Search
Generic filters
Aktualności

Laureatem Nagrody im. Leona Schillera za rok 2024 został Mateusz Drozdowski

„Drozdowski zawsze odznacza się aktorską prawdą, wierzy mu się bez zastrzeżeń” – pisze Wanda Ziembicka-Has w swojej rekomendacji. I dalej: „Mateusza Drozdowskiego można postawić za wzór młodego, wszechstronnie utalentowanego i rozumiejącego, co w teatrze znaczy zespołowość, aktora”.

Aktor był rekomendowany przez Zarząd Sekcji Krytyków Teatralnych ZASP.

Mateusz Drozdowski (ur. 1996) jest aktorem scen muzycznych i lalkowych, pedagogiem, instruktorem tańca, menadżerem i animatorem kultury, certyfikowanym instruktorem fitness; od 2023 współtworzy zespół aktorski Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Absolwent Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni z 2020r.

Nagroda im. L. Schillera przyznawana jest przez Zarząd Główny ZASP młodym twórcom za wyróżniającą się jakość pracy artystycznej od 1956 roku (laureatem Nagrody został wtedy Kazimierz Dejmek).

Wśród laureatów tej nagrody znajdują się również, m.in.: Jerzy Jarocki, Konrad Swinarski, Krystian Lupa, Agnieszka Glińska, Zbigniew Raszewski, Wojciech Pszoniak, Krzysztof Kolberger, Jerzy Radziwiłowicz, Joanna Szczepkowska, Krystyna Janda, Krzysztof Globisz, Edyta Jungowska, Mirosław Baka, Agnieszka Skrzypczak i Radosław Stępień.

Tegorocznemu Laureatowi gratulujemy!

Mateusz Drozdowski w spektaklu ,,Język obcy. Przypowieść o Stanisławie Misakowskim,, reż. Michał Zdunik
fot. Wojciech Karliński

Zobacz również

1,5% Podatku dla Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie
Tomasz Gęsikowski z Glorią Artis ✨
Życzenia Wielkanocne
Praca Biura ZASP 3 kwietnia 2026
Hugo Tarres z Nagrodą im. Andrzeja Nardellego
Sceny Polskie nr 24
Życzenia Zarządu Głównego ZASP z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru
Zaproszenie na wręczenie Nagrody im. Andrzeja Nardellego
Dorota Nawrot laureatką nagrody im. Leona Schillera za rok 2025
Wspólne stanowisko środowisk artystycznych
GRZEGORZ FELUŚ – laureatem najwyższej Nagrody Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP – HENRYK
Pogrzeb Bożeny Dykiel