Aktualności

NAGRODA ZASP „GUSTAW” – W STULECIE URODZIN ANTONINY KAWECKIEJ

W setną rocznicę urodzin, Teatr Wielki w Poznaniu uczcił pamięć Antoniny Kaweckiej – znakomitej śpiewaczki i pedagoga, posiadającej tytuł Zasłużonego Członka Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Radia, Telewizji i Filmu – ZASP (ówczesna nazwa Stowarzyszenia) oraz Sekcji Teatrów Muzycznych.

Podczas uroczystego koncertu, który odbył się w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu, uhonorowano artystkę najwyższą nagrodą ZASP – GUSTAW. Stowarzyszenie reprezentował jego prezes Krzysztof Szuster, Emilia Krakowska oraz Krzysztof Kumor, były prezes ZASP a obecnie przewodniczący Kapituły Członków Zasłużonych oraz wręczanej Nagrody.

Czytaną laudację zakończył słowami: „Sukcesy i zasługi dla środowiska artystycznego stawiają Antoninę Kawecką w pierwszym rzędzie twórców godnych tego zaszczytu, jakim jest wyróżnienie Nagrodą GUSTAW za całokształt działalności, Nagrodą, która zgodnie z obowiązującym Regulaminem, może być przyznawana za cenny wkład w upowszechnianie i rozwój kultury także pośmiertnie. Dzisiaj, w setną rocznicę urodzin, mamy zaszczyt, w dowód docenienia jej osiągnięć zawodowych i promowania kultury polskiej w świecie, uhonorować artystkę tym najwyższym wyróżnieniem Związku Artystów Scen Polskich”.

Wydarzeniu towarzyszył koncert, który uświetnili: Iwona Sobotka i Magdalena Nowacka (sopran), Gosha Kowalinska (mezzosopran), Dominik Sutowicz (tenor) oraz Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszko w Poznaniu pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego.

fot. Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

Redakcja „Scen Polskich” ogłasza nabór materiałów prasowych do kolejnego, 14. numeru naszego pisma. Patron numeru: Aleksander Fredro. Hasło wywoławcze: Zgoda! Zgoda? … i gdzie podział się pierwotny zachwyt nad sztuką teatru? Szukajmy w naszych szkicach, esejach, sprawozdaniach i felietonach odpowiedzi na te zasadnicze, dla teatru, jego twórców i odbiorców, pytania.
więcej
Teatr Kropka Theatre zaprasza 4.02.2023 na godz. 19.00 do Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie na wręczenie publikacji p.t. „Teatr Kropka Theatre – 25 lat przekraczania granic. Misterium osobne Jolanty Juszkiewicz”. Wydarzenie poprzedzi prezentacja formy Teatru Emergencji Jolanty Juszkiewicz p.t. „Dialog Śmierci’ na podst. ‘Śmierci z mistrzem dwojakie gadania’ (45’).
więcej
Krystyna Gucewicz-Przybora, krytyczka, autorka wielu książek i tomików poezji, dziennikarka przed laty związana z poczytnym wówczas pismem „Express Wieczorny”, pomysłodawczyni Ostrych Dyżurów Poetyckich „pełnionych” w Teatrze Narodowym, z których dochód przeznaczany był także na rzecz bliskiego naszemu środowisku Domowi Artystów w Skolimowie,
więcej
Julia Szczepańska, aktorka Teatru im. W. Horzycy w Toruniu, odebrała Nagrodę im. Andrzeja Nardellego z rąk Krystyny Piasecznej, przewodniczącej Sekcji Krytyków Teatralnych ZASP oraz Krzysztofa Szustera, prezesa Stowarzyszenia.
więcej
Po zapoznaniu się z tegorocznymi zgłoszonymi kandydaturami, jak również kandydaturami z lat ubiegłych, Kapituła postanowiła przyznać nagrodę GUSTAW 2022 dwóm osobom:
więcej
Tradycyjnie, jak co roku w Domu Artystów Weteranów w Skolimowie odbyło się Wigilijne spotkanie.
więcej