Search
Generic filters
Aktualności

,,Korso Hrabiego Aleksandra Fredry” pod patronatem Związku Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenia

Zgodnie z naszą wcześniejszą zapowiedzią, w ostatnia niedzielę 13. 11.2022 r., odbyło się ,,Korso Hrabiego Aleksandra Fredry”, inaugurujące przyszłoroczne obchody uchwalonego przez Sejm RP Roku Aleksandra Fredry. Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Polska Grupa Tradycji Powożenia pod patronatem Związku Artystów Scen Polskich, odbiło się szerokim echem w mediach.

Na siedzibie ZASP zawisł baner z cytatem z ,,Zemsty”, jakże aktualnym w dzisiejszych czasach: „Mocium Panie z nami zgoda”.Ulicami Warszawy, z Łazienek Królewskich ruszył kondukt zabytkowych powozów zaprzężonych od jednego, parę, trójkę, kończąc na czwórce koni. Barwną kawalkadę kończyły dwa urocze, siwe kucyki. W powozach zasiedli aktorzy grający niegdyś i obecnie w sztukach Fredry. Z ZASP: Ewa Florczak, Marlena Miarczyńska i Małgorzata Rożniatowska, a z Teatru Polskiego :   Dorota Bzdyla, Hanna Skarga, Jakub Kordas. W powozie zaprzężonym w czwórkę koni, którym niegdyś jeździł Prezydent Ignacy Mościcki, zasiadła Pani Profesor Anna Kuligowska w towarzystwie prawnuka Hrabiego Fredry, Pana Macieja Szeptyckiego. Korso odwiedziło siedzibę ZASP, a następnie udało się pod Teatr Polski gdzie aktorzy wysiedli z powozów, by ,,zagrać” w ,,Zemście”. Dalej kawalkada ruszyła pod Teatr Wielki i Narodowy, odwiedziła Stare Miasto, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i powróciła do Łazienek Królewskich. Na całej trasie przechodnie pozdrawiali pasażerów bijąc brawo, jednocześnie mając szansę poznać twórczość Aleksandra Fredry, gdyż na każdym powozie umieszczone były plansze z tytułami sztuk jego autorstwa.

Całą imprezę wymyślił i reżyserował Krzysztof Szuster, który jak na prezesa przystało, poprowadził Korso powożąc trójką koni, zaprzęgniętych do zabytkowego breku księcia I. Sanguszki.

fot. Karol Rzeczycki

Zobacz również

Marta RAU tegoroczną laureatką Nagrody HENRYK!
Prapremiera monodramu Anny Januszewskiej „Matka Putina” (Fundusze SKE)
„SCENY POLSKIE” ogłaszają!
Spot promujący akcję „1,5% dla DAW w Skolimowie”
Spotkanie Zarządu Sekcji Repartycyjnej Filmu, Serialu i Teatru Telewizji
Najszczersze kondolencje dla Dyrektora Generalnego ZASP
Spotkanie Zarządu Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP
POMOC SOCJALNA DLA TWÓRCÓW I ARTYSTÓW
Spotkanie Sekcji Estrady ZASP
Słuchowisko w najbliższą sobotę w radiowej Jedynce
Konferencja prasowa SFP
Najszczersze kondolencje