Aktualności

,,Korso Hrabiego Aleksandra Fredry” pod patronatem Związku Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenia

Zgodnie z naszą wcześniejszą zapowiedzią, w ostatnia niedzielę 13. 11.2022 r., odbyło się ,,Korso Hrabiego Aleksandra Fredry”, inaugurujące przyszłoroczne obchody uchwalonego przez Sejm RP Roku Aleksandra Fredry. Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Polska Grupa Tradycji Powożenia pod patronatem Związku Artystów Scen Polskich, odbiło się szerokim echem w mediach.

Na siedzibie ZASP zawisł baner z cytatem z ,,Zemsty”, jakże aktualnym w dzisiejszych czasach: „Mocium Panie z nami zgoda”.Ulicami Warszawy, z Łazienek Królewskich ruszył kondukt zabytkowych powozów zaprzężonych od jednego, parę, trójkę, kończąc na czwórce koni. Barwną kawalkadę kończyły dwa urocze, siwe kucyki. W powozach zasiedli aktorzy grający niegdyś i obecnie w sztukach Fredry. Z ZASP: Ewa Florczak, Marlena Miarczyńska i Małgorzata Rożniatowska, a z Teatru Polskiego :   Dorota Bzdyla, Hanna Skarga, Jakub Kordas. W powozie zaprzężonym w czwórkę koni, którym niegdyś jeździł Prezydent Ignacy Mościcki, zasiadła Pani Profesor Anna Kuligowska w towarzystwie prawnuka Hrabiego Fredry, Pana Macieja Szeptyckiego. Korso odwiedziło siedzibę ZASP, a następnie udało się pod Teatr Polski gdzie aktorzy wysiedli z powozów, by ,,zagrać” w ,,Zemście”. Dalej kawalkada ruszyła pod Teatr Wielki i Narodowy, odwiedziła Stare Miasto, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i powróciła do Łazienek Królewskich. Na całej trasie przechodnie pozdrawiali pasażerów bijąc brawo, jednocześnie mając szansę poznać twórczość Aleksandra Fredry, gdyż na każdym powozie umieszczone były plansze z tytułami sztuk jego autorstwa.

Całą imprezę wymyślił i reżyserował Krzysztof Szuster, który jak na prezesa przystało, poprowadził Korso powożąc trójką koni, zaprzęgniętych do zabytkowego breku księcia I. Sanguszki.

fot. Karol Rzeczycki

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

Orędzie Prezesa ZASP – Krzysztofa Szustera z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2023.
więcej
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Lalkarstwa, odbyły się, z racji setnej rocznicy urodzin Adama Kiliana, scenografa związanego z tą sceną, w warszawskim Teatrze Lalka
więcej
Informujemy, że Zarząd Główny ZASP, w oparciu o Regulamin Nagrody im. Leona Schillera, nie przyznał Nagrody w roku 2023 za rok 2022.
więcej
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej
Miło nam poinformować, że wśród setek podmiotów starających się o dotację w kategorii „Czasopisma”- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Prof. Piotr Gliński przyznał kwotę 75 000 tyś. złotych na rozwój czasopisma ZASP – „Sceny Polskie”.
więcej
Aktor Teatru Lalka w Warszawie, wcześniej związany z Teatrem Baj i Operową Sceną Marionetek w Warszawskiej Operze Kameralnej, współpracujący z Teatrem Łatka, nagrodzony za rolę Jana Tajemnika w Janie Tajemniku w reżyserii Ewy Sokół-Maleszy na XV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (1991),
więcej