Search
Generic filters
Wspomnienia

Ryszard Peryt

09.03.1947 - 
23.01.2019 -
Nie żyje Ryszard Peryt, aktor, reżyser, absolwent Wydziału Aktorskiego i Reżyserii, a później wykładowca w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, profesor sztuk teatralnych, współtwórca, wraz z Małgorzatą Dziewulską i grupą absolwentów PWST, Puławskiego Studia Teatralnego, dyrektor artystyczny…

Teatru Narodowego – Sceny Opery i Baletu a w ostatnich latach dyrektor Polskiej Opery Królewskiej.

Choć rozpoczął swoją piękną i bogatą przygodę z teatrem od aktorstwa, to jednak fascynacja miejscem po tej drugiej stronie rampy, miejscem dającym możliwość realizowania własnych wizji scenicznych spowodowała całkowite oddanie się sztuce reżyserii. Szczególną miłością obdarzył teatry muzyczne, bliskie mu z racji wieloletnich ćwiczeń gry na skrzypcach w latach młodości.
Jako bodaj jedyny na świecie zrealizował z okazji 200. rocznicy śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta, wraz z tworzącym oprawę scenograficzną Andrzejem Sadowskim, inscenizacje wszystkich utworów scenicznych kompozytora, pokazywanych przez 15 lat w ramach Festiwalu Mozartowskiego w Warszawskiej Operze Kameralnej.

Od 2017 roku pełnił w Polskiej Operze Królewskiej funkcję dyrektora, choć to określenie nie pasuje do uczuć, jakimi darzył to miejsce i swoją w nim pracę. Była to raczej pasja połączona z miłością do sztuki i muzyki, którym chciał poświęcać swój czas do końca życia.
I spełniło się jego marzenie…

Zobacz również