Aktualności

Międzynarodowy Dzień Teatru 2023

Orędzie Prezesa ZASP – Krzysztofa Szustera z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2023.

Międzynarodowy Dzień Teatru powinien być na całym świecie obchodzony z pogodnym uśmiechem. Powinien łączyć tak widzów, dla których tworzymy nasze spektakle, jak i artystów niosących im radość, uśmiech czy nawet łzy wzruszenia.

Niestety,  już kolejny rok toczy się wojna na Ukrainie wywołana przez dyktatora, który z jednej strony uważa się za przyjaciela artystów a z drugiej bombarduje teatry, domy kultury, szkoły, miejsca, które stały się schronami dla bezbronnej ludności, szczególnie dzieci i kobiet.

Od pierwszych dni tej niewyobrażalnej zbrodni Związek Artystów Scen Polskich oraz teatry w Polsce włączyły się w pomoc dla uchodźców. Otworzyliśmy szeroko bramy Domu Artystów Weteranów w Skolimowie, zapewniając dach i wyżywienie i to dla wszystkich potrzebujących. Odbyło się wiele koncertów, akcji, zbiórek charytatywnych w wielu teatrach. I co cieszy najbardziej, te działania nadal toczą się nieprzerwanie.

Nasz wielki komediopisarz Aleksander Fredro, który w swoich utworach zilustrował nasze wady i przywary narodowe, gdyby dziś żył, opisał by z pewnością nasze bezinteresowne zaangażowanie i empatię dla narodu ukraińskiego. Jego wizjonerskie hasło: „Mocium Panie, z nami zgoda”,  ze znakomitej „Zemsty”, powinno być dziś mottem  dla całego świata, ale i Polaków, szczególnie w roku wyborczym, zbiegającymi się z rokiem Aleksandra hrabiego Fredry.

Całe środowisko szczególnie oczekuje uchwalenia ustawy o Statusie Artysty Zawodowego, która to zabezpieczy nasz byt tak samo, jak inne grupy zawodowe w naszym kraju. Miło by było, gdyby wszystkie obietnice składane artystom przez polityków podczas kampanii wyborczej, zostały wprowadzone w życie.

W tym uroczystym dniu, życzę wszystkim artystom satysfakcji zawodowej, finansowej i czasu na życie prywatne, a naszym widzom miłych wrażeń w świątyniach Melpomeny.

Wszystkim Państwu, przede wszystkim dużo zdrowia. A Ukrainie – zwycięstwa i pokoju.

Krzysztof Szuster
Prezes ZASP

 

 

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

W tym roku mija 290 rocznica pierwszego wystawienia w Neapolu w roku 1733, opery buffa ”La serva padrona”, najsłynniejszego dzieła G. P. Pergolesiego. Jest to zabawna historia pana terroryzowanego przez pokojówkę, który, mając dosyć kaprysów służącej, postanawia ożenić się, w nadziei, że żona zapanuje nad służbą i przywróci porządek w domu.
więcej
1 grudnia w Klubie Aktora SPATiF w Krakowie w godz. 12.00-20.00 odbędzie się organizowany przez Sekcję Tańca i Baletu ZASP Koncert Taneczny z okazji pierwszego branżowego spotkania teoretyków i krytyków tańca z praktykami tej sztuki.
więcej
W Krakowie zakończyło się 13. Forum Młodej Reżyserii. W tym roku Związek Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenie przyznał nagrody w trzech kategoriach, które w imieniu ZG ZASP wręczyli : wiceprezes ZG ZASP – Krzysztof Górecki oraz członek Oddziału ZASP w Krakowie – Sławomir Sośnierz.
więcej
27 października 2023 o godzinie 19.00, w galerii Dom ze Sztuką w Warszawie w Centrum Praskim KONESER (przy Placu Konesera) odbył się wernisaż wystawy „Caravaggio- Sztuka umierania, narodzin i trwania”.
więcej
Pamiętamy…
więcej
Napięta sytuacja między Zespołem a Dyrekcją Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, zaistniała również na tle niezadawalającej wysokości wynagrodzeń dla artystów i pozostałych pracowników teatru, stała się powodem wizyty prezesa ZASP, Krzysztofa Szustera, który podjął się próby negocjacji pomiędzy stronami konfliktu.
więcej