wspomnienia

Władysław Marian Pysznik

07.09.1931 r.
 – 20.02.2020 r.
Z żalem zegnamy zmarłego 20 lutego 2020 roku Władysława Mariana Pysznika, aktora, reżysera, realizatora telewizyjnego, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, artystę warszawskich teatrów: Ludowego i Klasycznego, stowarzyszonego w ZASP-ie od sześćdziesięciu lat.

Pracę artystyczną, będąc absolwentem szkoły muzycznej w Jarosławiu, rozpoczął w 1948 roku w ruchu amatorskim grając w tamtejszej orkiestrze symfonicznej. W latach 1952-1954 był kierownikiem muzycznym Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Rzeszowskiej. Na drogę kariery aktorskiej wkroczył już jako profesjonalista wykształcony w PWST w Łodzi w roku 1958, wiążąc się z Teatrem Ludowym w Warszawie za dyrekcji Ireny Grywińskiej i Karola Adwentowicza, a po latach z Klasycznym kierowanym przez Emila Chaberskiego, rektora łódzkiej szkoły teatralnej.
Nie narzekał wówczas na brak pracy, ale okazało się, że bardziej niż aktorstwo pociąga go reżyseria. Był to czas intensywnego rozwoju telewizji, z którą się związał pracując początkowo jako asystent reżysera, stale współpracując z Jerzym Antczakiem. Uprawnienia reżysera i realizatora telewizyjnego otrzymał w 1972 roku od przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja”, Włodzimierza Sokorskiego, na wniosek Głównej Komisji Kwalifikacyjnej, której przewodził sam Jerzy Antczak.
Będąc w telewizji do 1973 roku wyreżyserował kilkadziesiąt dużych programów muzycznych i poetyckich. Kolejne lata, to praca w stołecznych Zjednoczonych Przedsiębiorstwach Rozrywkowych, reżyseria Festiwali Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu, czy koncertów na Festiwalu Piosenki w Opolu. W 1983 roku powrócił do telewizji tworząc kolejne programy.
Osierocił żonę, Helenę Norowicz, aktorkę Teatru Klasycznego i Studio z czasów Józefa Szajny, z którą tworzył piękny, zgodny, pogodny i szczęśliwy związek.
Droga Pani Heleno. Jesteśmy z Panią w tym trudnym czasie…

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej