Po godzinach

Marcin Kędziora

żołnierz, ratownik

Marcin Kędziora – absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Łodzi im. F. Parnella. Od 1993 roku do roku 2014 – tancerz koryfej w Zespole Pieśni i Tańca „ŚLASK” im. Stanisława Hadyny. W 2014 roku, zakończył karierę tancerza i podjął pracę w dziale administracji w Zespole.

Członek ZASP od 2006 roku, od 2014 roku członek Zarządu Sekcji Tańca i Baletu (druga kadencja), od 2018 roku członek ZG ZASP.

We wrześniu 2018 roku (kiedy powstawał WOT na śląsku) wstąpił w szeregi 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej i po złożeniu przysięgi został żołnierzem WP RP w specjalizacji – RATOWNIK. Jednym z jego zadań jest nauka Pierwszej Pomocy.

Wiosną 2019 roku brał udział w zapobieganiu skutków powodzi na południu woj. śląskiego – zabezpieczał i ochraniał obiekty ważne ze względów strategicznych dla miasta Bielsko Biała.

W sierpniu 2019 roku brał udział w Defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego zorganizowanej w Katowicach w rocznicę Powstań Śląskich z udziałem prezydenta RP, Ministra Obrony Narodowej i innych przedstawicieli.

Od marca 2020 roku, jako żołnierz, bierze czynny udział w walce z pandemią SARS-COV_19. Wiosną był koordynatorem punktów wymazów Drive&Thru na terenie woj. śląskiego oraz współpracował ze Strażą Graniczną, patrolując granicę z Czechami oraz lotnisko w Pyrzowicach. Na jesieni jako ratownik wspomagał personel medyczny w szpitalach w Częstochowie i Chorzowie.

W sierpniu 2020 roku, doceniając jego zaangażowanie, dowództwo awansowało go do stopnia starszego szeregowego.

Prywatnie od 25 lat szczęśliwy mąż (żona Edyta, również członek ZASP) i dumny ojciec. Honorowy krwiodawca.

fot. Archiwum prywatne

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

Witold Tokarski

aktor, kolekcjoner
więcej

Tomasz Grochoczyński

aktor, reżyser, wędkarz
więcej

Józef „Żuk” Opalski

reżyser, koneser muzyki
więcej

Krystyna Łubieńska

kolekcjonerka
więcej

Marcin Kędziora

żołnierz, ratownik
więcej