Aktualności

Światowy Dzień lalkarstwa 2022

Sekcja Teatrów Lalkowych ZASP i POLUNIMA zorganizowały wraz z Teatrem Dzieci Zagłębia w Będzinie uroczystości z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa. Wybór miejsca tegorocznych uroczystości nie był przypadkowy, bowiem w marcu przypada 110. rocznica urodzin założyciela, a od lat patrona będzińskiej sceny, Jana Dormana.

Sekcja Teatrów Lalkowych, jak co roku uhonorowała wyróżniających się artystów.

Plakietki ZASP otrzymali:
Ilona Buchner-Słaboszowska, Jan Chraboł, Radosław Kasiukiewicz,
Jarosław Kilian, Marian Kłodnicki, Lesław Piecka i Agata Madejska,
odznaczona też Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis,
zaś swoją najwyższą nagrodą – Statuetką HENRYK – Sekcja uhonorowała
Zbigniewa Niecikowskiego – aktora, reżysera i przez ponad trzy dekady dyrektora Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis – Teatrowi Dzieci Zagłębia.

Tradycją stało się też wręczanie przez ośrodek POLUNIMA, Nagrody dla najbardziej obiecującej aktorki-lalkarki/obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia.

W sezonie artystycznym 2020/2021, Jury konkursu nominowało do nagrody dwoje aktorów lalkarzy:

Maję Bartlewską za rolę Matyldy w przedstawieniu „Matylda mierzy wysoko” Kuby Kaprala w reż. Anny Rozmianiec, Teatr Lalek „Pleciuga” w Szczecinie
oraz
Wojciecha Stachurę za rolę w przedstawieniu „Beton” wg powieści Moniki Milewskiej „Latawiec z betonu” w reż. Michała Derlatki z Teatru Miniatura w Gdańsku.

W tym roku Laureatem POLUNIMY został Wojciech Stachura.

Wszyscy nagrodzeni otrzymali kolekcjonerski plakat
autorstwa Stasysa Eidrigeviciusa, zaprojektowany na specjalne zamówienie Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP.

Laureatom nagród i wyróżnień gratulujemy, a wszystkim twórcom oddanym teatrowi lalek, z okazji ich święta, życzymy połamania gabitów i czempuritów, i oczywiście sukcesów całe mnóstwo…

fot. Maria Wilma - Hinz
DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

W poniedziałek, 22 maja 2023 r. w Domu Kultury ŚWIT w Warszawie celebrowaliśmy nasze coroczne święto Dzień Artysty Śpiewaka. To już XXIV edycja tego wydarzenia, wymyślonego przez naszego wspaniałego kolegę Andrzeja Wizę i wspólnie zainicjowanego w 1998 roku z osobą niezwykłej energii i charyzmy, działaczką na rzecz naszej wspólnoty artystycznej ZASP – Ireną Jezierską.
więcej
Poświatowskiej stała się punktem wyjścia przy tworzeniu monodramu pt. „Pneuma” na podstawie „Opowieści dla Przyjaciela”. Spektakl zaprasza widza do udziału w uniwersalnej paraboli nie tylko o człowieku żyjącym z nieuleczalną chorobą, ale także poszukującym sensu i pełni w miłości do życia.
więcej
W dniach 6 – 13 maja 2023 r. w Nowym Sączu odbył się XX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.Do konkursu przystąpiło 63 uczestników (wyłonionych spośród ponad 200 zgłoszeń). Do trzeciego, finałowego etapu zakwalifikowało się 9 osób (5 w kategorii żeńskiej i 4 w kategorii męskiej).
więcej
Na zakończenie 41. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, jury ZASP w składzie: przewodnicząca: Ewa Leśniak oraz Anna Bobrowska – Ekiert & Marek Lipski, po obejrzeniu wszystkich 13 spektakli dyplomowych prezentowanych podczas 41. Festiwalu Szkół Teatralnych, przyznało dwie nagrody:
więcej
Redakcja Scen Polskich rozpoczyna prace nad kolejnymi numerami wydawnictwa.
więcej
Sekcja Teatrów Muzycznych ZASP serdecznie zaprasza na uroczysty koncert z okazji obchodów Dnia Artysty Śpiewaka, który odbędzie się w poniedziałek, 22 maja 2023r, godz. 17:00 w Domu Kultury ŚWIT w Warszawie, ul. Wysockiego 11. Całość sfinansowana ze środków SKE ZASP.
więcej