Search
Generic filters
Wspomnienia

ZOFIA MERLE

30.03.1938 - 
13.12.2023 -
Niekwestionowana mistrzyni drugiego planu, której wszystkie atuty potrafili wykorzystać reżyserzy. Purystka językowa i profesjonalistka ze zdrowym podejściem do swojego zawodu.

Niezapomniana aktorka warszawskich teatrów: Komedii, Północnego Centrum Sztuki, Sceny Prezentacje, Ateneum i Polonii oraz Teatru Dramatycznego w Elblągu, artystka, której przyjaźń ze sceną zaczęła się przez przypadek w Studenckim Teatrze Satyryków, gdzie zadebiutowała u Wojciecha Solarza w Siódmym kolorze czerwieni. Tam wypatrzył ją Konrad Swinarski i zaprosił do Teatru Współczesnego, w którym reżyserował Operę za trzy grosze.

 

Zawodowe spotkanie ze Stanisławem Tymem zaowocowało wyjazdem do Teatru w Elblągu a potem wieloletnią współpracą zarówno w teatrze jak i w kinie. Wspominając filmy, nie można zapomnieć o jej rolach w znakomitych serialach Chłopi, Kariera Nikodema Dyzmy, Noce i dnie, w obrazach Marka Koterskiego (Wszyscy jesteśmy Chrystusami, Dzień świra), czy Andrzeja Barańskiego (Tabu, Kawalerskie życie na obczyźnie, Dwa księżyce, Niech cię odleci mara).

Członkini ZASP od 1967 roku.

fot. Maria Wilma-Hinz

Zobacz również