Search
Generic filters
Aktualności

Patronat ZASP

Dziś szczególne wydarzenie pod patronatem ZASP – Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Wiktora Zborowskiego w Teatrze 6. piętro! 
Więcej informacji: https://teatr6pietro.pl/spektakle/wiktor-zborowski-jubileusz/
Z tej okazji  publikujemy fragment wspomnień Krzysztofa Szustera, który można znaleźć w najnowszym numerze “Scen Polskich”, o realizacji spektakularnego przedstawienia “Balladyny” w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Pół wieku pracy Wiktora Zborowskiego – to setki ról teatralnych, filmowych, telewizyjnych i radiowych, a więc tysiące niezwykłych sytuacji!
Na zdjęciu z Encyklopedii Polskiego Teatru: https://encyklopediateatru.pl/uploads/filebase/imagese/Balladyna_Hanuszk_it_t_27012.jpg
Wiktor Zborowski (Chochlik), Mieczysław Hryniewicz (Skierka), Wojciech Siemion (Grabiec). Skierka i Chochlik na hondach.

🔸
“Hanuszkiewicz ściągnął do Balladyny z Japonii prawdziwe trzy motocykle Hondy.
Początkowo wymyślił sobie, że będą na nich jeździć: Goplana – Bożena Dykiel, Skierka i Chochlik – Miecio Hryniewicz oraz Wiktor Zborowski i Wojciech Siemion. Wysłano ich wszystkich na kurs motocyklowego prawa jazdy. Siemion zrezygnował po kilku lekcjach, a reszta kolegów skończyła kurs, ale kompletnie nie była w stanie spełnić oczekiwań Adama. (…) w powietrzu wisiała katastrofa, a było to jakieś pięć dni przed premierą (…) podszedłem do Adama i wypaliłem: „ (…) Proszę dać mi spróbować, pokażę, co można zrobić z tymi Hondami”. Adam natychmiast polecił, aby wyprowadzili motocykle (…) przed teatr.
Wsiadłem i (..) zacząłem prezentować jazdę na jednym kole. (…) [Hanuszkiewicz] zapytał, czy mogę tego nauczyć Bożenę, Wiktora i Miecia. Tych ostatnich udało się przygotować. Bożena była antytalentem motocyklowym.
Adam był załamany. I znów moja bezczelność wygrała. „Panie Adamie to ja zagram Goplanę” (…). Adam się wściekł. „Ale ja tylko chcę ją dublować, niech uszyją mi identyczny kostium (…)”. I tak nie tylko byłem autorem sukcesu inscenizacyjnego (ustawiłem wszystkie sceny z motocyklami), ale i zagrałem (dublowałem) Goplanę.”

🔸
Fragment wspomnień Krzysztofa Szustera z artykułu Zbigniew Dolnego “Krzysztof Szuster odpowiada”, Sceny Polskie nr 15-16.
Zachęcamy do lektury całego artykułu.
fot. Jarosław Niemczak

Zobacz również

Złoty Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Zygmunta Marka Mokrowieckiego!
Marta RAU tegoroczną laureatką Nagrody HENRYK!
Prapremiera monodramu Anny Januszewskiej „Matka Putina” (Fundusze SKE)
„SCENY POLSKIE” ogłaszają!
Spot promujący akcję „1,5% dla DAW w Skolimowie”
Spotkanie Zarządu Sekcji Repartycyjnej Filmu, Serialu i Teatru Telewizji
Najszczersze kondolencje dla Dyrektora Generalnego ZASP
Spotkanie Zarządu Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP
POMOC SOCJALNA DLA TWÓRCÓW I ARTYSTÓW
Spotkanie Sekcji Estrady ZASP
Słuchowisko w najbliższą sobotę w radiowej Jedynce
Konferencja prasowa SFP