Search
Generic filters

Aktualności

Krytyczki i krytycy tańca w Sekcji Tańca i Baletu ZASP – Hanna Raszewska – Kursa

Hanna Raszewska-Kursa – absolwentka Polonistyki UW i Podyplomowych Studiów Teorii Tańca UMFC. Odbyła studia doktoranckie w Instytucie Sztuki PAN, gdzie obroniła rozprawę doktorską z wyróżnieniem. Była wykładowczynią na UMFC i AT; obecnie uczy historii tańca w NSST w Białymstoku.

Do swoich najważniejszych prac zalicza książkę Teoria tańca w polskiej praktyce, napisaną w ramach stypendium MKiDN i wydaną w ramach programu IMiT, monografię pod swoją redakcją pt. Taniec w Warszawie – społeczeństwo, edukacja, kultura, oraz katalog Bibliografia zagadnień tańca 1967-2017. Wybrane obszary opracowany wspólnie z Z. Kupidurą i dr A. Kleinrok. W 2018 r. była współkuratorką Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Taniec w Warszawie. Społeczeństwo, edukacja, kultura” w Centrum Sztuki Tańca. W 2021 r. była współorganizatorką I Oddolnego Kongresu Tańca przeciwko przemocy. Jest prezeską Fundacji „Myśl w Ciele” i założycielką Warszawskiej Pracowni Kinetograficznej. Praktyka taneczna, bezpośrednie doświadczanie różnych form ruchu jest integralnym elementem jej warsztatu teoretycznego. Jako krytyczka pisze głównie o nurcie teatru tańca i nowej choreografii / choreografii eksperymentalnej. Regularnie publikuje na łamach m.in. „nietakt!tu”, taniecPOLSKA.pl, teatralny.pl. Była finalistką III Ogólnopolskiego Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego na recenzje teatralne dla młodych krytyków. Prowadzi warsztaty i kursy pisania o tańcu. Jako reprezentantka Otwartego Forum Środowisk Sztuki Tańca była członkinią Komisji Artystycznej Polskiej Platformy Tańca 2019.

 

Linki do wybranych tekstów:

Nie oddychając tym samym powietrzem. Relacja z wirtualnego uczestnictwa w Aerowaves Spring Forward Festival 2020, taniecPOLSKA.pl 14.05.2020, https://taniecpolska.pl/krytyka/nie-oddychajac-tym-samym-powietrzem-relacja-z-wirtualnego-uczestnictwa-w-aerowaves-spring-forward-festival-2020/

 

Rezygnacja i determinacja. Sytuacja krytyki tańca w Polsce, w: „nietakt!t. inne strony teatru” 2020, nr 3 (38). http://www.nietak-t.pl/rezygnacja-i-determinacja-sytuacja-krytyki-tanca-w-polsce/

 

Spotkania współczesności z tradycją – relacja z XL odsłony Sceny Tańca Studio, taniecPOLSKA.pl 13.01.2021, https://taniecpolska.pl/krytyka/spotkania-wspolczesnosci-z-tradycja-relacja-z-xl-odslony-sceny-tanca-studio/

 

Córy kultury o (bez)nadziei, czyli Hertz Haus nie tylko o samym sobie, „nietakt!t. inne strony teatru” 2021, nr 1-2 http://www.nietak-t.pl/cory-kultury-o-beznadziei-czyli-hertz-haus-nie-tylko-o-samym-sobie/

 

Uzdrawiająca siła pulsującej wspólnoty – „Danse Macabre” Renaty Piotrowskiej-Auffret, taniecPOLSKA.pl 10.11.2021, https://taniecpolska.pl/krytyka/uzdrawiajaca-sila-pulsujacej-wspolnoty-danse-macabre-renaty-piotrowskiej-auffret/

 

 

fot. Marta Ankiersztejn
DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

Sekcja Teatrów Dramatycznych ZASP corocznie zaznacza swoją obecność na tym Konkursie fundując finansową aktorską Nagrodę im. Jana Świderskiego, przyznawaną przez Jury Konkursu.
więcej
Na kanale youtube ukazał się właśnie reportaż o wspaniałej Artystce i Cudownej Kobiecie – śp. Danucie Muszyńskiej – Zamorskiej. Reportaż powstał na podstawie rozmowy, którą autorzy filmu przeprowadzili w 2021 roku z Artystką. Intencją pani Danuty była wewnętrzna potrzeba podzielenia się z sympatykami swojej twórczości jak i osobami pragnącymi poznać bliżej jej osobę.
więcej
Uprzejmie informujemy, że przerwa urlopowa Zarządu ZASP Oddział we Wrocławiu jest zaplanowana od 1 do 31 lipca 2022 r. Jednocześnie informujemy, że Biuro Oddziału w dniach 12 sierpnia 2022 r. do 25 sierpnia 2022 r. będzie nieczynne z powodu urlopu.
więcej
Intensywny czas wypełniony sztuką, mniej lub bardziej interesującymi, czy odkrywczymi propozycjami studentów ośmiu uczelni z Czech, Słowacji, Ukrainy, Niemiec i Polski oraz warsztatami i seminariami a także spektaklami pokazanymi w Białostockim Teatrze Lalek w nurcie profesjonalnym.
więcej
W krakowskim Klubie Aktora SPATif-ZASP oficjalnie zakończyliśmy sezon. Podczas tego uroczystego spotkania Wojewoda Małopolski – Łukasz Kmita wręczył Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznane przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Prof. Piotra Glińskiego, siedmiu członkom Oddziału ZASP w Krakowie.
więcej
W klubie Aktora ZASP – SPATiF otwarto wystawę Krystyny Zachwatowicz-Wajdy „Krystyna Zachwatowicz-Wajda w Starym Teatrze”. Po uroczystej laudacji Prof. Józefa Opalskiego, spotkanie z artystką poprowadził dziennikarz, filmoznawca, krytyk teatralny i filmowy – Łukasz Maciejewski. Wystawę można oglądać do końca października 2022 w Klubie Aktora ZASP-SPATiF, Rynek Główny 41.
więcej
Kontakt

Sekretariat Biura ZASP

Jarosław Prytycki
+48 22 696 79 00
E-mail: zasp@zasp.pl

Adres

Al. Ujazdowskie 45

00-536 Warszawa
Biuro czynne:
pon. – pt. 9.00 – 17.00

Copyright © 2021 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design