daw

Dom Artystów Weteranów
Scen Polskich w Skolimowie

Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie jest własnością ZASP. Został wybudowany z inicjatywy aktora Antoniego Bednarczyka w roku 1927, ze składek członków ZASP i darowizn miłośników teatru, z myślą o samotnych emerytowanych artystach. Do II wojny światowej pełnił także funkcję schroniska dla aktorów pozostających w trudnej sytuacji życiowej. Dotowany po wojnie przez Ministerstwo Kultury i Sztuki i wspomagany finansami zdobytymi przez liczne i różnorodne akcje koleżeńskie (kwesty, aukcje, przedstawienia, koncerty), pozostaje nadal miejscem pobytu nieuprawiających już zawodu artystów. Powiększony w latach 80. o nowy budynek, dzięki m.in. zapisom testamentowym Zofii Terne i rodzeństwa Rapackich oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Sztuki, jest dziś zamieszkały przez blisko 50 osób. Każdy pensjonariusz ma swój osobny pokój, który może zapełnić własnymi meblami i pamiątkami. W nowym domu zaprojektowano także mieszkania dla małżeństw, wyposażone w aneksy kuchenne i łazienki.

Skolimów jest uzdrowiskową miejscowością położoną 25 km od centrum Warszawy w kierunku południowo-wschodnim. Wszystkie budynki znajdują się na terenie pięknie utrzymanego parku. Opiekę nad Skolimowem sprawuje specjalna komisja ZASP.

WESPRZYJ DOM ARTYSTÓW WETERANÓW W SKOLIMOWIE
PODARUJ 1% PODATKU
KRS 0000161031

Galeria zdjęć

Kontakt

Dom Artystów Weteranów
Scen Polskich w Skolimowie

Dyrektor – Ewa Jagieła

ul. Kazimierza Pułaskiego 6
05-510 Konstancin-Jeziorna
tel./fax 22 756 46 76
tel. 22 754 17 05
e-mail: skolimow@zasp.pl

Fundacja Artystów Weteranów
Scen Polskich

Al. Ujazdowskie 45
00-536 Warszawa
tel. 536 000 764
e-mail: fundacja@zasp.pl
e-mail: kontakt@fundacja-domartysty.pl

Numer konta bankowego:
PKO B.P. 90 1020 1156 0000 7902 0054 6978

Aktualności dotyczące DAW

Na kanale youtube ukazał się właśnie reportaż o wspaniałej Artystce i Cudownej Kobiecie – śp. Danucie Muszyńskiej – Zamorskiej. Reportaż powstał na podstawie rozmowy, którą autorzy filmu przeprowadzili w 2021 roku z Artystką. Intencją pani Danuty była wewnętrzna potrzeba podzielenia się z sympatykami swojej twórczości jak i osobami pragnącymi poznać bliżej jej osobę.
więcej
Dziewięćdziesięciolecie posługi Zgromadzenia Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza w Domu Artystów Weteranów w Skolimowie, stało się okazją do spotkania z mieszkańcami w odmiennych od codzienności, okolicznościach.
więcej
Już jest, nowy apel o 1% podatku na rzecz Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich. Pamiętajcie Państwo o DAW w Skolimowie przekazując 1% podatku.
więcej
Świąteczne życzenia Domu Artystów Weteranów w Skolimowie 2022.
więcej
Dzisiaj, po długiej przerwie spowodowanej COVID-19, w Domu Artystów Weteranów w Skolimowie odbyło się spotkanie wielkanocne. Gościliśmy na nim prof. Piotra Glińskiego – wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który podczas uroczystego spotkania z mieszkańcami Domu a także z naszymi gośćmi z Ukrainy, został uhonorowany tytułem „Dobrodzieja Domu Artysty Weterana”.
więcej
Nie mogąc pozostać obojętnym na niesamowity dramat naszych ukraińskich sąsiadów, Zarząd Główny ZASP, na połączonym posiedzeniu (Główna Komisja Rewizyjna i Komisja ds. Socjalnych, Kulturalnych i Edukacyjnych), 28 lutego br. podjął decyzję o przeznaczeniu budynku Domu Pracy Twórczej w Skolimowie na tymczasowy dom dla uchodźców z Ukrainy. Chcielibyśmy im zapewnić bezpieczną przystań.
więcej