Search
Generic filters
Aktualności

Patronat ZASP

Dziś szczególne wydarzenie pod patronatem ZASP – Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Wiktora Zborowskiego w Teatrze 6. piętro! 
Więcej informacji: https://teatr6pietro.pl/spektakle/wiktor-zborowski-jubileusz/
Z tej okazji  publikujemy fragment wspomnień Krzysztofa Szustera, który można znaleźć w najnowszym numerze “Scen Polskich”, o realizacji spektakularnego przedstawienia “Balladyny” w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Pół wieku pracy Wiktora Zborowskiego – to setki ról teatralnych, filmowych, telewizyjnych i radiowych, a więc tysiące niezwykłych sytuacji!
Na zdjęciu z Encyklopedii Polskiego Teatru: https://encyklopediateatru.pl/uploads/filebase/imagese/Balladyna_Hanuszk_it_t_27012.jpg
Wiktor Zborowski (Chochlik), Mieczysław Hryniewicz (Skierka), Wojciech Siemion (Grabiec). Skierka i Chochlik na hondach.

🔸
“Hanuszkiewicz ściągnął do Balladyny z Japonii prawdziwe trzy motocykle Hondy.
Początkowo wymyślił sobie, że będą na nich jeździć: Goplana – Bożena Dykiel, Skierka i Chochlik – Miecio Hryniewicz oraz Wiktor Zborowski i Wojciech Siemion. Wysłano ich wszystkich na kurs motocyklowego prawa jazdy. Siemion zrezygnował po kilku lekcjach, a reszta kolegów skończyła kurs, ale kompletnie nie była w stanie spełnić oczekiwań Adama. (…) w powietrzu wisiała katastrofa, a było to jakieś pięć dni przed premierą (…) podszedłem do Adama i wypaliłem: „ (…) Proszę dać mi spróbować, pokażę, co można zrobić z tymi Hondami”. Adam natychmiast polecił, aby wyprowadzili motocykle (…) przed teatr.
Wsiadłem i (..) zacząłem prezentować jazdę na jednym kole. (…) [Hanuszkiewicz] zapytał, czy mogę tego nauczyć Bożenę, Wiktora i Miecia. Tych ostatnich udało się przygotować. Bożena była antytalentem motocyklowym.
Adam był załamany. I znów moja bezczelność wygrała. „Panie Adamie to ja zagram Goplanę” (…). Adam się wściekł. „Ale ja tylko chcę ją dublować, niech uszyją mi identyczny kostium (…)”. I tak nie tylko byłem autorem sukcesu inscenizacyjnego (ustawiłem wszystkie sceny z motocyklami), ale i zagrałem (dublowałem) Goplanę.”

🔸
Fragment wspomnień Krzysztofa Szustera z artykułu Zbigniew Dolnego “Krzysztof Szuster odpowiada”, Sceny Polskie nr 15-16.
Zachęcamy do lektury całego artykułu.
fot. Jarosław Niemczak

Zobacz również