Search
Generic filters
Nagrody

Nagroda im. Andrzeja NARDELLEGO - nagroda Sekcji Krytyków Teatralnych

Nagroda im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut aktorski przyznawana jest od roku 1999. Idea zrodziła się z potrzeby promowania młodych, utalentowanych aktorów, którzy nagradzani za role w przedstawieniach dyplomowych znikali niejako z pola widzenia pedagogów i krytyków tuż po wręczeniu dyplomu.

Patronem nagrody został nie bez powodu zapamiętany jako młody, utalentowany wrażliwy, o świetnych warunkach artysta, którego błyskotliwą karierę w wieku 25 lat przerwała tragiczna śmierć. Andrzej Nardelli zadebiutował w sezonie 1968/69, na scenie Teatru Narodowego w Warszawie rolą Orcia w „Nie-Boskiej Komedii” Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Do historii polskiego teatru przeszedł rolą Kordiana graną także na scenie Teatru Narodowego. W latach 1964-68 studiował na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. W ciągu czterech lat zagrał wiele trudnych ról m.in. w sztukach: „Becket albo honor Boga”, „Śluby panieńskie”, „Hamlet”, „Beniowski”.

Dopełnieniem finansowej nagrody Sekcji Krytyków ZASP jest grafika oraz rzeźba „Złoty Dziób”, ufundowane przez dyrekcję Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi. Autorką prototypu rzeźby jest absolwentka szkoły Abigail Frączek, a corocznym wykonawcą konkretnego „dziobaka” – nauczycielka rzeźby Tatiana Kamińska.

Laureaci Nagrody im. Andrzeja NARDELLEGO

W sezonie 2018/2019
Jakub Gola
za rolę Alexandra w spektaklu „Fanny i Alexander” Ingmara Bergmana w reżyserii Justyny Celedy, w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.
W sezonie 2017/2018
Agnieszka Michalik
za rolę DI w spektaklu „Raz-Dwa-Raz. A na co nam dobroć?” według „Cmentarzyska samochodów” Ferdnando Arrabala w reżyserii Andrzeja Dziuka, w Teatrze im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem.