoszeń). Do trzeciego, finałowego etapu zakwalifikowało się 9 osób (5 w kategorii żeńskiej i 4 w kategorii męskiej).
więcej
Na zakończenie 41. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, jury ZASP w składzie: przewodnicząca: Ewa Leśniak oraz Anna Bobrowska – Ekiert & Marek Lipski, po obejrzeniu wszystkich 13 spektakli dyplomowych prezentowanych podczas 41. Festiwalu Szkół Teatralnych, przyznało dwie nagrody:
więcej
Redakcja Scen Polskich rozpoczyna prace nad kolejnymi numerami wydawnictwa.
więcej
Sekcja Teatrów Muzycznych ZASP serdecznie zaprasza na uroczysty koncert z okazji obchodów Dnia Artysty Śpiewaka, który odbędzie się w poniedziałek, 22 maja 2023r, godz. 17:00 w Domu Kultury ŚWIT w Warszawie, ul. Wysockiego 11. Całość sfinansowana ze środków SKE ZASP.
więcej