Search
Generic filters

Aktualności

Nowa produkcja Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach – „Jak zostałam wiedźmą” w reż. Piotra-Bogusława Jędrzejczaka

26 lutego 2022 roku o godz. 17.00 w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego odbędzie się premiera przedstawienia, będącego adaptacją powieści „Jak zostałam wiedźmą”, autorstwa Doroty Masłowskiej – jednej z topowych pisarek młodego pokolenia, której sławę i uznanie przyniosła już debiutancka powieść „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”.

„Jak zostałam wiedźmą” to nowoczesna baśń dla dzieci i dorosłych, która wbrew pozorom, z klasyczną ma wiele wspólnego. Choćby przez występujący w niej wątek odwiecznej walki dobra ze złem. Tyle że nie tak zero-jedynkowy jak w bajce braci Grimm o Jasiu i Małgosi.

U Masłowskiej zła Wiedźma przejmuje trochę dobroci od Dziewczynki, która wprawdzie do ideałów nie należy, ale na wykrywaczu dobra, w skali od 1 do 10, plasuje się na dość wysokiej, siódmej pozycji. Jednak na zupę dla czarownicy się nie nadaje -jest zbyt grzeczna, a więc trująca. Aby danie stało się zjadliwe, do garnka trzeba jeszcze wrzucić jakiegoś wstrętnego chłopca, po czym składniki wymieszać. Wygłodniała Wiedźma, z pomocą czarodziejskiego atomizera „Podmiana Myśli”, zmusza Dziewczynkę do znalezienia właściwego chłopczyka.

Tylko gdzie go szukać? Może w teatrze? Jest tam sporo dzieci…Na przykład Boguś, który przyszedł z mamą na przedstawienie o Wiedźminie, ale okazało się, że spektakl jest o Wiedźmie, więc siedzi zdegustowany… Na szczęście ma iPhone’a i paczkę chipsów! Czy chłopiec wpadnie w profesjonalną siatkę do łapania dzieci? A potem do zupy?

„Jak zostałam wiedźmą” to napisana wierszem, przedstawiona w konwencji snu i różnych stylów muzycznych, od rapu, poprzez pop, discopolo, techno i inne, aż po operę, opowieść autobiograficzna o nas samych – dorosłych i dzieciach, żyjących w nieustannej pogoni za więcej, więcej, i więcej…

Przed wszechogarniającym konsumpcjonizmem, brakiem refleksji i głębszych, międzyludzkich relacji może nas uchronić rozmowa zamiast telewizora, książka zamiast gry komputerowej czy chwilowe zwolnienie zamiast ciągłego pośpiechu.

 

Adaptacji i reżyserii spektaklu podjął się Piotr-Bogusław Jędrzejczak (dyrektor TLiA „Kubuś”); za muzykę odpowiada Alfah Femmes; za scenografię Małgorzata Gałaś-Prokopf (autorka scenografii do przedstawienia „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”). Multimedia przygotował Przemysław Żmiejko; choreografię Mikołaj Mikołajczyk- były solista Teatru Wielkiego w Poznaniu, obecnie niezależny choreograf; a za przygotowanie wokalne odpowiada Andrzej Wolski.

W spektaklu występują: Agata Sobota, Małgorzata Oracz, Aleksandra Sapiaska, Rafał Iwański, Jolanta Kęćko, Anna Iwasiuta, Michał Olszewski, Beata Orłowska, Andrzej Matysiak i Ewa Lubacz.

 

„Jak zostałam wiedźmą”

tekst – Dorota Masłowska

adaptacja i reżyseria – Piotr-Bogusław Jędrzejczak

muzyka – AlfahFemmes

scenografia – Małgorzata Gałaś-Prokopf

multimedia – Przemysław Żmiejko

choreografia – Mikołaj Mikołajczyk

przygotowanie wokalne – Andrzej Wolski

 

obsada:

Opowiadaczka – Agata Sobota

Wiedźma – Małgorzata Oracz

Dziewczynka – Aleksandra Sapiaska

Boguś – Rafał Iwański

Mama Dziewczynki, Kasjerka – Jolanta Kęćko

Żuleria von Mocz, 3 Sępy – Anna Iwasiuta

Konik Korneliusz, 3 Sępy – Michał Olszewski

Mama Bogusia, Sprzedawca na stacji benzynowej – Beata Orłowska

Głos Złego Policjanta – Andrzej Matysiak

Głos reklamujący bachorołap – Ewa Lubacz

 

Spektakl dla widzów od lat 8.

 

Najbliższe spektakle:

26 lutego (sobota) godz. 17.00 – PREMIERA

27 lutego (niedziela) godz. 11.00

1 marca (wtorek) godz. 9.00 i 11.00

22 – 25 marca (wtorek – piątek) godz. 9.00 i 11.00

26 marca (sobota) godz. 16.00

 

fot. materiały promocyjne Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach
DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

Odbyły się wybory do Zarządu Sekcji Teatrów Dramatycznych. Do Zarządu zostali wybrani: przewodniczący – Andrzej Chichłowski, członkowie: Magdalena Pawelec, Anna Szczerbińska, Joanna Szuba. Nowemu Zarządowi życzymy dużo pozytywnej energii do pracy na rzecz naszego stowarzyszenia!
więcej
Jerzy Trela, mistrz, wspaniały aktor, pedagog a przede wszystkim nieprzyzwoicie skromny Człowiek, Przyjaciel. Można by o nim mówić wiele, jednak to zawsze byłoby zbyt mało.
więcej
W aktorstwie umiejętnie portretował człowieka, był równie znakomity kreując bohatera romantycznego, jak błazna, postać dramatyczną, czy komiczną. (…)
więcej
Od soboty 21 maja 2022 będzie się działo w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. Tradycyjnym pochodem z lalkami rozpoczyna się 29. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej. To święto teatru wraca po pandemicznej przerwie z co najmniej potrójną siłą. ZASP objął festiwal swoim patronatem.
więcej
21 maja 2022 o godz. 16.00 i 19.00 zapraszamy do Opery Krakowskiej na Art/ Dance/ Fashion/ Life, spektakl zainspirowany światem mody, popularnymi trendami muzycznymi oraz młodzieżowymi refleksjami na temat stylu życia. ZASP objął patronatem honorowym to wydarzenie.
więcej
Zarząd Główny ZASP podjął uchwałę (Uchwała Nr 102/2022 z dnia 16 maja 2022 roku) o ustaleniu terminu Zwyczajnego LXIII Walnego Zebrania Delegatów ZASP na dzień 22 czerwca 2022 roku. Zarząd Główny ZASP ustalił, że Zwyczajne LXIII Walne Zebranie Delegatów ZASP odbędzie się w trybie zdalnym tj. przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
więcej
Kontakt

Sekretariat Biura ZASP

Jarosław Prytycki
+48 22 696 79 00
E-mail: zasp@zasp.pl

Adres

Al. Ujazdowskie 45

00-536 Warszawa
Biuro czynne:
pon. – pt. 9.00 – 17.00

Copyright © 2021 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design