Search
Generic filters
Aktualności

Obchody XXIV Dnia Artysty Śpiewaka

W poniedziałek, 22 maja 2023 r. w Domu Kultury ŚWIT w Warszawie celebrowaliśmy nasze coroczne święto Dzień Artysty Śpiewaka. To już XXIV edycja tego wydarzenia, wymyślonego przez naszego wspaniałego kolegę Andrzeja Wizę i wspólnie zainicjowanego w 1998 roku z osobą niezwykłej energii i charyzmy, działaczką na rzecz naszej wspólnoty artystycznej ZASP – Ireną Jezierską.

Była to okazja do uhonorowania naszych wybitnych członków, artystów szczególnie wyróżniających się w naszych stowarzyszeniowych aktywnościach, ale też zasługujących na uznanie ich artystycznych dokonań. Zostały wręczone medale, nagrody i wyróżnienia:

Medale nadane na wniosek ZASPu przez wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Piotra Glińskiego:

Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

 • Wanda Bargiełowska-Bargeyłło
 • Danuta Renz

Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

 • Andrzej Knap

Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

 • Lucyna Boguszewska
 • Joanna Cierniak
 • Stanisław Demczuk

W imieniu Pana Premiera aktu dekoracji dokonała pani Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

 

Nagrody Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP – ARIONY:

 • Joanna Cierniak
 • Janusz Ratajczak
 • Leszek Skrla

Dyplomy Uznania Sekcji Teatrów Muzycznych ZASP:

 • Hanna Okońska
 • Łukasz Ratajczak
 • Janusz Peda

Nagrody i dyplomy wręczyliśmy samodzielnie.

Nasze tegoroczne święto ozdobione było niezwykłym koncertem. Sekcja Teatrów Muzycznych ZASP postanowiła ufundować swoje nagrody na pięciu najważniejszych konkursach wokalnych w tym sezonie artystycznym. Nagrody w kategoriach głosów żeńskich i męskich „Dla Największej Osobowości Artystycznej Konkursu” wyśpiewali i wystąpili na naszym koncercie:

 X Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju

Magdalena STEFANIAK – sopran

Jintang LUO – tenor – niestety z powodów osobistych nie mógł wziąć udziału.

X Międzynarodowy Konkurs Operetkowo-Musicalowego w Krakowie

Paulina JANCZARUK-CZARNECKA – sopran

Sławomir NABORCZYK – tenor

IV Międzynarodowy Konkursu Wokalny „VIVA CALISIA” w Kaliszu

Li YAO – sopran

Mateusz ŁUGOWSKI – baryton

VIII Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Krystyny Jamroz w Kielcach i Busku Zdroju

Oliwia FILIPCZAK – sopran

Filip RUTKOWSKI – bas

XX Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Ady Sari w Nowym Sączu

Weronika RABEK – mezzosopran – niestety z powodów zawodowych nie mogła wziąć udziału.

Liang WEI – tenor

Koncert prowadzili: Małgorzata Ratajczak i Sylwester Kostecki.

W programie zabrzmiały najpiękniejsze arie operowe kompozytorów od Mozarta, Rossiniego, Verdiego, Moniuszki do Johana Straussa, Bernsteina i innych w wykonaniu młodych artystów o bajecznych głosach. Doborowa publiczność gorącą owacją podziękowała artystom za cudowny koncert. Młodzi śpiewacy wspaniale zaprezentowali się w operowym repertuarze otwierając przed nami swoje serca i pokazując niemałe już artystyczne pazurki. Wielkie brawa. Trzymamy mocno kciuki za ich artystyczny rozwój i wspaniałe światowe kariery. Zostało im nakazane, że maja się z nami kolegować, bo chcemy pilnie śledzić i być dumni z ich osiągnięć. Bezapelacyjnie podbili nasze serca i wszyscy zostali zaproszeni do naszej kolorowej, serdecznej, ZASPowskiej rodziny.

Zobacz również