Search
Generic filters
Search
Generic filters
Aktualności

TANTIEMY DLA AKTORÓW

Walczymy NIE TYLKO o tantiemy z Internetu. Domagamy się również zapisów w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, które BEZSPORNIE ZAGWARANTUJĄ AKTOROM prawo do wynagrodzenia od platform cyfrowych i sieci kablowych (Canal+, Cyfrowy Polsat, Vectra, Inea, itp.)

ZASP przesłał do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego propozycje zmian w projekcie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.


Oto jeden z naszych postulatów:

🔴W projekcie ustawy w art. 70. brakuje zapisu o REEMITOWANIU jako polu eksploatacji naszych wykonań artystycznych. 

CO TO OZNACZA DLA AKTORÓW?

To oznacza, że nie dostaniemy tantiem za rozpowszechnianie naszych filmów i seriali na przykład na platformach cyfrowych (Polsat Cyfrowy, Canal +, itp.)

🔴DLACZEGO REEMITOWANIE JEST DLA AKTORÓW WAŻNE?

Reemitowanie to rozpowszechnianie programów telewizyjnych (filmów, seriali, Teatrów Telewizji i innych) poprzez sieci kablowe lub za pośrednictwem platform cyfrowych (za pośrednictwem satelity).

My, artyści wykonawcy, nie otrzymujemy tantiem z tytułu reemitowania. W przeciwieństwie do producentów. Producenci otrzymują wynagrodzenie z tytułu reemitowania na podstawie umów, które zawierają z platformami cyfrowymi i sieciami kablowymi. My, artyści wykonawcy, jako strona słabsza, zrzekamy się praw do tego wynagrodzenia na rzecz producentów w umowach, które podpisujemy przed zagraniem roli.

JAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE?

Platformy cyfrowe, na przykład Cyfrowy Polsat, płacą producentom za rozpowszechniane filmy i seriale, ale nie płacą nam, artystom wykonawcom.

Dlatego tak ważne jest dla nas wpisanie REEMITOWANIA jako pola eksploatacji do art. 70 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

🔴Dlatego wnioskujemy o dodanie do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w art. 70 ust. 2 prawa do wynagrodzenia dla twórców filmowych i artystów wykonawców z tytułu REEMITOWANIA filmów i seriali przez platformy cyfrowe i sieci kablowe.

O naszych pozostałych postulatach poinformujemy w kolejnych postach.

 


Wspólnie możemy sprawić, aby nasz głos był słyszalny!

#tantiemydlaaktorow


Projekt plakatu: Katarzyna Czapska 

fot. Katarzyna Czapska

Zobacz również