Search
Generic filters
Aktualności

Nowy sezon w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach

Nowy sezon w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefa Karskiego – sześć premier oraz projekty edukacyjne, artystyczne i inwestycyjne.

Po długim okresie zamknięcia teatrów dla publiczności, z nowym sezonem wraca Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. I mamy nadzieję, że już na dobre!

Pierwszym z zaplanowanych sześciu nowych przedstawień będzie spektakl familijny „Lato Muminków” wg Tove Jansson – w adaptacji Andrzeja Marii Marczewskiego, z legendarną muzyką Tadeusza Woźniaka (w nowych aranżacjach), tekstami piosenek Bogdana Chorążuka, w reżyserii Michała Derlatki (dyrektora Teatru Miniatura w Gdańsku). Opowieść o uwielbianych na całym świecie małych trollach z pewnością przyciągnie do teatru wielu ich sympatyków. Premiera już 10 września.

Następną premierą będzie realizacja sceniczna wielokrotnie nagrodzonej książki „Arka czasu” Marcina Szczygielskiego, opowiadającej o losach dziewięcioletniego Rafała z warszawskiego getta, dla którego podróżowanie w czasie stało się ucieczką od okrutnej, wojennej rzeczywistości. Adaptacji i reżyserii tego utworu podjął się Tomasz Kaczorowski – jeden z najciekawszych twórców młodego pokolenia. Przedstawienie przeznaczone będzie dla widzów od lat 10, premiera w listopadzie.

Kolejna nowa pozycja to „Legendy ziemi świętokrzyskiej”. – Nawiązywać będzie do teatru objazdowego i najlepszych europejskich tradycji lalkarskich. Wykorzystane zostaną klasyczne rodzaje lalek: pacynki, kukiełki i jawajki. Wysoką jakość artystyczną przedstawienia gwarantują jego realizatorzy – wielokrotnie nagradzani, czołowi twórcy teatru animacji: Elżbieta Chowaniec i Marek Zákostelecký. Atrakcyjna plastycznie forma sceniczna, z ciekawą, okraszoną humorem fabułą, to znakomity sposób na zgłębianie przez najmłodszych (od lat 4) wiedzy o historii miejsca, w którym mieszkają. Premiera odbędzie się w grudniu, w ramach ministerialnego projektu „Przyjechał teatr!”

W lutym teatr zaprosi widzów od lat 8 (i wszystkich starszych – bez górnej granicy wieku) na przedstawienie „Jak zostałam wiedźmą”, oparte na tekście Doroty Masłowskiej – jednej z topowych pisarek młodego pokolenia. Tę opowieść o nas samych – dorosłych i dzieciach, żyjących w nieustannej pogoni za więcej, więcej i więcej, wyreżyseruje Piotr-Bogusław Jędrzejczak (dyrektor Kubusia i autor adaptacji). Scenografię stworzy współpracująca z kieleckim teatrem lalkowym Małgorzata Gałaś-Prokopf z Dűsseldorfu, muzykę – znana już także z dokonań na scenie Kubusia – Digital PrinceZZ, ruchem zaś zajmie się Mikołaj Mikołajczyk.

„Opowiadanie Króla Wysp Hebanowych” Bolesława Leśmiana to z kolei propozycja dla widzów nieco starszych, od lat 12 (i tu nie określamy górnej granicy). Tę inspirowaną tematyką orientalną, fascynującą opowieść wyreżyseruje w konwencji gier komputerowych fantasy Przemysław Żmiejko, mający już na koncie w Kubusiu kilka reżyserii oraz innych form działalności twórczej.

A w maju, na zakończenie sezonu, ostatnia premiera – „Wróżka z kranu” Pierre’a Gripariego, w reżyserii i ze scenografią Adama Walnego, który po poprzedniej realizacji w Kubusiu „Makbeta” dla młodzieży i dorosłych, tym razem przygotuje sztukę dla dzieci od lat 5. Będzie to zabawna historia, pokazująca życie rodzinne – w tym przywary dorosłych.

Oprócz premierowych inscenizacji, w nowym sezonie realizowane będą również liczne projekty edukacyjne, artystyczne i inwestycyjne, z których aż pięć zostało dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowe Centrum Kultury lub Budżet Obywatelski.

We wrześniu i październiku, we współpracy z Muzeum Zabawek i Zabawy, teatr Kubuś zrealizuje projekt Baśniowy koncert dla najmłodszych, finansowany przez Budżet Obywatelski 2021, którego celem jest wzbogacenie oferty kulturalnej miasta o bezpłatne, rodzinne wydarzenie o charakterze edukacyjno-rozrywkowym. Przygotujemy trzy koncerty piosenek z Kubusiowych przedstawień – w aranżacjach Wojciecha Lipińskiego, połączone z warsztatami muzycznymi dla dzieci w wieku 7-10 lat.

W październiku zakończy się projekt ŻELAZNE PIOSENKI, w ramach którego dzieci (w tym także dzieci niewidome), uczestniczyły wraz z muzykami i aktorami w warsztatach wokalno-kompozytorskich. Wydana zostanie płyta, na której znajdą się repertuarowe piosenki teatru Kubuś w nowych aranżacjach.

W listopadzie, już po raz czwarty, odbędzie się finał Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub innej formy teatralnej ANIMATUS. Teatr zaprezentuje prac laureatów oraz wystawę, wygłoszony zostanie wykład. Ideą konkursu jest eksplorowanie nowych form wyrazu w teatrze lalek (skupionych wokół teatru lalek dla dorosłych), inspirowanie nowych trendów w lalkarstwie, wspieranie eksperymentalnych projektów, w tym łączenia różnych dziedzin sztuki i nowych technologii oraz aktywizacja zawodowa studentów i absolwentów kierunków artystycznych.

Także w listopadzie, otwartymi pokazami dla publiczności, zakończy się czwarta realizacja edukacyjnego projektu dla młodzieży „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”. W jego ramach, uczniowie wraz z pedagogami, artystami i wykładowcami akademickimi będą zgłębiać praktyczne aspekty teatralnej pracy nad tekstem, biorąc na warsztat arcydzieła klasycznej dramaturgii.

Spośród tegorocznych działań z zakresu edukacji kulturalnej kontynuowane będą również: 40 Konkurs Plastyczny „Mój Teatr”, IV Przegląd Spektakli Szkolnych i Przedszkolnych „Uwaga! Dzieci na Scenie!”, warsztaty dla dzieci i młodzieży skupionych w Grupie teatralnej TworzyMY, a także Komitet Nauczycielski, służący pogłębianiu współpracy między instytucjami kultury a środowiskiem pedagogicznym oraz wzajemnej wymianie wiedzy i dobrych praktyk.

W nowym sezonie, oprócz projektów edukacyjnych i artystycznych, teatr Kubuś zrealizuje również projekt inwestycyjny, polegający na wzbogaceniu wyposażenia pracowni plastycznej i przekształceniu ją w pracownię plastyczno-multimedialną, co umożliwi dokładniejszą i wydajniejszą pracę przy produkcji elementów scenograficznych, a także zapewni poszerzenie oferty kulturalnej i edukacyjnej teatru.

Serdecznie zapraszamy w nowym sezonie do stęsknionego za widzami Kubusia! To znakomita propozycja na spędzanie wolnego czasu dla całych rodzin!

Zobacz również