Aktualności

NAGRODA ZASP „GUSTAW” – W STULECIE URODZIN ANTONINY KAWECKIEJ

W setną rocznicę urodzin, Teatr Wielki w Poznaniu uczcił pamięć Antoniny Kaweckiej – znakomitej śpiewaczki i pedagoga, posiadającej tytuł Zasłużonego Członka Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Radia, Telewizji i Filmu – ZASP (ówczesna nazwa Stowarzyszenia) oraz Sekcji Teatrów Muzycznych.

Podczas uroczystego koncertu, który odbył się w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu, uhonorowano artystkę najwyższą nagrodą ZASP – GUSTAW. Stowarzyszenie reprezentował jego prezes Krzysztof Szuster, Emilia Krakowska oraz Krzysztof Kumor, były prezes ZASP a obecnie przewodniczący Kapituły Członków Zasłużonych oraz wręczanej Nagrody.

Czytaną laudację zakończył słowami: „Sukcesy i zasługi dla środowiska artystycznego stawiają Antoninę Kawecką w pierwszym rzędzie twórców godnych tego zaszczytu, jakim jest wyróżnienie Nagrodą GUSTAW za całokształt działalności, Nagrodą, która zgodnie z obowiązującym Regulaminem, może być przyznawana za cenny wkład w upowszechnianie i rozwój kultury także pośmiertnie. Dzisiaj, w setną rocznicę urodzin, mamy zaszczyt, w dowód docenienia jej osiągnięć zawodowych i promowania kultury polskiej w świecie, uhonorować artystkę tym najwyższym wyróżnieniem Związku Artystów Scen Polskich”.

Wydarzeniu towarzyszył koncert, który uświetnili: Iwona Sobotka i Magdalena Nowacka (sopran), Gosha Kowalinska (mezzosopran), Dominik Sutowicz (tenor) oraz Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszko w Poznaniu pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego.

fot. Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

W tym roku mija 290 rocznica pierwszego wystawienia w Neapolu w roku 1733, opery buffa ”La serva padrona”, najsłynniejszego dzieła G. P. Pergolesiego. Jest to zabawna historia pana terroryzowanego przez pokojówkę, który, mając dosyć kaprysów służącej, postanawia ożenić się, w nadziei, że żona zapanuje nad służbą i przywróci porządek w domu.
więcej
1 grudnia w Klubie Aktora SPATiF w Krakowie w godz. 12.00-20.00 odbędzie się organizowany przez Sekcję Tańca i Baletu ZASP Koncert Taneczny z okazji pierwszego branżowego spotkania teoretyków i krytyków tańca z praktykami tej sztuki.
więcej
W Krakowie zakończyło się 13. Forum Młodej Reżyserii. W tym roku Związek Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenie przyznał nagrody w trzech kategoriach, które w imieniu ZG ZASP wręczyli : wiceprezes ZG ZASP – Krzysztof Górecki oraz członek Oddziału ZASP w Krakowie – Sławomir Sośnierz.
więcej
27 października 2023 o godzinie 19.00, w galerii Dom ze Sztuką w Warszawie w Centrum Praskim KONESER (przy Placu Konesera) odbył się wernisaż wystawy „Caravaggio- Sztuka umierania, narodzin i trwania”.
więcej
Pamiętamy…
więcej
Napięta sytuacja między Zespołem a Dyrekcją Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, zaistniała również na tle niezadawalającej wysokości wynagrodzeń dla artystów i pozostałych pracowników teatru, stała się powodem wizyty prezesa ZASP, Krzysztofa Szustera, który podjął się próby negocjacji pomiędzy stronami konfliktu.
więcej