Aktualności

Światowy Dzień lalkarstwa 2022

Sekcja Teatrów Lalkowych ZASP i POLUNIMA zorganizowały wraz z Teatrem Dzieci Zagłębia w Będzinie uroczystości z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa. Wybór miejsca tegorocznych uroczystości nie był przypadkowy, bowiem w marcu przypada 110. rocznica urodzin założyciela, a od lat patrona będzińskiej sceny, Jana Dormana.

Sekcja Teatrów Lalkowych, jak co roku uhonorowała wyróżniających się artystów.

Plakietki ZASP otrzymali:
Ilona Buchner-Słaboszowska, Jan Chraboł, Radosław Kasiukiewicz,
Jarosław Kilian, Marian Kłodnicki, Lesław Piecka i Agata Madejska,
odznaczona też Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis,
zaś swoją najwyższą nagrodą – Statuetką HENRYK – Sekcja uhonorowała
Zbigniewa Niecikowskiego – aktora, reżysera i przez ponad trzy dekady dyrektora Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis – Teatrowi Dzieci Zagłębia.

Tradycją stało się też wręczanie przez ośrodek POLUNIMA, Nagrody dla najbardziej obiecującej aktorki-lalkarki/obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia.

W sezonie artystycznym 2020/2021, Jury konkursu nominowało do nagrody dwoje aktorów lalkarzy:

Maję Bartlewską za rolę Matyldy w przedstawieniu „Matylda mierzy wysoko” Kuby Kaprala w reż. Anny Rozmianiec, Teatr Lalek „Pleciuga” w Szczecinie
oraz
Wojciecha Stachurę za rolę w przedstawieniu „Beton” wg powieści Moniki Milewskiej „Latawiec z betonu” w reż. Michała Derlatki z Teatru Miniatura w Gdańsku.

W tym roku Laureatem POLUNIMY został Wojciech Stachura.

Wszyscy nagrodzeni otrzymali kolekcjonerski plakat
autorstwa Stasysa Eidrigeviciusa, zaprojektowany na specjalne zamówienie Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP.

Laureatom nagród i wyróżnień gratulujemy, a wszystkim twórcom oddanym teatrowi lalek, z okazji ich święta, życzymy połamania gabitów i czempuritów, i oczywiście sukcesów całe mnóstwo…

fot. Maria Wilma - Hinz
DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

W tym roku mija 290 rocznica pierwszego wystawienia w Neapolu w roku 1733, opery buffa ”La serva padrona”, najsłynniejszego dzieła G. P. Pergolesiego. Jest to zabawna historia pana terroryzowanego przez pokojówkę, który, mając dosyć kaprysów służącej, postanawia ożenić się, w nadziei, że żona zapanuje nad służbą i przywróci porządek w domu.
więcej
1 grudnia w Klubie Aktora SPATiF w Krakowie w godz. 12.00-20.00 odbędzie się organizowany przez Sekcję Tańca i Baletu ZASP Koncert Taneczny z okazji pierwszego branżowego spotkania teoretyków i krytyków tańca z praktykami tej sztuki.
więcej
W Krakowie zakończyło się 13. Forum Młodej Reżyserii. W tym roku Związek Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenie przyznał nagrody w trzech kategoriach, które w imieniu ZG ZASP wręczyli : wiceprezes ZG ZASP – Krzysztof Górecki oraz członek Oddziału ZASP w Krakowie – Sławomir Sośnierz.
więcej
27 października 2023 o godzinie 19.00, w galerii Dom ze Sztuką w Warszawie w Centrum Praskim KONESER (przy Placu Konesera) odbył się wernisaż wystawy „Caravaggio- Sztuka umierania, narodzin i trwania”.
więcej
Pamiętamy…
więcej
Napięta sytuacja między Zespołem a Dyrekcją Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, zaistniała również na tle niezadawalającej wysokości wynagrodzeń dla artystów i pozostałych pracowników teatru, stała się powodem wizyty prezesa ZASP, Krzysztofa Szustera, który podjął się próby negocjacji pomiędzy stronami konfliktu.
więcej