Search
Generic filters
Aktualności

Nagroda im. Andrzeja Nardellego wręczona!

Tak było wczoraj, 15 stycznia 2024, na wydarzeniu z okazji wręczenia Nagrody im. Andrzeja Nardellego. Cieszymy się, że już po raz 25 Sekcja Krytyków Teatralnych Związku Artystów Scen Polskich mogła przyznać wyróżnienie za najlepszy debiut w teatrach dramatycznych!
Powracając do niezwykłej atmosfery wydarzenia, przywołamy fragment laudacji odczytanej przez Zbigniewa Dolnego z Sekcji Krytyków Teatralnych ZASP:
“Przypadł mi w udziale wielki zaszczyt, a równocześnie przyjemność przedstawienia sylwetki naszej laureatki, którą jest aktorka Teatru Wybrzeże, Karolina Kowalska, kreująca postać Celiny Mickiewiczowej w sztuce Konrada Hetela „Koło sprawy bożej” w reżyserii Radka Stępnia.
(…)
Aktorka ukazuje tę postać jako bardzo wrażliwą, młodą kobietę mającą za męża tyrana. Gdybym miał określić jednym słowem postać Celiny w tym przedstawieniu, to najbardziej odpowiednie byłoby słowo – „zwyczajna”. Zwyczajna, młoda kobieta, która pragnie żyć i cieszyć się życiem.
(…) zagrała bardzo wiarygodnie i przejmująco. Pokazuje nam całe spektrum uczuć – od młodej, żywiołowej kobiety, po bezbronność i wycofanie się w opozycji do otaczającego ją brutalnego świata mężczyzn. Wreszcie po wybuch buntu i rozpaczy.
(…)
Jak wspominała aktorka w jednym z wywiadów: „rola ta jest pewną wibracją, formą i iluzją postaci autentycznej. Starałam się poznać jej motywacje, jej sposób myślenia, jej życie od środka. Co nią kierowało.” I to w pełni się naszej Laureatce udało.
(…)
Karolina Kowalska to aktorka, która posiada indywidualność, charakter, wielką sprawność aktorską, temperament sceniczny i charyzmę.”
Gratulujemy!!!
Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w uroczystości i gratulujemy Sekcji Krytyków Teatralnych pod przewodnictwem Krystyny Piasecznej organizacji tak pięknego wydarzenia😊
Projekt sfinansowany ze środków Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Funduszu SKE.

 

KAROLINA KOWALSKA

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Zadebiutowała w spektaklu „Koło Sprawy Bożej” Konrada Hetela w reżyserii Radka Stępnia w gdańskim Teatrze Wybrzeże.

 

 W macierzystym teatrze wcieliła się też w postaci: 

🔸  Herty w „Placu Bohaterów” Thomasa Bernharda w reżyserii Franciszka Szumańskiego;

🔸 Zofii Paluchowej w z domu Franczak w „Pięknej Zośce” Justyny Bilik i Marcina –   Wierzchowskiego w reżyserii autora;

🔸 Niani Marty w „Romeo i Julia is not dead” autorstwa i w reżyserii Michała Siegoczyńskiego

Na ekranie pojawiła się w filmach: „Belfer” (Kinga  Śitaj), „Zatoka szpiegów” (Koleżanka Ilse), „Kres niewinności” (Studentka), „Marzec’68” (Studentka), „Pajęczyna” (Renata), „Sixify” (była Lokatorka). Zagrała też w etiudach szkolnych: „Alkibiades” (Studentka), „Tynka” (Tynka).

 

Laureatka nagród:

🔸 Grand Prix 40. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi dla zespołu aktorskiego spektaklu „Mary Page Marlowe”;

🔸 I Nagroda Aktorska za role w spektaklach „Mary Page Marlowe”, „Bóg policzył dni”, „115. Sen Boba Dylana” na 40. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi;

🔸 Nagroda Publiczności dla „Najbardziej Elektryzującej Aktorki” na 40. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi;

🔸 Nagroda Łódzkich Dziennikarzy w kategorii „Indywidualność Aktorska” na 40. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi;

🔸 Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia;

🔸 „Wiosło Kultury” w kategorii „Debiutant”;

🔸 Nagroda im. Andrzeja Nardellego za najlepszy debiut teatralny w sezonie 2022/2023 przyznawana przez Sekcję Krytyków Teatralnych ZASP.

 

Fot. Maria Wilma-Hinz

Zobacz również