Aktualności

,,Korso Hrabiego Aleksandra Fredry” pod patronatem Związku Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenia

Zgodnie z naszą wcześniejszą zapowiedzią, w ostatnia niedzielę 13. 11.2022 r., odbyło się ,,Korso Hrabiego Aleksandra Fredry”, inaugurujące przyszłoroczne obchody uchwalonego przez Sejm RP Roku Aleksandra Fredry. Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Polska Grupa Tradycji Powożenia pod patronatem Związku Artystów Scen Polskich, odbiło się szerokim echem w mediach.

Na siedzibie ZASP zawisł baner z cytatem z ,,Zemsty”, jakże aktualnym w dzisiejszych czasach: „Mocium Panie z nami zgoda”.Ulicami Warszawy, z Łazienek Królewskich ruszył kondukt zabytkowych powozów zaprzężonych od jednego, parę, trójkę, kończąc na czwórce koni. Barwną kawalkadę kończyły dwa urocze, siwe kucyki. W powozach zasiedli aktorzy grający niegdyś i obecnie w sztukach Fredry. Z ZASP: Ewa Florczak, Marlena Miarczyńska i Małgorzata Rożniatowska, a z Teatru Polskiego :   Dorota Bzdyla, Hanna Skarga, Jakub Kordas. W powozie zaprzężonym w czwórkę koni, którym niegdyś jeździł Prezydent Ignacy Mościcki, zasiadła Pani Profesor Anna Kuligowska w towarzystwie prawnuka Hrabiego Fredry, Pana Macieja Szeptyckiego. Korso odwiedziło siedzibę ZASP, a następnie udało się pod Teatr Polski gdzie aktorzy wysiedli z powozów, by ,,zagrać” w ,,Zemście”. Dalej kawalkada ruszyła pod Teatr Wielki i Narodowy, odwiedziła Stare Miasto, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i powróciła do Łazienek Królewskich. Na całej trasie przechodnie pozdrawiali pasażerów bijąc brawo, jednocześnie mając szansę poznać twórczość Aleksandra Fredry, gdyż na każdym powozie umieszczone były plansze z tytułami sztuk jego autorstwa.

Całą imprezę wymyślił i reżyserował Krzysztof Szuster, który jak na prezesa przystało, poprowadził Korso powożąc trójką koni, zaprzęgniętych do zabytkowego breku księcia I. Sanguszki.

fot. Karol Rzeczycki

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

Oświadczenie Pełnomocnika ZG ZASP ds. DAW w Skolimowie i Zespołu ds. Wizerunku ZASP.
więcej
W Tarnowie dobiegł końca XXVII Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA 2023. Miło nam poinformować, że tegoroczną Nagrodę ALE AKTOR ! Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP za najciekawszą kreację komediową otrzymał – Patryk Szwichtenberg z Teatru Bagatela w Krakowie. Nagrodę wręczyły Panie – Joanna Szuba z Zarządu Sekcji oraz Magdalena Sokołowska – Gawrońska z Oddziału ZASP w Krakowie.
więcej
Od dziś obowiązują nowe regulaminy funduszu SKE ZASP w programach: socjalnym, kulturalnym i edukacyjnym. Bardzo prosimy o zapoznanie się z nowymi regulaminami dostępnymi na stronie ZASP w zakładce SKE.
więcej
Tytuł Mecenasa Kultury za przychylność i wsparcie, za zaufanie i nieustającą życzliwość oraz obecność w polskiej kulturze teatralnej, otrzymaliśmy od dyrektora Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Zbigniewa Prażmowskiego, podczas VI Festiwalu małych Prapremier.
więcej
18 września 2023 roku odbyło się, zwołane przez Zarząd Główny ZASP Uchwałą Nr 327/2023 z dnia 31 lipca 2023, Plenarne Zebranie Nierepartycyjnej Sekcji Estrady.
więcej
We wtorek, 12 września 2023 roku, dokładnie w 50 rocznicę założenia Polskiego Teatru Tańca, w jego nowej siedzibie przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu.
więcej