Search
Generic filters
Wspomnienia

MARIA CHWALIBÓG

04.02.1933 - 
15.03.2024 -
Absolwentka łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Leona Schillera, znakomita aktorka Teatrów: im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, im. Stefana Jaracza w Olsztynie – Elblągu, w Bydgoszczy – Toruniu, Szczecinie, im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie – Słupsku a także Narodowego, Studio, Na Woli oraz Dramatycznego w Warszawie, członkini ZASP od 1957 roku.

Zadebiutowała na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi rolą Diany w Faryzeuszach i grzeszniku Małgorzaty Wolin i Jerzego Pomianowskiego w reżyserii Marii Kaniewskiej. Na scenie, za sprawą Józefa Maślińskiego, była Agafią Tichonowną w Ożenku Gogola, Zdzisław Tobiasz zobaczył w niej ibsenowską Heddę Tesman, Aleksander Długosz tytułową Balladynę Słowackiego; u Jana Maciejowskiego była Gwendoliną a po latach Królową w sztuce Becket, czyli honor Boga Anouilha, Gizelą Moscą w Dwojgu na huśtawce Gibsona, Harfiarką i Muzą w Wyzwoleniu Wyspiańskiego, Rudą Jenny w Operze za trzy grosze, Panią Nomsen w Meteorze Durrenmatta a w jego Fizykach Martą Boll w reżyserii Józefa Grudy. Aleksander Rodziewicz ubrał aktorkę w kostium Juliasiewiczowej w Moralności pani Dulskiej Zapolskiej, Maryna Broniewska – Beatrice z Turynu w Słudze dwóch panów Goldoniego, a Krzysztof Zaleski – Madge w Garderobianym Harwooda. Jan Kulczyński obsadził Ją w roli Komandora w Don Juanie Moliera, zaś dla Kazimierza Kutza była Marą Miś i „Majkacą” w Przedstawieniu Hamleta we wsi Głucha Dolna Bresana. Na jej drodze teatralnej nie mogło zabraknąć Shakespeare’a i postaci Lady Makbet (reż. Maryna Broniewska), Pani Ford w Wesołych kumoszkach z Windsoru, Elżbiety w Ryszardzie III, Lady Percy w Henryku IV, czy Gertrudy w Hamlecie – w reżyserskiej interpretacji Jana Maciejowskiego.

 

W filmie zagrała wiele intersujących ról, często drugoplanowych. Najgłośniejszą okazała się kreacja w obrazie Agnieszki Holland Kobieta samotna. W 1987 roku, na XIII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, została nagrodzona Lwami Gdańskimi za najlepszą pierwszoplanową rolę.

 

To niejedyna nagroda, jaką została wyróżniona. Na X Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu zdobyła nagrodę za rolę Elżbiety w przedstawieniu Ryszard III Shakespeare’a a rok później za Lady Percy w Henryku IV oraz  Muzę w Wyzwoleniu Wyspiańskiego. Na XVI Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Zawodowych Małych Form w Szczecinie jury doceniło spektakl Magia słów.

 

Przewodniczący Komitetu ds. Radia i Telewizji przyznał nagrodę indywidualną za  kreacje aktorskie w inscenizacji Domu kobiet oraz w filmie Kobieta samotna. Ukoronowaniem artystycznego dorobku było przyznanie Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

fot. Edyta Garnowska

Zobacz również