wspomnienia

Krystyna Li-U-Fa

30.04.1936 r.
 – 15.08.2019 r.
Z żalem żegnamy Krystynę Li-U-Fę, artystkę estradową – iluzjonistkę, związaną z naszym Stowarzyszeniem od 1984 roku członkinię Zarządu Sekcji Estrady ZASP oraz Zarządu Krajowego Klubu Iluzjonistów.

Na stronie Krajowego Klubu Iluzjonistów, Jerzy Mecwaldowski – Caroni (członek Zarządu KKI), napisał o niej:

„Urodziła się w Warszawie (…), do której jej rodzice przywędrowali z dalekich Chin. W Pekinie pozostał dziadek – ceniony lekarz. Jej ojciec – choć podjął – nie ukończył studiów medycznych. Wplątany w wydarzenia I Wojny Światowej, znalazł się w Rosji aby po wielu perypetiach losowych trafić do Warszawy. Tu ożenił się z Polką… Z tego mariażu przyszło na świat pięcioro dzieci – czterech chłopców i dziewczynka. Rodzina Li-U-Fa utrzymywała bliskie kontakty z artystami cyrku i estrady. Wśród nich było wielu Chińczyków: ekwilibrystów, akrobatów, żonglerów i antypodystów. W tym gronie młoda dziewczyna czuła się doskonale i pod okiem prawdziwych mistrzów sztuki cyrkowej przygotowywała się do debiutu na arenie. Jej ulubionym nauczycielem był Chińczyk Sajgons. Tuż przed powstaniem warszawskim, grupa artystów związana z rodziną Li-U-Fa wybrała się na występy do Austrii. Panna Krystyna pozostała w Warszawie, bo na jej wyjazd nie zgodziła się jej rodzicielka. W czasie powstania, rodzina Li-U-Fa wyniosła się z Warszawy i po wielu miesiącach tułaczki dotarła do Wrocławia. W mieście, które w tym czasie było swoistą wieżą Babel, dom rodzinny Li-U -Fa, jak w minionych latach, zaczęli odwiedzać artyści różnych nacji. W przerwach wolnych od nauki w szkole, Krystyna pobierała u nich lekcje sztuki cyrkowej. W czasie wakacji pracowała z braćmi w numerze „Ekwilibrystyka chińska”. Pierwszą umowę o pracę podpisała w 1952 roku ze Zjednoczonymi Przedsiębiorstwami Rozrywkowymi po ukończeniu szkoły średniej. Rozpoczęła występy na arenie cyrkowej jako ekwilibrystka w zespole Polsko – Chińskim, pod kierownictwem Anastazego Brauna. A że szef był również iluzjonistą jej zainteresowania ukierunkowały się na tę niezwykłą sztukę. Po dwóch sezonach spędzonych pod namiotem cyrkowym, Krystyna Li-U-Fa (…) już samodzielnie zaczęła pracować na krajowych estradach. Jej specjalnością stał się numer ekwilibrystyczny i oczywiście pokazy iluzjonistyczne. Wiedzę na temat sztuki iluzji czerpała od prawdziwych mistrzów. Jednym z nich był Egipcjanin Gala-Gala, który przez pewien czas gościł w jej rodzinnym domu.
W latach 1955-56 z powodzeniem prowadziła zespół młodych akrobatów w Domu Oficera Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu i współpracowała z Zespołem Pieśni i Tańca Śląskiego Okręgu Wojskowego. W wędrówce po krajowych estradach swoje losy artystyczne związała z tak znanymi iluzjonistami, jak: Władysław Gajocha – Vladini z Krakowa, Konstanty Górski – Constanti i Andrzej Słowiński – Astralvi. W roku 1975 powróciła do rodzinnej Warszawy.
(…) W Karlovych Varach dwukrotnie została laureatką przeglądu konkursowego a w Sofii oprócz nagrody przyznano jej tytuł „miss magii”. Uwieńczeniem jej sukcesów estradowych były zaproszenia do jury Festiwali Sztuki Iluzji w Karlovych Varach. Związek Artystów Scen Polskich powołał ją (…) na członka Komisji Weryfikacyjnej dla Artystów Estradowych. Sama tytuł aktora estradowego w specjalizacji – iluzjonista, uzyskała (…) zdając egzamin przed Komisją Weryfikacyjną dla Aktorów Estradowych przy Ministerstwie Kultury i Sztuki. Podczas 25 Kongresu Iluzjonistów Łódź 2003 wybrano ją członkiem Zarządu Krajowego Klubu Iluzjonistów. Krystyna Li-U-Fa dokonała wiele. (…)”
http://kki.org.pl/index.php?dzial_01=iluzjonisci&dzial_02=iluzjonisci_polscy&dzial_03=krystyna_li_u_fa

Odeszła skromna koleżanka, znakomita artystka.

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej