Aktualności

Rusza 35. Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA pod honorowym patronatem ZASP

W dniach 9-12 czerwca w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży odbędzie się 35. jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka podczas którego wystąpią teatry z 8 krajów (Ukrainy, Niemiec, Kolumbii, Włoch, Węgier, Słowenii, Iranu, Polski). Zaplanowano 12 spektakli w nurcie konkursowym i 8 wydarzeń towarzyszących w off festiwalu „Moje Miasto”.

Festiwal jest jednym z ważniejszych i prestiżowych przeglądów małych form teatralnych w tej części Europy. Stanowi wizytówkę miasta oraz województwa z 35-letnią historią. Wieloletnia historia festiwalu jest efektem konsekwentnego wybierania interesującego zbioru wydarzeń. Każdego roku przyjeżdżają do Łomży znakomite zespoły teatru lalkowego i szeroko pojętego teatru formy z krajów całego świata. Festiwal jest uznanym w środowiskach twórczych w Polsce oraz za granicą przeglądem spektakli teatrów lalek, prezentującym najnowsze trendy w sztuce lalkarskiej, a także spektakle realizowane w konwencjach oraz technikach tradycyjnych. Nie konkuruje z innymi festiwalami czy spotkaniami, ma swój styl i charakter! Jest opozycją dla dużych imprez teatralnych w kraju i upomina się o ambitny oraz heterogoniczny teatr, który jest zazwyczaj zepchnięty na margines.

Obecny rozmach wydarzenia znacznie przekroczył wcześniejszą ideę, chociaż w wielu aspektach nie ucierpiały jednak pierwotne założenia. Festiwal kilkakrotnie zmieniał swoją formułę programową, nazwę i charakter. Jest mu przyznawana wyjątkowa pozycja w kręgu festiwali w Europie, gdyż spełnia nieocenioną rolę partnerskich spotkań twórców tworzących w teatrze instytucjonalnym oraz poza oficjalnym nurtem. Festiwal jest również świętem teatru, a miasto Łomża staje się na kilka dni interdyscyplinarnym i wielokulturowym forum wymiany myśli. Ważny jest również jego aspekt promocyjny, gdyż dość często się zdarza, że teatry, które po raz pierwszy pojawiły się w Łomży, następnie tworzą program innych festiwali.

Kolejny już raz Sekcja Teatrów Lalkowych ZASP ufundowała nagrodę aktorską a ZASP objął patronat honorowy nad festiwalem.

Sekcję Teatrów Lalkowych i Zarząd Główny ZASP reprezentuje Konrad Szczebiot zasiadający w jury festiwalu.

Festiwal potrwa do 12 czerwca.

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

Zarząd Główny ZASP ustalił termin Zwyczajnego LXIV Walnego Zebrania Delegatów ZASP na dzień 19-20 czerwca 2023 roku.
więcej
Nagrodę im. Andrzeja Nardellego, za najlepszy debiut aktorski w teatrach dramatycznych, Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP przyznaje od sezonu 1998/1999. Tradycyjnie już zwracam się do dyrektorów teatrów z prośbą o wskazanie kandydatów do tej prestiżowej Nagrody wraz z krótkim uzasadnieniem.
więcej
Orędzie Prezesa ZASP – Krzysztofa Szustera z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2023.
więcej
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Lalkarstwa, odbyły się, z racji setnej rocznicy urodzin Adama Kiliana, scenografa związanego z tą sceną, w warszawskim Teatrze Lalka
więcej
Informujemy, że Zarząd Główny ZASP, w oparciu o Regulamin Nagrody im. Leona Schillera, nie przyznał Nagrody w roku 2023 za rok 2022.
więcej
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej