wspomnienia

Ryszard Zaorski

27.03.1928 r.
 – 14.10.2019 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy Ryszarda Zaorskiego, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Krakowie, aktora teatrów: Słowackiego i Dramatycznych w Krakowie, Polskiego w Bielsku-Białej, Zagłębia w Sosnowcu, Polskiego w Warszawie, Ludowego w Nowej Hucie…

…a przede wszystkim Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, z którym związał się w 1958 roku pozostając mu wiernym do końca swojego zawodowego życia.
Równie wiernym pozostał naszemu Stowarzyszeniu, z którym związał się w 1959 roku (ZASP-SPATiF) czynnie działając na jego rzecz, jak również jego członków. W 1979 roku otrzymał z rąk Gustawa Holoubka, prezesa Zarządu Głównego powołanie do funkcji wiceprezesa Komisji Zagranicznej ZASP. Jego działalność doceniła Kapituła Członków Zasłużonych przyjmując go do swojego elitarnego grona.
Jego zawodowe dokonania wyróżniono wieloma nagrodami i odznaczeniami. Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, czy odznakę Zasłużonego Działacza Kultury. Został też laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Katowice, Nagrody Prezydenta Miasta Katowice, Srebrnej Maski w plebiscycie czytelników „Wieczoru” za rolę Józefa Szwejka, Złotej Maski za rolę Księcia w „Śnie” Fiodora Dostojewskiego oraz Edka w „Tangu” Sławomira Mrożka.
Odszedł ceniony aktor cieszący się sympatią publiczności i kolegów z katowickiej sceny, wesoły, życzliwy, pogodny artysta i człowiek.

 

***
Pożegnanie odbędzie się 17 października 2019 roku, w czwartek, o godzinie 13.00 w Kościele Mariackim w Katowicach, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu na Cmentarzu na ul. Francuskiej.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej

JANINA KOZARZEWSKA

05.03.1932 r.
 – 09.11.2022 r.
Zaledwie pięć lat minęło od spotkania środowiska lalkarskiego, podczas którego aktorka uroczyście obchodziła jubileusz sześćdziesiątej rocznicy debiutu na deskach Teatru Lalki i Aktora „Baj” w Warszawie, scenie, której pozostała wierna do końca swojej kariery.
więcej

LILIANA JANKOWSKA

06.03.1931 r.
 – 10.10.2022 r.
Scenografka, kostiumolożka, absolwentka Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ukończonej pod kierunkiem Andrzeja Stopki, członkini ZASP od 1957 roku.
więcej

Sabina Mielczarek – Taborska

30.06.1927 r.
 – 10.10.2022 r.
W piątek, 14 października na gdańskim cmentarzu Łostowice, pożegnamy naszą Koleżankę, Sabinę Mielczarek-Taborską, jedną z pierwszych powojennych aktorek scen teatralnych Polski.
więcej