Search
Generic filters
Wspomnienia

Delfina Ambroziak

21.03.1939 - 
09.01.2024 -
9 stycznia 2024 odeszła Zasłużona Członkini ZASP. W naszym Stowarzyszeniu, w Sekcji Teatrów Muzycznych, od 1971 roku.

“Z wielkim żalem i smutkiem przyjęliśmy dziś rano wiadomość, że po długiej chorobie odeszła jedna z największych gwiazd łódzkiej, ale również polskiej i światowej sceny operowej, wspaniała i wszechstronna śpiewaczka i pedagog DELFINA AMBROZIAK.

Przez cały okres swojej artystycznej drogi związana była z naszym miastem; tu – jeszcze w Operze Łódzkiej – debiutowała, tu także w Teatrze Wielkim w Łodzi święciła największe triumfy w dziesiątkach najważniejszych partii sopranowych. Publiczność łódzka nigdy nie zapomni kreacji Artystki, z których każda była wielka, a te najważniejsze – które najbardziej lubiła – to m.in.: tytułowe Lakme i Traviata, Gilda w Rigoletcie, Mimi w Cyganerii, Małgorzata w Fauście i Mefistofelesie, Micaëla w Carmen, Donna Elvira w Don Giovannim, Eudoksja w Żydówce, Hanna w Strasznym dworze i wiele, wiele innych, w których raczyła widzów wspaniałym głosem i aktorską interpretacją, wielką urodą i niepowtarzalnym wdziękiem scenicznym.

Będąc czołową solistką Teatru Wielkiego w Łodzi brała udział w licznych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, m.in.: Warszawska Jesień, Vratislavia Cantans, Poznańska Wiosna Muzyczna oraz w festiwalach w Łańcucie, Krynicy, Kudowie oraz w Salzburgu, Ludwigsburgu, Linzu, Gandawie i Lucernie. Występowała w najbardziej renomowanych salach koncertowych m.in.: Koncertgebouw w Amsterdamie, Santa Cecilia w Rzymie i Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Była cenioną interpretatorką muzyki Krzysztofa Pendereckiego, którego utwory wykonywała w kraju i za granicą, dokonując także wielu nagrań płytowych.

Dla nas – współpracowników – była wspaniałą osobowością, pełną uśmiechu i dowcipu Postacią i Osobą, z którą nigdy nie można było się nudzić. Była i jest Wielką Gwiazdą, a jednocześnie wspaniałym i dobrym Człowiekiem.
Odeszła od nas doskonała Artystka, ceniony Pedagog, uroczy Człowiek i wielka Przyjaciółka Teatru Wielkiego w Łodzi!

Maestro… Bez Pani operowa Łódź nie będzie już taka sama…”

Teatr Wielki w Łodzi

Zobacz również