Oddział ZASP w Gdańsku

Blog oddziałowy

Oddział ZASP w Gdańsku

Blog oddziałowy

Oddział ZASP w Gdańsku

Blog oddziałowy

Złoty Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Zygmunta Marka Mokrowieckiego!

Mamy przyjemność poinformować, że Zygmunt Marek Mokrowiecki został odznaczony ZŁOTYM Medalem “Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i działalności na rzecz kultury polskiej! Odznakę honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej“ otrzymała Zdzisława Sieczkowska.
Odznaczenia nadaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

 

Serdecznie gratulujemy!

Aktu dekoracji dokonał prezes Związku Artystów Scen Polskich, Krzysztof Szuster. ZASP reprezentowany był również przez Andrzeja Chichłowskiego, członka Zarządu Głównego, Pełnomocnika ZG ds. Funduszy SKE i Patronatów.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tym szczególnym wydarzeniu w Teatrze Dramatycznym w Płocku.

 

Fot. Waldemar Lawendowski, 23.02.2024

Marta RAU tegoroczną laureatką Nagrody HENRYK!

MARTA RAU – tegoroczną laureatką Nagrody HENRYK, najwyższej nagrody Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP, przyznanej przez Kapitułę (Zarząd Sekcji), za kontynuację i twórcze rozwijanie dzieła Jana Wilkowskiego i Krzysztofa Raua – pierwszych dziekanów Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku (dzisiaj Filii) Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (dzisiaj Akademii Teatralnej) im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Gratulujemy!

 

Marta Rau – absolwentka wydziału reżyserii lalkarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Pradze (1989), aktorka lalkarka w Teatrze „Lalka” w Warszawie (w latach 1989-1992), w Teatrze 3/4 Zusno (w latach 1992-1997), w Teatrze „Banialuka” w Bielsku-Białej (w latach 1997-2000), w Teatrze K3 w Białymstoku, który współzakładała w 2003 roku, laureatka wielu nagród, reżyserka, pedagog, profesor sztuk teatralnych, prorektorka (od 2019 roku) i wykładowczyni w Filii w Białymstoku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Wręczenie Nagrody odbędzie się podczas uroczystości z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa, organizowanych przez Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP i ośrodek POLUNIMA we współpracy z Olsztyńskim Teatrem Lalek, 18 marca 2024 roku na scenie Teatru w Olsztynie.

 

 

Fot. Katarzyna Pietruska, z zasobów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza Filia w Białymstoku, dziękujemy za udostępnienie zdjęcia.

Prapremiera monodramu Anny Januszewskiej „Matka Putina” (Fundusze SKE)

W piątek 16 lutego mogliśmy uczestniczyć w kolejnym wydarzeniu dofinansowanym z Funduszy SKE – prapremierze monodramu Anny Januszewskiej „Matka Putina” w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Docierają do nas głosy, że spektakl jest mistrzowski! Atmosfera była bardzo szczególna. ZASP reprezentował Andrzej Chichłowski, członek Zarządu Głównego, Pełnomocnik ZG ds. Funduszy SKE.

O SPEKTAKLU 

Monodram Anny Chudek-Niczewskiej „Matka Putina”, w wykonaniu Anny Januszewskiej to mało znana historia Wiery Nikołajewny Putiny, która wbrew oficjalnej wersji Kremla, podaje się za biologiczną matkę Władimira Putina. Starsza kobieta, w oblężonej przez rosyjskie wojska gruzińskiej wiosce, w emocjonującym monologu opowiada o zaskakujących wydarzeniach sprzed lat, z okresu dzieciństwa swego nieślubnego syna.

Poruszająca sztuka w wykonaniu znakomitej Anny Januszewskiej, laureatki licznych nagród aktorskich, stawia niełatwe i niewygodne pytania. Czy miłość matki jest bezwarunkowa? Czy jedna krew to jedna odpowiedzialność? Co może czuć matka jednego z najbardziej znienawidzonych zbrodniarzy wojennych? „Jesteś matką – zrozumiesz…”. Zrozumiesz?

 

Serdecznie gratulujemy!

 

Fot. Natasza Młudzik 🤍 

Oddziały

Biuro oddziału ZASP w gdańsku

Mariacka 2/3
80-833 Gdańsk

Biuro czynne:
pon. – pt.
8:00 – 16:00

Kierownik biura
Joanna Żędzianowska
tel. 58 301 26 44
e-mail: o.gdansk@zasp.pl