Search
Generic filters
Aktualności

Dzień Artysty Śpiewaka – relacja z wydarzenia

Tak było w tym roku na Dniu Artysty Śpiewaka (20 maja 2024). Trudno ująć na zdjęciach wymiar tego wydarzenia, niezwykłe głosy śpiewaków i atmosferę wyróżnień za lata pięknej pracy.

🌟Zdecydowaliśmy, że warto tu przywołać wszystkie nazwiska oraz skrótowo przedstawić sylwetki wyróżnionych.

🌟Mieliśmy możliwość wysłuchania niezwykle utalentowanych śpiewaków młodszego pokolenia, nagrodzonych w ramach najważniejszych konkursach wokalnych w tym sezonie artystycznym. Poniżej również wymieniamy ich nazwiska, zachęcamy do śledzenia karier tych młodych twórców. 

🌟Wyrazy szacunku i gratulacji dla Sylwestra Kosteckiego, Przewodniczącego Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP, za organizację wydarzenia oraz świetne prowadzenie Gali.

🌟Dziękujemy Iwonie Wujastyk, Przewodniczącej Sekcji Estrady ZASP i jednocześnie Dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie, za możliwość spotkania w Teatrze Muzycznym❤️ Jeśli jeszcze nie byliście w tym miejscu – serdecznie polecamy! 

🌟Szczególne wyróżnienie – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wręczyli: Krzysztof Szuster Prezes ZG ZASP i Anna Magalska Członkini ZG ZASP.

 

🏅Nagrodzeni: 

🏵️Maria Olkisz – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Rok 2023 to Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Marii Olkisz.

Debiutowała 1 maja 1973 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie, w którym nieprzerwanie występowała w pierwszoplanowych partiach mezzosopranowych do 2008 roku. Wystąpiła w 63 rolach w ponad 700 przedstawieniach oraz w kilkuset koncertach jako solistka z filharmoniami w kraju i poza granicami. 

Dokonała wielu nagrań płytowych oraz dla Polskiego Radia i Telewizji.

W 2023r. wydała książkę  pt: ,,Złote lata Teatru Wielkiego Opery Narodowej- wspomnienia”, opisując swoją działalność artystyczną oraz wspaniały czas Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

🏵️Gabriela Silva –  Arion Nagroda Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP

W 2023r. obchodziła Jubileusz 35-lecia pracy artystycznej.

Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Współpracowała z wieloma teatrami operowymi w Polsce i zagranicą w pierwszoplanowych partiach sopranowych m innymi: Pamina, Konstancja, Fiordiligi, Hrabina, Donna Anna – W.A.Mozarta; Viotetta, Gilda, Aida, Abigail – Verdiego; Tosca, Mimi, Cio-cio-san – Pucciniego; operetki Straussa, Lehara, Kalmana itd.

Jest prof dr hab. – pedagogiem śpiewu solowego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

🏵️Tadeusz Pszonka –  Arion Nagroda Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP

Jest  absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jest także stypendystą Rządu Austrii w Universitet für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu.

Był solistą Państwowej Opery we Wrocławiu, Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, Wiedeńskiej Opery Kameralnej. Występował w takich teatrach jak: Teatr Wielki i Teatr Muzyczny w Łodzi, Teatr Muzyczny we Wrocławiu. Występował na tak renomowanych estradach jak: Gewandhaus w Lipsku, Filharmonia w Monachium, Wiedeński Konzert Haus, Wiedeński Hofburg, Tonhalle w Zurichu, Kurhaus w Wiesbaden, Filharmonia Narodowa w Warszawie i inne.

Dyrektor artystyczny Festiwalu Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

Prof dr hab. – pedagog śpiewu solowego w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Przewodniczący Oddziału ZASP we Wrocławiu.

🏵️Małgorzata Grela – Dyplom Uznania Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP

W 2023r. obchodziła Jubileusz 30-lecia pracy artystycznej.

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od 1993r. solistka Opery Nova w Bydgoszczy, współpracowała także z Operą Krakowską, Operą na Zamku w Szczecinie, Teatrem Muzycznym w Lublinie. 

Profesor sztuk muzycznych (2019). W latach 2012-2020 dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. 

Odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

🏵️Robert Cieśla – Dyplom Uznania  Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem w 1988r.) oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (studia w zakresie psychologii klinicznej ukończone w 2005). Solista niemieckich teatrów operowych (m.in. w Berlinie, Karlsruhe, Mannheim, Mainz, Saarbrücken).

Pedagog na UMFC w Warszawie. Prowadził także kursy mistrzowskie m.in. w Bari, Rydze, Istambule, Linzu, Pekinie, Walencji. W 2013 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.

 

🎶Występujący i jednocześnie nagrodzeni w kategoriach głosów żeńskich i męskich „Dla Największej Osobowości Artystycznej Konkursu” w ramach najważniejszych konkursach wokalnych w tym sezonie artystycznym :

III Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Bogdana Paprockiego w Bydgoszczy

🔸Ewa MENASZEK – mezzosopran

🔸Bartłomiej KŁOS – bas-baryton

XI Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju

🔸Solomiia PAVLENKO – sopran

🔸David ROY – baryton

V Międzynarodowy Konkursu Wokalny „VIVA CALISIA” w Kaliszu

🔸Yujie ZHOU – sopran

🔸Lantao LI – baryton

IX Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Krystyny Jamroz w Kielcach i Busku Zdr.

🔸Justyna BUJAK – sopran

Przy fortepianie Aleksander Teliga.

 

Dziękujemy za obecność! Nie możemy się doczekać kolejnego Dnia Artysty Śpiewaka – już za rok w maju.

I jeszcze raz – wszystkiego dobrego dla wszystkich śpiewaków!

Projekt sfinansowany ze środków Funduszy SKE ZASP. 

Zobacz również