Search
Generic filters

Aktualności

Nowy sezon w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach

Nowy sezon w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefa Karskiego – sześć premier oraz projekty edukacyjne, artystyczne i inwestycyjne.

Po długim okresie zamknięcia teatrów dla publiczności, z nowym sezonem wraca Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. I mamy nadzieję, że już na dobre!

Pierwszym z zaplanowanych sześciu nowych przedstawień będzie spektakl familijny „Lato Muminków” wg Tove Jansson – w adaptacji Andrzeja Marii Marczewskiego, z legendarną muzyką Tadeusza Woźniaka (w nowych aranżacjach), tekstami piosenek Bogdana Chorążuka, w reżyserii Michała Derlatki (dyrektora Teatru Miniatura w Gdańsku). Opowieść o uwielbianych na całym świecie małych trollach z pewnością przyciągnie do teatru wielu ich sympatyków. Premiera już 10 września.

Następną premierą będzie realizacja sceniczna wielokrotnie nagrodzonej książki „Arka czasu” Marcina Szczygielskiego, opowiadającej o losach dziewięcioletniego Rafała z warszawskiego getta, dla którego podróżowanie w czasie stało się ucieczką od okrutnej, wojennej rzeczywistości. Adaptacji i reżyserii tego utworu podjął się Tomasz Kaczorowski – jeden z najciekawszych twórców młodego pokolenia. Przedstawienie przeznaczone będzie dla widzów od lat 10, premiera w listopadzie.

Kolejna nowa pozycja to „Legendy ziemi świętokrzyskiej”. – Nawiązywać będzie do teatru objazdowego i najlepszych europejskich tradycji lalkarskich. Wykorzystane zostaną klasyczne rodzaje lalek: pacynki, kukiełki i jawajki. Wysoką jakość artystyczną przedstawienia gwarantują jego realizatorzy – wielokrotnie nagradzani, czołowi twórcy teatru animacji: Elżbieta Chowaniec i Marek Zákostelecký. Atrakcyjna plastycznie forma sceniczna, z ciekawą, okraszoną humorem fabułą, to znakomity sposób na zgłębianie przez najmłodszych (od lat 4) wiedzy o historii miejsca, w którym mieszkają. Premiera odbędzie się w grudniu, w ramach ministerialnego projektu „Przyjechał teatr!”

W lutym teatr zaprosi widzów od lat 8 (i wszystkich starszych – bez górnej granicy wieku) na przedstawienie „Jak zostałam wiedźmą”, oparte na tekście Doroty Masłowskiej – jednej z topowych pisarek młodego pokolenia. Tę opowieść o nas samych – dorosłych i dzieciach, żyjących w nieustannej pogoni za więcej, więcej i więcej, wyreżyseruje Piotr-Bogusław Jędrzejczak (dyrektor Kubusia i autor adaptacji). Scenografię stworzy współpracująca z kieleckim teatrem lalkowym Małgorzata Gałaś-Prokopf z Dűsseldorfu, muzykę – znana już także z dokonań na scenie Kubusia – Digital PrinceZZ, ruchem zaś zajmie się Mikołaj Mikołajczyk.

„Opowiadanie Króla Wysp Hebanowych” Bolesława Leśmiana to z kolei propozycja dla widzów nieco starszych, od lat 12 (i tu nie określamy górnej granicy). Tę inspirowaną tematyką orientalną, fascynującą opowieść wyreżyseruje w konwencji gier komputerowych fantasy Przemysław Żmiejko, mający już na koncie w Kubusiu kilka reżyserii oraz innych form działalności twórczej.

A w maju, na zakończenie sezonu, ostatnia premiera – „Wróżka z kranu” Pierre’a Gripariego, w reżyserii i ze scenografią Adama Walnego, który po poprzedniej realizacji w Kubusiu „Makbeta” dla młodzieży i dorosłych, tym razem przygotuje sztukę dla dzieci od lat 5. Będzie to zabawna historia, pokazująca życie rodzinne – w tym przywary dorosłych.

Oprócz premierowych inscenizacji, w nowym sezonie realizowane będą również liczne projekty edukacyjne, artystyczne i inwestycyjne, z których aż pięć zostało dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowe Centrum Kultury lub Budżet Obywatelski.

We wrześniu i październiku, we współpracy z Muzeum Zabawek i Zabawy, teatr Kubuś zrealizuje projekt Baśniowy koncert dla najmłodszych, finansowany przez Budżet Obywatelski 2021, którego celem jest wzbogacenie oferty kulturalnej miasta o bezpłatne, rodzinne wydarzenie o charakterze edukacyjno-rozrywkowym. Przygotujemy trzy koncerty piosenek z Kubusiowych przedstawień – w aranżacjach Wojciecha Lipińskiego, połączone z warsztatami muzycznymi dla dzieci w wieku 7-10 lat.

W październiku zakończy się projekt ŻELAZNE PIOSENKI, w ramach którego dzieci (w tym także dzieci niewidome), uczestniczyły wraz z muzykami i aktorami w warsztatach wokalno-kompozytorskich. Wydana zostanie płyta, na której znajdą się repertuarowe piosenki teatru Kubuś w nowych aranżacjach.

W listopadzie, już po raz czwarty, odbędzie się finał Międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub innej formy teatralnej ANIMATUS. Teatr zaprezentuje prac laureatów oraz wystawę, wygłoszony zostanie wykład. Ideą konkursu jest eksplorowanie nowych form wyrazu w teatrze lalek (skupionych wokół teatru lalek dla dorosłych), inspirowanie nowych trendów w lalkarstwie, wspieranie eksperymentalnych projektów, w tym łączenia różnych dziedzin sztuki i nowych technologii oraz aktywizacja zawodowa studentów i absolwentów kierunków artystycznych.

Także w listopadzie, otwartymi pokazami dla publiczności, zakończy się czwarta realizacja edukacyjnego projektu dla młodzieży „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”. W jego ramach, uczniowie wraz z pedagogami, artystami i wykładowcami akademickimi będą zgłębiać praktyczne aspekty teatralnej pracy nad tekstem, biorąc na warsztat arcydzieła klasycznej dramaturgii.

Spośród tegorocznych działań z zakresu edukacji kulturalnej kontynuowane będą również: 40 Konkurs Plastyczny „Mój Teatr”, IV Przegląd Spektakli Szkolnych i Przedszkolnych „Uwaga! Dzieci na Scenie!”, warsztaty dla dzieci i młodzieży skupionych w Grupie teatralnej TworzyMY, a także Komitet Nauczycielski, służący pogłębianiu współpracy między instytucjami kultury a środowiskiem pedagogicznym oraz wzajemnej wymianie wiedzy i dobrych praktyk.

W nowym sezonie, oprócz projektów edukacyjnych i artystycznych, teatr Kubuś zrealizuje również projekt inwestycyjny, polegający na wzbogaceniu wyposażenia pracowni plastycznej i przekształceniu ją w pracownię plastyczno-multimedialną, co umożliwi dokładniejszą i wydajniejszą pracę przy produkcji elementów scenograficznych, a także zapewni poszerzenie oferty kulturalnej i edukacyjnej teatru.

Serdecznie zapraszamy w nowym sezonie do stęsknionego za widzami Kubusia! To znakomita propozycja na spędzanie wolnego czasu dla całych rodzin!

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

Zakończyła się uroczysta inauguracja obchodów Jubileuszu 70-lecia działalności Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze. Nie obyło się bez wzruszeń, ogromu życzeń, nagród dla artystów i pracowników teatru.
więcej
Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA oraz Sekcja Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich ZASP-Stowarzyszenia, kontynuując udaną tradycję wspólnej organizacji obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa, podjęły decyzję, aby przyszłoroczne uroczystości odbyły się w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
więcej
Prof. Bożena Frankowska została uhonorowana przez Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP Nagrodą Stowarzyszenia: „W dowód uznania za bezcenną pracę na rzecz środowiska lalkarskiego”. Nagrodę wręczył Konrad Szczebiot, członek Zarządu Sekcji Teatrów Lalkowych oraz Zarządu Głównego ZASP.
więcej
Zakończyło się 11. Forum Młodej Reżyserii, organizowane przez Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie. W tym roku po raz pierwszy przyznaliśmy dwie finansowe nagrody ZASPu dla najlepszej aktorki/najlepszego aktora oraz najlepszej reżyserki/najlepszego reżysera.
więcej
Od 20-28 listopada trwa w Warszawie 38. Międzynarodowy Festiwal Bardów. ZASP objął patronem honorowym to wydarzenie.
więcej
Nagrody finansowe ZASP na 11. Forum Młodej Reżyserii dla najlepszej aktorki/aktora oraz dla najlepszej reżyserki/reżysera. Od 19-21 listopada trwa 11. Forum Młodej Reżyserii, organizowane przez Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie. 
więcej
Kontakt

Sekretariat Biura ZASP

Jarosław Prytycki
+48 22 696 79 00
E-mail: zasp@zasp.pl

Adres

Al. Ujazdowskie 45

00-536 Warszawa
Biuro czynne:
pon. – pt. 9.00 – 17.00

Copyright © 2021 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design