Aktualności

Premiera filmu dokumentalnego o Andrzeju Golejewskim „Drgania świetlików” w reż. Hanki Brulińskiej

Już 28-ego marca pod patronatem Filmoteki Narodowej, w Kinie Iluzjon w Warszawie o godzinie 19.00 odbędzie się premiera i pokaz prasowy filmu dokumentalnego „Drgania świetlików” o wybitnym aktorze Andrzeju Golejewskim. Aktor filmowy i teatralny przeszedł wyboistą drogę ocierając się o bezdomność.

Temat wykluczenia artysty, osamotnienia i walki o ideały to problem dotyczący całego środowiska artystycznego. Andrzej Golejewski szerszej widowni znany z komedii „Wyjście Awaryjne”. Związany przez szesnaście lat ze sceną lubelską Teatru im J. Osterwy w Lublinie a wcześniej dziesięć lat z Teatrem na Woli w Warszawie.

Tadeusz Łomnicki nazwał go swoim następca i wróżył mu wielką karierę.
W filmie zobaczyć będzie można nie tylko wielki talent aktora, jego wyboistą drogę życiową naznaczoną chorobą czy fascynujący świat myśli głównego bohatera, ale i jego konsekwentną walkę o ideały.
Interesująca może być także dla współczesnego odbiorcy niespotykana wrażliwość aktora na przyrodę. Intymny i niezwykły sposób w jaki rozmawia aktor z drzewami, zwierzętami napawa nadzieją i skłania do głębszych refleksji.

słowo od reżyserki:

„Dla aktora Andrzeja Golejewskiego- bohatera mojego filmu ta realizacja była udaną psychoterapią- spełnieniem jego marzenia. Artysta  mógł doświadczać siebie, wychodząc poza własne granice. Stał się na moment wszechmocnym, tworzącym siebie na nowo, według własnych wyobrażeń.

Jacob Levy Moreno, twórca psychodramy, jednej z ważniejszych metod leczenia pisał: „Zagraj siebie samego takim, jakim nigdy nie byłeś, tak, byś zaczął być takim, jakim mógłbyś być. Bądź swą własną inspiracją, swym własnym autorem, swym własnym aktorem, swym własnym terapeutą i wreszcie swym własnym Stwórcą”. ”

 Film powstawał przez 10 lat, powstał za skromny budżet, z datków ludzi ze zrzutki na zrzutka.pl.
Reżyserką filmu jest aktorka i reżyserka Hanka Brulińska.
Zdjęcia: Grzegorz Hartfiel
Montaż : Rafał Bryll
Dźwięk i muzyka: Krzysztof Sokół
fot. materiały prasowe
DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

W poniedziałek, 22 maja 2023 r. w Domu Kultury ŚWIT w Warszawie celebrowaliśmy nasze coroczne święto Dzień Artysty Śpiewaka. To już XXIV edycja tego wydarzenia, wymyślonego przez naszego wspaniałego kolegę Andrzeja Wizę i wspólnie zainicjowanego w 1998 roku z osobą niezwykłej energii i charyzmy, działaczką na rzecz naszej wspólnoty artystycznej ZASP – Ireną Jezierską.
więcej
Poświatowskiej stała się punktem wyjścia przy tworzeniu monodramu pt. „Pneuma” na podstawie „Opowieści dla Przyjaciela”. Spektakl zaprasza widza do udziału w uniwersalnej paraboli nie tylko o człowieku żyjącym z nieuleczalną chorobą, ale także poszukującym sensu i pełni w miłości do życia.
więcej
W dniach 6 – 13 maja 2023 r. w Nowym Sączu odbył się XX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.Do konkursu przystąpiło 63 uczestników (wyłonionych spośród ponad 200 zgłoszeń). Do trzeciego, finałowego etapu zakwalifikowało się 9 osób (5 w kategorii żeńskiej i 4 w kategorii męskiej).
więcej
Na zakończenie 41. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, jury ZASP w składzie: przewodnicząca: Ewa Leśniak oraz Anna Bobrowska – Ekiert & Marek Lipski, po obejrzeniu wszystkich 13 spektakli dyplomowych prezentowanych podczas 41. Festiwalu Szkół Teatralnych, przyznało dwie nagrody:
więcej
Redakcja Scen Polskich rozpoczyna prace nad kolejnymi numerami wydawnictwa.
więcej
Sekcja Teatrów Muzycznych ZASP serdecznie zaprasza na uroczysty koncert z okazji obchodów Dnia Artysty Śpiewaka, który odbędzie się w poniedziałek, 22 maja 2023r, godz. 17:00 w Domu Kultury ŚWIT w Warszawie, ul. Wysockiego 11. Całość sfinansowana ze środków SKE ZASP.
więcej