Search
Generic filters
Wspomnienia

Ryszard Zaorski

27.03.1928 - 
14.10.2019 -
Z żalem i smutkiem żegnamy Ryszarda Zaorskiego, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Krakowie, aktora teatrów: Słowackiego i Dramatycznych w Krakowie, Polskiego w Bielsku-Białej, Zagłębia w Sosnowcu, Polskiego w Warszawie, Ludowego w Nowej Hucie…

…a przede wszystkim Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, z którym związał się w 1958 roku pozostając mu wiernym do końca swojego zawodowego życia.
Równie wiernym pozostał naszemu Stowarzyszeniu, z którym związał się w 1959 roku (ZASP-SPATiF) czynnie działając na jego rzecz, jak również jego członków. W 1979 roku otrzymał z rąk Gustawa Holoubka, prezesa Zarządu Głównego powołanie do funkcji wiceprezesa Komisji Zagranicznej ZASP. Jego działalność doceniła Kapituła Członków Zasłużonych przyjmując go do swojego elitarnego grona.
Jego zawodowe dokonania wyróżniono wieloma nagrodami i odznaczeniami. Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, czy odznakę Zasłużonego Działacza Kultury. Został też laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Katowice, Nagrody Prezydenta Miasta Katowice, Srebrnej Maski w plebiscycie czytelników „Wieczoru” za rolę Józefa Szwejka, Złotej Maski za rolę Księcia w „Śnie” Fiodora Dostojewskiego oraz Edka w „Tangu” Sławomira Mrożka.
Odszedł ceniony aktor cieszący się sympatią publiczności i kolegów z katowickiej sceny, wesoły, życzliwy, pogodny artysta i człowiek.

 

***
Pożegnanie odbędzie się 17 października 2019 roku, w czwartek, o godzinie 13.00 w Kościele Mariackim w Katowicach, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu na Cmentarzu na ul. Francuskiej.

Zobacz również