Aktualności

Obchody XXIV Dnia Artysty Śpiewaka

W poniedziałek, 22 maja 2023 r. w Domu Kultury ŚWIT w Warszawie celebrowaliśmy nasze coroczne święto Dzień Artysty Śpiewaka. To już XXIV edycja tego wydarzenia, wymyślonego przez naszego wspaniałego kolegę Andrzeja Wizę i wspólnie zainicjowanego w 1998 roku z osobą niezwykłej energii i charyzmy, działaczką na rzecz naszej wspólnoty artystycznej ZASP – Ireną Jezierską.

Była to okazja do uhonorowania naszych wybitnych członków, artystów szczególnie wyróżniających się w naszych stowarzyszeniowych aktywnościach, ale też zasługujących na uznanie ich artystycznych dokonań. Zostały wręczone medale, nagrody i wyróżnienia:

Medale nadane na wniosek ZASPu przez wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Piotra Glińskiego:

Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

 • Wanda Bargiełowska-Bargeyłło
 • Danuta Renz

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

 • Andrzej Knap

Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

 • Lucyna Boguszewska
 • Joanna Cierniak
 • Stanisław Demczuk

W imieniu Pana Premiera aktu dekoracji dokonała pani Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

 

Nagrody Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP – ARIONY:

 • Joanna Cierniak
 • Janusz Ratajczak
 • Leszek Skrla

Dyplomy Uznania Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP:

 • Hanna Okońska
 • Łukasz Ratajczak
 • Janusz Peda

Nagrody i dyplomy wręczyliśmy samodzielnie.

Nasze tegoroczne święto ozdobione było niezwykłym koncertem. Sekcja Teatrów Muzycznych ZASP postanowiła ufundować swoje nagrody na pięciu najważniejszych konkursach wokalnych w tym sezonie artystycznym. Nagrody w kategoriach głosów żeńskich i męskich „Dla Największej Osobowości Artystycznej Konkursu” wyśpiewali i wystąpili na naszym koncercie:

 X Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju

Magdalena STEFANIAK – sopran

Jintang LUO – tenor – niestety z powodów osobistych nie mógł wziąć udziału.

X Międzynarodowy Konkurs Operetkowo-Musicalowego w Krakowie

Paulina JANCZARUK-CZARNECKA – sopran

Sławomir NABORCZYK – tenor

IV Międzynarodowy Konkursu Wokalny „VIVA CALISIA” w Kaliszu

Li YAO – sopran

Mateusz ŁUGOWSKI – baryton

VIII Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Krystyny Jamroz w Kielcach i Busku Zdroju

Oliwia FILIPCZAK – sopran

Filip RUTKOWSKI – bas

XX Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Ady Sari w Nowym Sączu

Weronika RABEK – mezzosopran – niestety z powodów zawodowych nie mogła wziąć udziału.

Liang WEI – tenor

Koncert prowadzili: Małgorzata Ratajczak i Sylwester Kostecki.

W programie zabrzmiały najpiękniejsze arie operowe kompozytorów od Mozarta, Rossiniego, Verdiego, Moniuszki do Johana Straussa, Bernsteina i innych w wykonaniu młodych artystów o bajecznych głosach. Doborowa publiczność gorącą owacją podziękowała artystom za cudowny koncert. Młodzi śpiewacy wspaniale zaprezentowali się w operowym repertuarze otwierając przed nami swoje serca i pokazując niemałe już artystyczne pazurki. Wielkie brawa. Trzymamy mocno kciuki za ich artystyczny rozwój i wspaniałe światowe kariery. Zostało im nakazane, że maja się z nami kolegować, bo chcemy pilnie śledzić i być dumni z ich osiągnięć. Bezapelacyjnie podbili nasze serca i wszyscy zostali zaproszeni do naszej kolorowej, serdecznej, ZASPowskiej rodziny.

fot. Irek Dorożański

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

Poświatowskiej stała się punktem wyjścia przy tworzeniu monodramu pt. „Pneuma” na podstawie „Opowieści dla Przyjaciela”. Spektakl zaprasza widza do udziału w uniwersalnej paraboli nie tylko o człowieku żyjącym z nieuleczalną chorobą, ale także poszukującym sensu i pełni w miłości do życia.
więcej
W dniach 6 – 13 maja 2023 r. w Nowym Sączu odbył się XX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.Do konkursu przystąpiło 63 uczestników (wyłonionych spośród ponad 200 zgłoszeń). Do trzeciego, finałowego etapu zakwalifikowało się 9 osób (5 w kategorii żeńskiej i 4 w kategorii męskiej).
więcej
Na zakończenie 41. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, jury ZASP w składzie: przewodnicząca: Ewa Leśniak oraz Anna Bobrowska – Ekiert & Marek Lipski, po obejrzeniu wszystkich 13 spektakli dyplomowych prezentowanych podczas 41. Festiwalu Szkół Teatralnych, przyznało dwie nagrody:
więcej
Redakcja Scen Polskich rozpoczyna prace nad kolejnymi numerami wydawnictwa.
więcej
Sekcja Teatrów Muzycznych ZASP serdecznie zaprasza na uroczysty koncert z okazji obchodów Dnia Artysty Śpiewaka, który odbędzie się w poniedziałek, 22 maja 2023r, godz. 17:00 w Domu Kultury ŚWIT w Warszawie, ul. Wysockiego 11. Całość sfinansowana ze środków SKE ZASP.
więcej
Zarząd Główny ZASP ustalił termin Zwyczajnego LXIV Walnego Zebrania Delegatów ZASP na dzień 19-20 czerwca 2023 roku.
więcej