Search
Generic filters
Search
Generic filters
Aktualności

SPACER PROTESTACYJNY AKTORÓW

ŚRODA 13 marca, godz. 14:30 START: Al. Ujazdowskie 45 pod siedzibą ZASP. Przejdziemy pod budynek MKiDN na Krakowskim Przedmieściu 15. Protestujemy przeciwko niekorzystnym dla artystów-wykonawców zmianom w projekcie ustawy o zmianach w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wspólnie możemy sprawić aby nasz głos był słyszalny.

Dlaczego WCIĄŻ WALCZYMY o sprawę TANTIEM w kontekście nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych? 

  1. Utrwalamy w świadomości społeczeństwa temat TANTIEM Z INTERNETU. Według zapowiedzi Ministra Kultury projekt nowelizacji ustawy ma wkrótce trafić do procedowania przez Sejm.
  2. Zapisy związane z implementacją dwóch dyrektyw UE nie są satysfakcjonujące DLA ARTYSTÓW-WYKONAWCÓW. Prawidłowa implementacja Dyrektyw 2019/789 i 2019/790 w konsekwencji oznacza wprowadzenie wynagrodzenia m.in. dla aktorów nie tylko z Internetu, ale również od operatorów płatnej telewizji kablowej i satelitarnej (Canal+, Cyfrowy Polsat, Vectra, Inea, itp.) za ich udział w nadawaniu programów kodowanych (HBO, Canal+, itp.).
  3. W nowelizacji ustawy nie zostały uwzględnione postulaty, które są ważne dla artystów-wykonawców: 
  • zapisy, które BEZSPORNIE ZAGWARANTUJĄ AKTOROM prawo do wynagrodzenia od PLATFORM CYFROWYCH I SIECI KABLOWYCH (Canal+, Cyfrowy Polsat, Vectra, Inea, itp.)
  • zapisy, które zagwarantują aktorom występującym w FORMACH AUDIALNYCH wynagrodzenia z internetu na zasadach analogicznych jak wynagrodzenia twórców i artystów wykonawców w filmach i serialach

 

 

#tantiemyzinternetu 

#tantiemydlaaktorow

 

Zobacz również