wspomnienia

Władysław Marian Pysznik

07.09.1931 r.
 – 20.02.2020 r.
Z żalem zegnamy zmarłego 20 lutego 2020 roku Władysława Mariana Pysznika, aktora, reżysera, realizatora telewizyjnego, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, artystę warszawskich teatrów: Ludowego i Klasycznego, stowarzyszonego w ZASP-ie od sześćdziesięciu lat.

Pracę artystyczną, będąc absolwentem szkoły muzycznej w Jarosławiu, rozpoczął w 1948 roku w ruchu amatorskim grając w tamtejszej orkiestrze symfonicznej. W latach 1952-1954 był kierownikiem muzycznym Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Rzeszowskiej. Na drogę kariery aktorskiej wkroczył już jako profesjonalista wykształcony w PWST w Łodzi w roku 1958, wiążąc się z Teatrem Ludowym w Warszawie za dyrekcji Ireny Grywińskiej i Karola Adwentowicza, a po latach z Klasycznym kierowanym przez Emila Chaberskiego, rektora łódzkiej szkoły teatralnej.
Nie narzekał wówczas na brak pracy, ale okazało się, że bardziej niż aktorstwo pociąga go reżyseria. Był to czas intensywnego rozwoju telewizji, z którą się związał pracując początkowo jako asystent reżysera, stale współpracując z Jerzym Antczakiem. Uprawnienia reżysera i realizatora telewizyjnego otrzymał w 1972 roku od przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja”, Włodzimierza Sokorskiego, na wniosek Głównej Komisji Kwalifikacyjnej, której przewodził sam Jerzy Antczak.
Będąc w telewizji do 1973 roku wyreżyserował kilkadziesiąt dużych programów muzycznych i poetyckich. Kolejne lata, to praca w stołecznych Zjednoczonych Przedsiębiorstwach Rozrywkowych, reżyseria Festiwali Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, czy koncertów na Festiwalu Piosenki w Opolu. W 1983 roku powrócił do telewizji tworząc kolejne programy.
Osierocił żonę, Helenę Norowicz, aktorkę Teatru Klasycznego i Studio z czasów Józefa Szajny, z którą tworzył piękny, zgodny, pogodny i szczęśliwy związek.
Droga Pani Heleno. Jesteśmy z Panią w tym trudnym czasie…

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej