Aktualności

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Andrzeja Nardellego

Zarząd Sekcji Krytyków Teatralnych ZASP, zaprasza na uroczystość wręczenia Nagrody im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut aktorski w teatrach dramatycznych w sezonie 2020/2021. Uroczystość odbędzie się 29 marca 2022 r., we wtorek o godzinie 12.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Warszawa, ul. Jazdów 1.

Laureatką Nagrody Nardellego została Klara Williams za rolę Oleńki w „Potopie” Henryka Sienkiewicza,w reżyserii Jakuba Roszkowskiego,stworzonej na deskach Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach

W swoim uzasadnieniu zgłoszonej kandydatury aktorki do Nagrody, Jerzy Kosiewicz pisał: „(…) ma właśnie metafizyczny talent, tę platońską iskrę bożą, która sprawia, że gdy pojawia się na scenie, to ściąga uwagę widzów na siebie właśnie.”

Klara Williams jest absolwentką Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie – Filii we Wrocławiu. Przed szkołą teatralną dwa lata uczyła się w Studium Musicalowym Capitol we Wrocławiu. W 2018 roku dostała wyróżnienie na 36. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę w spektaklu „Niewina” w reżyserii Pawła Miśkiewicza. Jest laureatką z wyróżnieniem 35. finału Międzynarodowego Festiwalu „Przegląd Piosenki Aktorskiej” we Wrocławiu. W 2021 roku brała udział w telewizyjnym show „Twoja twarz brzmi znajomo”.

Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP przyznaje, od sezonu 1998/1999 (w tym roku po raz dwudziesty), Nagrodę im. Andrzeja Nardellego, znakomitego artysty, którego błyskotliwą karierę przerwała tragiczna śmierć. Laureatami nagrody byli dotychczas m.in.: Paulina Kinaszewska, Tomasz Schuchardt, Marieta Żukowska, Patrycja Soliman, Marcin Hycnar, Agnieszka Skrzypczak, Julia Konarska, Magdalena Koleśnik, czy Jakub Gola.

fot. Przemysław Jendroska
DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

Informujemy, że Zarząd Główny ZASP, w oparciu o Regulamin Nagrody im. Leona Schillera, nie przyznał Nagrody w roku 2023 za rok 2022.
więcej
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej
Miło nam poinformować, że wśród setek podmiotów starających się o dotację w kategorii „Czasopisma”- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Prof. Piotr Gliński przyznał kwotę 75 000 tyś. złotych na rozwój czasopisma ZASP – „Sceny Polskie”.
więcej
Aktor Teatru Lalka w Warszawie, wcześniej związany z Teatrem Baj i Operową Sceną Marionetek w Warszawskiej Operze Kameralnej, współpracujący z Teatrem Łatka, nagrodzony za rolę Jana Tajemnika w Janie Tajemniku w reżyserii Ewy Sokół-Maleszy na XV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (1991),
więcej
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP żegna Janinę Malarską-Klimas, wieloletnią Przyjaciółkę, teatrologa, krytyka teatralnego, członka Zarządu Sekcji. Będzie nam Jej bardzo brakowało, a pustego miejsca nikt nie zastąpi. Koleżanki i Koledzy.
więcej
W Bydgoszczy, rodzina, przyjaciele i mieszkańcy jego ukochanego, rodzinnego miasta pożegnali wspaniałego aktora – Leonarda Pietraszaka. Po uroczystej mszy w bydgoskiej katedrze prochy aktora zostały złożone na Cmentarzu Starofarnym.
więcej