Aktualności

Spektakl „Broniewski. Znów w Płocku” 25 listopada 2022 w Muzeum Broniewskiego w Warszawie

W imieniu Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku serdecznie zapraszamy na wieczór poetycki, który odbędzie się 25 listopada 2022 r. o godz. 18.00 w Muzeum Broniewskiego w Warszawie (ul. Jarosława Dąbrowskiego 51).
W 2022 roku przypada 125. rocznica urodzin i 60. rocznica śmierci poety, zaś płocczanie obchodzą Rok Władysława Broniewskiego.
Mottem wieczoru będą słowa poety:
Dożyję (może?) lat Mathusalema,
dożyję (może?) w dobrobycie…|
I zapytam: gdzie życie?
Nie ma…
Kanwą recytacji przygotowanej przez Teatr Dramatyczny staną się wydarzenia sprzed pięćdziesięciu lat.
25 czerwca 1972 roku odsłonięto w Płocku monumentalny pomnik Władysława Broniewskiego autorstwa Gustawa Zemły. Ze wspomnieniem tamtych wydarzeń, pełnych oficjalnej pompy jaką władze uczciły wówczas „rewolucyjnego poetę”, zostanie skonfrontowana rzadko cytowana poezja – wiersze pisane w sowieckim więzieniu, poetyckie autorefleksje o sensie istnienia, czy krótkie wierszyki dla dzieci. Nie zabraknie także utworów znanych, jak Ballady i romanse, Bar pod zdechłym psem, Ulica Miła…
Wystąpią: Hanna Zientara-Mokrowiecka, Piotr Bała, Szymon Cempura, Marek Mokrowiecki
Muzyka: Tadeusz Kocyba
Wydarzenie zrealizowane w ramach projektu „Broniewski znów w Płocku” finansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Patronat honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta Płocka.
Wstęp wolny.
Muzeum Władysława Broniewskiego
ul. J. Dąbrowskiego 51, Warszawa
fot. Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

Zarząd Główny ZASP ustalił termin Zwyczajnego LXIV Walnego Zebrania Delegatów ZASP na dzień 19-20 czerwca 2023 roku.
więcej
Nagrodę im. Andrzeja Nardellego, za najlepszy debiut aktorski w teatrach dramatycznych, Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP przyznaje od sezonu 1998/1999. Tradycyjnie już zwracam się do dyrektorów teatrów z prośbą o wskazanie kandydatów do tej prestiżowej Nagrody wraz z krótkim uzasadnieniem.
więcej
Orędzie Prezesa ZASP – Krzysztofa Szustera z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2023.
więcej
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Lalkarstwa, odbyły się, z racji setnej rocznicy urodzin Adama Kiliana, scenografa związanego z tą sceną, w warszawskim Teatrze Lalka
więcej
Informujemy, że Zarząd Główny ZASP, w oparciu o Regulamin Nagrody im. Leona Schillera, nie przyznał Nagrody w roku 2023 za rok 2022.
więcej
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej