Aktualności

Międzynarodowy Dzień Teatru 2023

Orędzie Prezesa ZASP – Krzysztofa Szustera z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2023.

Międzynarodowy Dzień Teatru powinien być na całym świecie obchodzony z pogodnym uśmiechem. Powinien łączyć tak widzów, dla których tworzymy nasze spektakle, jak i artystów niosących im radość, uśmiech czy nawet łzy wzruszenia.

Niestety,  już kolejny rok toczy się wojna na Ukrainie wywołana przez dyktatora, który z jednej strony uważa się za przyjaciela artystów a z drugiej bombarduje teatry, domy kultury, szkoły, miejsca, które stały się schronami dla bezbronnej ludności, szczególnie dzieci i kobiet.

Od pierwszych dni tej niewyobrażalnej zbrodni Związek Artystów Scen Polskich oraz teatry w Polsce włączyły się w pomoc dla uchodźców. Otworzyliśmy szeroko bramy Domu Artystów Weteranów w Skolimowie, zapewniając dach i wyżywienie i to dla wszystkich potrzebujących. Odbyło się wiele koncertów, akcji, zbiórek charytatywnych w wielu teatrach. I co cieszy najbardziej, te działania nadal toczą się nieprzerwanie.

Nasz wielki komediopisarz Aleksander Fredro, który w swoich utworach zilustrował nasze wady i przywary narodowe, gdyby dziś żył, opisał by z pewnością nasze bezinteresowne zaangażowanie i empatię dla narodu ukraińskiego. Jego wizjonerskie hasło: „Mocium Panie, z nami zgoda”,  ze znakomitej „Zemsty”, powinno być dziś mottem  dla całego świata, ale i Polaków, szczególnie w roku wyborczym, zbiegającymi się z rokiem Aleksandra hrabiego Fredry.

Całe środowisko szczególnie oczekuje uchwalenia ustawy o Statusie Artysty Zawodowego, która to zabezpieczy nasz byt tak samo, jak inne grupy zawodowe w naszym kraju. Miło by było, gdyby wszystkie obietnice składane artystom przez polityków podczas kampanii wyborczej, zostały wprowadzone w życie.

W tym uroczystym dniu, życzę wszystkim artystom satysfakcji zawodowej, finansowej i czasu na życie prywatne, a naszym widzom miłych wrażeń w świątyniach Melpomeny.

Wszystkim Państwu, przede wszystkim dużo zdrowia. A Ukrainie – zwycięstwa i pokoju.

Krzysztof Szuster
Prezes ZASP

 

 

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

W poniedziałek, 22 maja 2023 r. w Domu Kultury ŚWIT w Warszawie celebrowaliśmy nasze coroczne święto Dzień Artysty Śpiewaka. To już XXIV edycja tego wydarzenia, wymyślonego przez naszego wspaniałego kolegę Andrzeja Wizę i wspólnie zainicjowanego w 1998 roku z osobą niezwykłej energii i charyzmy, działaczką na rzecz naszej wspólnoty artystycznej ZASP – Ireną Jezierską.
więcej
Poświatowskiej stała się punktem wyjścia przy tworzeniu monodramu pt. „Pneuma” na podstawie „Opowieści dla Przyjaciela”. Spektakl zaprasza widza do udziału w uniwersalnej paraboli nie tylko o człowieku żyjącym z nieuleczalną chorobą, ale także poszukującym sensu i pełni w miłości do życia.
więcej
W dniach 6 – 13 maja 2023 r. w Nowym Sączu odbył się XX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.Do konkursu przystąpiło 63 uczestników (wyłonionych spośród ponad 200 zgłoszeń). Do trzeciego, finałowego etapu zakwalifikowało się 9 osób (5 w kategorii żeńskiej i 4 w kategorii męskiej).
więcej
Na zakończenie 41. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, jury ZASP w składzie: przewodnicząca: Ewa Leśniak oraz Anna Bobrowska – Ekiert & Marek Lipski, po obejrzeniu wszystkich 13 spektakli dyplomowych prezentowanych podczas 41. Festiwalu Szkół Teatralnych, przyznało dwie nagrody:
więcej
Redakcja Scen Polskich rozpoczyna prace nad kolejnymi numerami wydawnictwa.
więcej
Sekcja Teatrów Muzycznych ZASP serdecznie zaprasza na uroczysty koncert z okazji obchodów Dnia Artysty Śpiewaka, który odbędzie się w poniedziałek, 22 maja 2023r, godz. 17:00 w Domu Kultury ŚWIT w Warszawie, ul. Wysockiego 11. Całość sfinansowana ze środków SKE ZASP.
więcej