Search
Generic filters
Aktualności

Dzień Teatru w Oddziale ZASP w Gdańsku

Tak wspaniale Międzynarodowy Dzień Teatru świętowany był w Gdańsku! Zapraszamy do przeczytania relacji Oddziału ZASP w Gdańsku z tego szczególnego wydarzenia, dzięki której choć na chwilę można przenieść się do Trójmiasta.

„To proste. Wojna i sztuka to przeciwieństwa. Wojna i pokój to przeciwieństwa. Sztuka to pokój.”

 

W poniedziałek 25 marca 2024 r., dwa dni przed wpisaną do światowego kalendarza datą święta Międzynarodowego Dnia Teatru, odbyła się doroczna uroczystość wręczenia teatralnych nagród za rok 2023.

Na zaproszenie patronów nagród –  Marszałka Województwa Pomorskiego pana Mieczysława Struka i Prezydent Miasta Gdańska pani Aleksandry Dulkiewicz do gościnnego Teatru Wybrzeże stawili się aktorzy trójmiejskich i słupskich teatrów, emerytowani artyści scen teatralnych, operowych  i estradowych oraz zaproszeni goście związani z pomorskim życiem teatralnym.

Zebranych powitał dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski, a odczytaniem Orędzia na MDT, z którego pochodzi powyższy cytat, prowadzący uroczystość – aktorka Teatru Wybrzeże Katarzyna Borkowska i aktor Teatru Muzycznego Marek Sadowski uczynili wstęp do rozpoczęcia tegorocznej gali. W dobry nastrój wprowadzili zebranych na widowni gości studenci III roku Studium Wokalno – Aktorskiego, śpiewając utwory  Agnieszki Osieckiej w jazzowej aranżacji. Była to też okazja do zaprezentowania, części tylko zapewne, niesamowitych możliwości technicznych świeżo wyremontowanej, a właściwie zbudowanej od podstaw nowoczesnej sceny Teatru Wybrzeże.

Tradycją tego niezwykłego teatralnego spotkania stało się wspominanie artystów, którzy w ubiegłym roku odeszli na scenę po drugiej stronie tęczy. W tym roku byli to: m. in. Krystyna Łubieńska, Andrzej Richter i Ewa Nawrocka.

 

Po wspomnieniowych wzruszeniach nadszedł czas wyróżnień. Jako pierwsze uhonorowane zostały członkinie gdańskiego Oddziału ZASP, aktorki Teatru Wybrzeże i Przewodnicząca Gdańskiego Oddziału ZASP, aktorka Teatru Miejskiego w Gdyni, którym na wniosek Stowarzyszenia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis. I tak – złoty medal otrzymała Dorota Kolak, a  srebrny – Marzena Nieczuja UrbańskaMałgorzata Talarczyk. Dekoracji dokonała wicewojewoda pomorska pani Anna Olkowska-Jacyno.

Pozostając na scenie, Małgorzata Talarczyk, tradycyjnie już przypomniała o obchodzonym 20 marca Dniu Artysty Weterana. W tym roku wyrazy uznania i podziękowania zostały skierowana do czworga naszych szczególnie zasłużonych artystów, od kilkudziesięciu lat, członków Stowarzyszenia ZASP – Łucji Sobczak, Marii Wit-Godwod, Andrzeja Bujaka i Janusza Stoppy. Odnotujmy, że listy gratulacyjne odczytali Hanna Miśkiewicz i Rafał Ostrowski.

Napięcie i oczekiwanie, które rosły z każdą chwilą osiągnęły swoją kulminację w chwili, kiedy zapowiedziany został kolejny punkt programu, czyli ogłoszenie werdyktu Kapituł Nagród Teatralnych. Jako pierwsza swoje Nagrody wręczyła Prezydent Miasta Gdańska pani Aleksandra Dulkiewicz. Laureatami zostali:      

Piotr Biedroń – za rolę męską w spektaklu „Piękna Zośka” w reż. M. Wierzchowskiego w Teatrze Wybrzeże;

Joanna Borkowska – za scenografię i kostiumy do baletu „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa w Operze Bałtyckiej;

Jerzy Snakowski – za reżyserię spektaklu operetkowego „Księżniczka Czardasza” Imre Kálmána w Operze Bałtyckiej.

Nagrodą Specjalną uhonorowano spektakl „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego, zrealizowany w Teatrze Wybrzeże. Zwycięzcy otrzymali obraz autorstwa Agaty Nowosielskiej.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz wręczyła też nagrodę w dziedzinie kultury Jarosławowi Rebelińskiemu, który prowadzi integracyjny Teatr Razem, rezydujący w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Przed wręczeniem Nagród teatralnych,   prowadzący zaprosili na scenę pana Jerzego Kiszkisa, któremu Pan Marszałek wręczył  statuetkę Gryfa Pomorskiego z okazji  25-lecia Samorządu Województwa Pomorskiego, dziękując mu za wieloletnie zaangażowanie w społeczną działalność w wielu dziedzinach prac samorządowych.

Nagroda  im. prof. Jana Ciechowicza, przyznawaną od 2018 roku to wyróżnienie dedykowane młodym, świetnie zapowiadającym się twórcom teatralnym. W tym roku do grona laureatów dołączyła Karolina Kowalska, która otrzymała tę nagrodę za świetny warsztat aktorski,


A beneficjentami Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego zostali:

Piotr Biedroń – za niezwykle dojrzałą i wiarygodną, świetnie zbudowaną, budzącą trwogę, ale i współczucie kreację Macieja Palucha w spektaklu „Piękna Zośka” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Wybrzeże;

Karolina Trębacz – za pełną swobody artystycznej i realizmu scenicznego kreację Cory, kobiety zmagającej się z niełatwą codziennością w musicalu „Dziewczyny z kalendarza” w reżyserii Jakuba Szydłowskiego w Teatrze Muzycznym;

Marcin Wierzchowski – za zbudowany z rozwagą, ale odważnie, mocny i ponadczasowy w przekazie spektakl „Piękna Zośka” wyreżyserowany w Teatrze Wybrzeże.

Kapituła Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego, podobnie jak Kapituła Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska za spektakl roku uznała „Piękną Zośkę” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego. Nagrodą było dzieło sztuki autorstwa malarki Anny Wypych.

 

Emocji i wzruszeń było jak zawsze co niemiara, ale na koniec pozostawiono  creme de la creme  tej wyjątkowej uroczystości – uhonorowanie dyrektora, pana Adama Orzechowskiego niespodzianką przygotowaną przez cały zespół Teatru Wybrzeże. Wjechała, niczym tort weselny na stoliku przykryta złotym materiałem. Ale zanim się ukazała, Grzegorz Gzyl odczytał podziękowanie, a właściwie serdeczną laurkę skierowaną od pracowników do swojego dyrektora. Niespodzianką okazała się rzeźba „Świątynia Sztuki” autorstwa prof. Kazimierza Kalkowskiego. Taką niespodziankę, trzymaną do końca w ścisłej tajemnicy dyrektor Orzechowski przyjął z ogromną wdzięcznością i – nie trzeba chyba dodawać, z wielkim wzruszeniem. Na scenie pojawili się wszyscy pracownicy teatru, otaczając swojego dyrektora radosnymi, spontanicznymi gratulacjami i uściskami.

Ze wszystkimi wzbudzonymi radościami i emocjami zebrani przenieśli się na foyer, gdzie mogli dać im upust przy lampce wina i znakomitym co nieco ofiarowanym przez urząd marszałka województwa pomorskiego.

 

Dziękujemy Oddziałowi ZASP w Gdańsku za przygotowanie świetnej relacji.

 

Na zdjęciach w galerii (zawsze od lewej):

 

1. Wicewojewoda pomorska Anna Olkowska-Jacyno, Dorota Kolak, Marzena Nieczuja Urbańska, Małgorzata Talarczyk, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk

2. Łucja Sobczak i Rafał Ostrowski

3. Maria Wit-Godwod

4. Małgorzata Talarczyk, Andrzej Bujak

5. Małgorzata Talarczyk, Janusz Stoppa

6. Laureaci Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska: prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Joanna Borkowska, Jerzy Snakowski, Marzena Nieczuja Urbańska, Justyna Bartoszewicz, Karolina Kowalska, Maciej Konopiński, Grzegorz Otrębski, Marek Tynda, Piotr Biedroń, Adam Orzechowski

7. Marszałek Mieczysław Struk i Jerzy Kiszkis

8. Marszałek Mieczysław Struk i Karolina Kowalska

9. Beneficjenci wręczonych nagród i wyróżnień

10. Zespół Teatru Wybrzeże honoruje swojego dyrektora, pana Adama Orzechowskiego

11. Prezentacja rzeźby przez Jerzego Gorzko (Adam Orzechowski pierwszy z lewej)

12.  Nagrodzeni przez marszałka – Adam Orzechowski (w imieniu nagrodzonego reżysera Marcina Wierzchowskiego) Karolina Trębacz, Karolina Kowalska, Piotr Biedroń (fot. Oddział ZASP w Gdańsku)

13. Studenci III roku Studio Wokalno – Aktorskie im. Danuty Baduszkowej w Gdyni)

 

Fot. Karol Stańczak (Teatr Wybrzeże – dziękujemy!)

fot. Karol Stańczak

Zobacz również