Aktualności

,,Korso Hrabiego Aleksandra Fredry” pod patronatem Związku Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenia

Zgodnie z naszą wcześniejszą zapowiedzią, w ostatnia niedzielę 13. 11.2022 r., odbyło się ,,Korso Hrabiego Aleksandra Fredry”, inaugurujące przyszłoroczne obchody uchwalonego przez Sejm RP Roku Aleksandra Fredry. Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Polska Grupa Tradycji Powożenia pod patronatem Związku Artystów Scen Polskich, odbiło się szerokim echem w mediach.

Na siedzibie ZASP zawisł baner z cytatem z ,,Zemsty”, jakże aktualnym w dzisiejszych czasach: „Mocium Panie z nami zgoda”.Ulicami Warszawy, z Łazienek Królewskich ruszył kondukt zabytkowych powozów zaprzężonych od jednego, parę, trójkę, kończąc na czwórce koni. Barwną kawalkadę kończyły dwa urocze, siwe kucyki. W powozach zasiedli aktorzy grający niegdyś i obecnie w sztukach Fredry. Z ZASP: Ewa Florczak, Marlena Miarczyńska i Małgorzata Rożniatowska, a z Teatru Polskiego :   Dorota Bzdyla, Hanna Skarga, Jakub Kordas. W powozie zaprzężonym w czwórkę koni, którym niegdyś jeździł Prezydent Ignacy Mościcki, zasiadła Pani Profesor Anna Kuligowska w towarzystwie prawnuka Hrabiego Fredry, Pana Macieja Szeptyckiego. Korso odwiedziło siedzibę ZASP, a następnie udało się pod Teatr Polski gdzie aktorzy wysiedli z powozów, by ,,zagrać” w ,,Zemście”. Dalej kawalkada ruszyła pod Teatr Wielki i Narodowy, odwiedziła Stare Miasto, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i powróciła do Łazienek Królewskich. Na całej trasie przechodnie pozdrawiali pasażerów bijąc brawo, jednocześnie mając szansę poznać twórczość Aleksandra Fredry, gdyż na każdym powozie umieszczone były plansze z tytułami sztuk jego autorstwa.

Całą imprezę wymyślił i reżyserował Krzysztof Szuster, który jak na prezesa przystało, poprowadził Korso powożąc trójką koni, zaprzęgniętych do zabytkowego breku księcia I. Sanguszki.

fot. Karol Rzeczycki

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

Podczas IX Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju w dn. 26 listopada 2022 r. naszemu Koledze TADEUSZOWI PSZONCE zostało wręczone Wyróżnienie Specjalne „Za wybitne osiągnięcia w sztuce wokalno – aktorskiej na scenach teatrów muzycznych, za całokształt pracy artystycznej,
więcej
3 grudnia 2022 o godz. 19.00 w Krakowskiej Operze Kameralnej odbędzie się premiera widowiska muzycznego „Świtezianki – ballady śpiewu gminnego” w reż. Jadwigi Leśniak-Jankowskiej.
więcej
Laureatką przyznanej przez Sekcję Krytyków Teatralnych ZASP Nagrody im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2021/2022 w teatrach dramatycznych, została Julia Szczepańska kreująca, na scenie Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, postać Barbary Niechcic w przedstawieniu „Noce i dnie, czyli między życiem a śmiercią”, inspirowanym powieścią Marii Dąbrowskiej,
więcej
24 listopada w DAW w Skolimowie odbył się piękny koncert kameralny w wykonaniu Artystów Polskiej Opery Królewskiej. Wystąpili : Justyna Stępień – sopran, Mateusz Zajdel – tenor, Dagmara Dudzińska- fortepian. Zachwytom mieszkańców DAW nie było końca na czele z Zdzisławem Zaczykiem, niegdyś solistą Operetki Warszawskiej.
więcej
W imieniu Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku serdecznie zapraszamy na wieczór poetycki, który odbędzie się 25 listopada 2022 r. o godz. 18.00 w Muzeum Broniewskiego w Warszawie (ul. Jarosława Dąbrowskiego 51).
więcej
Pożegnaliśmy Jerzego Połomskiego – piosenkarza, wspaniałego Człowieka, naszego Przyjaciela… Żegnaj Jurku, będzie nam Cię bardzo brakowało…
więcej