Aktualności

Światowy Dzień Lalkarstwa

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Lalkarstwa, odbyły się, z racji setnej rocznicy urodzin Adama Kiliana, scenografa związanego z tą sceną, w warszawskim Teatrze Lalka

Tradycyjnie święto zostało zorganizowane wspólnie przez Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP oraz Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA. Przedstawiciele Zarządu STL, Katarzyna Kulik, przewodnicząca oraz Konrad Szczebiot, wyróżnili nagrodami aktorów z Polski.

Statuetka HENRYK, najwyższa nagroda Sekcji, trafiła w lalkarskie ręce Michała Burbo, aktora Teatru Baj, Operowej Sceny Marionetek Warszawskiej Opery Kameralnej i najdłużej Teatru Lalka, miejscu tegorocznych uroczystości.

Pamiątkowe Plakietki otrzymali: Alicja Wroniszewska (Olsztyński Teatr Lalek), Jadwiga Sankowska-Raftopulos (Teatr Miniatura w Gdańsku), Aleksandra Mikołajczyk (Opolski Teatr Lalki i Aktora), Tomasz Maśląkowski (Wrocławski Teatr Lalek), Mirosław Kucharski (Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie), Andrzej Bocian (Teatr Baj w Warszawie).

Broszkę, zrobioną na wzór Spinek Kielanowskiego, będącą dodatkiem do finansowej Nagrody Schillera, najstarszej nagrody przyznawanej przez Zarząd Główny ZASP, odebrała Aleksandra Sapiaska, aktorka Teatru Lalki i Aktora Kubuś im. Stefana Karskiego z Kielc.

Sekcja uroczyście przyjęła też do swojego grona Aleksandrę Błażejczyk, świeżo upieczoną absolwentkę krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu, aktorkę Teatru Arlekin w Łodzi.

POLUNIMA przyznała statuetkę WILKA warszawskiej Akademii Teatralnej Filii w Białystoku – odebrała ją Marta Rau, Prorektor uczelni, oraz Wydziałowi Lalkarskiemu we Wrocławiu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Tę przyjęła Ewelina Ciszewska, Dziekan Wydziału. Nagroda WILKA przyznawana jest osobom, instytucjom oraz organizacjom pozarządowym, które zasłużyły się działaniem na rzecz środowiska lalkarskiego. Została ustanowiona w 2021 roku przez Zarząd Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA z okazji setnych urodzin prof. Jana Wilkowskiego. Do nagrody dla najbardziej obiecującej aktorki lalkarki, obiecującego aktora lalkarza młodego pokolenia nominowała Macieja Szymona Cempurę – za koncepcję i wykonanie przedstawienia „Metal” oraz Marcina Tomkiela, do którego ostatecznie trafiła nagroda, za role w przedstawieniu „Syn” Grupy Wolność. Nagrody wręczył Jacek Malinowski, prezydent organizacji.

Wszyscy wyróżnieni przez ZASP i POLUNIMA, również tradycyjnie, zostali obdarowani kolekcjonerskim plakatem autorstwa Stasysa Eidrigeviciusa.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Adam Kilian. W stulecie urodzin”, projekcja ostatniego wywiadu, jakiego Bernardzie Bieleni udzielił Krzysztof Rau, etiudy w wykonaniu studentów wydziałów lalkarskich w Białymstoku i Wrocławiu oraz promocja książki „Impulsy” pod redakcją Mirosława Kocura.

Laureatom gratulujemy a Koleżankom i Kolegom lalkarzom w dniu ich święta (wypadającego pierwszego dnia wiosny – 21 marca) życzymy pięknych, porywających przedstawień i znakomitych ról dających spełnienie i satysfakcję.

Zarząd Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP

fot. M. Wilma-Hinz

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

W poniedziałek, 22 maja 2023 r. w Domu Kultury ŚWIT w Warszawie celebrowaliśmy nasze coroczne święto Dzień Artysty Śpiewaka. To już XXIV edycja tego wydarzenia, wymyślonego przez naszego wspaniałego kolegę Andrzeja Wizę i wspólnie zainicjowanego w 1998 roku z osobą niezwykłej energii i charyzmy, działaczką na rzecz naszej wspólnoty artystycznej ZASP – Ireną Jezierską.
więcej
Poświatowskiej stała się punktem wyjścia przy tworzeniu monodramu pt. „Pneuma” na podstawie „Opowieści dla Przyjaciela”. Spektakl zaprasza widza do udziału w uniwersalnej paraboli nie tylko o człowieku żyjącym z nieuleczalną chorobą, ale także poszukującym sensu i pełni w miłości do życia.
więcej
W dniach 6 – 13 maja 2023 r. w Nowym Sączu odbył się XX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.Do konkursu przystąpiło 63 uczestników (wyłonionych spośród ponad 200 zgłoszeń). Do trzeciego, finałowego etapu zakwalifikowało się 9 osób (5 w kategorii żeńskiej i 4 w kategorii męskiej).
więcej
Na zakończenie 41. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, jury ZASP w składzie: przewodnicząca: Ewa Leśniak oraz Anna Bobrowska – Ekiert & Marek Lipski, po obejrzeniu wszystkich 13 spektakli dyplomowych prezentowanych podczas 41. Festiwalu Szkół Teatralnych, przyznało dwie nagrody:
więcej
Redakcja Scen Polskich rozpoczyna prace nad kolejnymi numerami wydawnictwa.
więcej
Sekcja Teatrów Muzycznych ZASP serdecznie zaprasza na uroczysty koncert z okazji obchodów Dnia Artysty Śpiewaka, który odbędzie się w poniedziałek, 22 maja 2023r, godz. 17:00 w Domu Kultury ŚWIT w Warszawie, ul. Wysockiego 11. Całość sfinansowana ze środków SKE ZASP.
więcej