Search
Generic filters
Aktualności

Życzenia z Oddziału ZASP Bydgoszcz/Toruń z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

Nie kończymy świętowania Międzynarodowego Dnia Teatru!!! Przekazujemy piękne, poruszające życzenia z Oddziału ZASP Bydgoszcz/Toruń. Przyłączamy się do życzeń poczucia sprawczości

Międzynarodowy Dzień Teatru 2024

Koleżanki i koledzy,

żyjemy w czasach, w których rozmowę z drugim człowiekiem często zastępują nam media społecznościowe, a patrzenie w oczy – spojrzenia rzucane w stronę ekranów telefonów. 

Żyjemy w lęku przed tym, co nas czeka i z bagażem nieprzepracowanych doświadczeń.

W tegorocznym Orędziu na Międzynarodowy Dzień Teatru Jon Fosse napisał, że sztuka to pokój i przeciwieństwo wojny. Ale sztuka to także coś mniej i coś więcej zarazem; to narzędzie, dzięki któremu możemy wróci do siebie samych – po to, żeby móc wrócić do siebie wzajemnie.

Teatr to przecież przestrzeń, w której mamy szansę – mniej lub bardziej bezkarnie – zmierzyć się z przeszłością, przyjrzeć się jej z szerszej perspektywy i znaleźć sposób na rozszyfrowanie, a potem oswojenie tego, co trudne; co uwiera i boli. To przestrzeń, która – jeśli tylko budowana jest na fundamentach empatii – ma szansę stać się zbiorowym bezpiecznym portem i nieść ukojenie – choćby na chwilę. Teatr to wreszcie drugi człowiek, któremu możemy spojrzeć w oczy, a który w rozmowie zawsze otwiera przed nami nowe horyzonty albo okazuje się podobnie jak my wyjątkowy.

Teatr jest więc możliwością; możliwością zmiany. 

W Międzynarodowym Dniu Teatru życzę Wam więc poczucia sprawczości i przekonania, że – jako czułe trybiki w tej machinie – możecie każdego dnia zmienić czyjś świat – na lepsze.

W imieniu Zarządu Oddziału Bydgosko-Toruńskiego ZASP z najlepszymi życzeniami i wyrazami szacunku

Przewodnicząca

Teresa Stępień-Nowicka

Zobacz również