Związek Artystów Scen Polskich, dbając o ich interesy, zajmuje się kwestią wynagrodzeń z tytułu repartycji, działa na rzecz poprawy bytu, od lat stara się wszystkich potrzebujących otaczać opieką, także socjalną. Prowadzi Dom Artystów Weteranów w Skolimowie.
Nasze środowisko, we współczesnej historii, dotykały czasy (oby nigdy nie powróciły) niebytu teatralnego, spowodowanego stanem wojennym a ostatnio pandemią covidową.
Tegoroczne święto już kolejny rok obchodzimy w cieniu toczącej się wojny za naszą wschodnią granicą, także wspólnie z artystami z Ukrainy, którzy znaleźli swoje miejsce w zespołach teatralnych w Polsce.
Zdarza się czasem słyszeć głosy zniecierpliwienia, czy krytyki wobec ich obecności, dlatego, w pełni solidaryzując się z artystami i całym narodem ukraińskim, który walczy już nie tylko o swoje prawo do wolności i samostanowienia, ale staje się gwarantem także naszego pokoju, zwracam się do Państwa z gorącą prośbą, aby nie popadać w niebezpieczną „chorobę” powszednienia i przyzwyczajenia się do sytuacji naszych braci z Ukrainy. Tam nadal spadają bomby na ich domy, szpitale, szkoły, teatry. Tam nadal giną ludzie. Doceniajmy więc i szanujmy warunki w jakich sami żyjemy, wolność, wolność słowa, możliwość godnego, niezakłóconego, spokojnego życia, pracy i odpoczynku.
Jeszcze raz życząc Państwu, Koleżankom i Kolegom, wszystkiego co może być najpiękniejsze w zawodzie artysty, podpisuję się pod słowami Orędzia „Sztuka to pokój” autorstwa noblisty, Jona Fossego: „Wojna i sztuka to przeciwieństwa. Wojna i pokój to przeciwieństwa. Sztuka to pokój”. Niech zatem zawsze Państwu towarzyszy.
Krzysztof Szuster
Prezes ZASP