Search
Generic filters
Aktualności

Odszedł Marek Kołaczkowski

Z przykrością informujemy, że dzisiaj odszedł Marek Kołaczkowski – absolwent łódzkiej PWSFTviT, którą ukończył wcielając się w postać Feliksa w przedstawieniu „Jadzia Wdowa” Juliana Tuwima w reżyserii Natalii Szydłowskiej, wieloletni członek ZASP.

Aktor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Ziemi Mazowieckiej w Warszawie, im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatru 7.15 oraz Małego w Manufakturze, gdzie uroczyście świętował w 2014 roku pięćdziesięciolecie pracy artystycznej kreując postać Pustelnika w „Balladynie” wyreżyserowanej przez Mariusza Pilawskiego. Wyróżniony został wówczas, przez minister kultury i dziedzictwa narodowego, honorową odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Wśród ról, które zgromadził w swoim dorobku, m.in.: Filander w „Królu w kraju rozkoszy” Franciszka Zabłockiego, tytułowego Troilusa w „Troilus i Kresyda” Shakespeare’a, Toma w „Szklanej menażerii” Tennesi Williamsa, Witusia w „Skizie” Gabrieli Zapolskiej, Gustawa w „Domu na Twardej” Korcellego, Hajmona w „Antygonie” Sofoklesa. Widzowie oklaskiwali go w „Tajemniczym ogrodzie” Burnett’a, „Pigmalionie” Shaw’a, „Pamiątkach Soplicy” i „Transatlantyku” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, w „Mme Sans Gene”, „Pchle w uchu”, w „Chłopcach” Grochowiaka, „Na dnie Gorkiego”, czy „Lekcji” Ionesco.

Był inicjatorem projektu „Wydobyć z niepamięci”, który miał dokumentować i utrwalać ślady po nieistniejących już scenach łódzkich.

Spoczywaj w pokoju.

fot. Teatr Mały w Łodzi

Zobacz również