Aktualności

Premiera spektaklu „Legendy ziemi świętokrzyskiej” Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach

Ostatnią premierą teatru „Kubuś” w 2021 roku będzie przedstawienie dla widzów od lat 4 pt. „Legendy ziemi świętokrzyskiej”, które powstało w ramach projektu „Przyjechał teatr! – produkcja objazdowego spektaklu lalkowego”, na realizację którego teatr pozyskał dofinansowanie Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

„Kubuś” wraca do korzeni i powołuje do życia wędrowny teatr lalkowy, nawiązując tym samym do obchodzonego niedawno Jubileuszu 65-lecia teatru i własnej historii („Kubuś” przez pierwsze 37 lat nie miał swojej sceny) oraz początków lalkarstwa na świecie.

„Legendy ziemi świętokrzyskiej” to propozycja teatru objazdowego na najwyższym poziomie: klasyka formy (pacynki i maski), tradycyjny repertuar (reinterpretacja legend świętokrzyskich), czołowi twórcy teatru animacji (polsko-czeski duet artystyczny: Elżbieta Chowaniec – Marek Zákostelecký).

W spektaklu zobaczymy pięć historii, które wydarzyły się w czasach, gdy stolicą Polski był Kraków, krajem rządził król, zamki skrywały tajemnice oraz wielkie skarby, w ludzkie losy mieszały się diabły i czarownice, a w Puszczy Świętokrzyskiej można się było natknąć nie tylko na okrutnych zbójców, ale także na złotorogiego jelenia.

Świętokrzyskie obfituje w baśnie, legendy i podania, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jest w nich dużo magii, czarów, rozbójników, diabłów i czarownic. Świętokrzyska czarownica, koniecznie w zapasce w czerwono-czarne pasy, wzorzystej chustce na głowie i z nieodłączną miotłą, stała się nawet symbolem naszego regionu. Legendy te tworzą dziedzictwo kulturowe, którego poznanie stanowi ważny element kształtowania tożsamości regionalnej. Atrakcyjna plastycznie forma sceniczna, z ciekawą, okraszoną humorem fabułą, to znakomity sposób na zgłębianie przez najmłodszych wiedzy o miejscu, z którego pochodzą.

W 2022 roku „Kubuś” planuje zorganizować objazd ze spektaklem pod hasłem „Przyjechał teatr!”, szlakiem najmniejszych miejscowości i wsi w województwie świętokrzyskim, mających utrudniony dostęp do dóbr kultury.

„Legendy ziemi świętokrzyskiej”

scenariusz – Elżbieta Chowaniec, Marek Zákostelecký

dramaturgia i tekst – Elżbieta Chowaniec

reżyseria – Marek Zákostelecký

scenografia, kostiumy, lalki – Marek Zákostelecký

muzyka – Wojciech Lipiński

ruch sceniczny – Ewa Lubacz

występują: Rafał Iwański, Ewa Lubacz, Michał Olszewski, Beata Orłowska

 

Spektakl dla widzów od lat 4.

PREMIERA – 12 grudnia 2021 o godz. 16.00 na kieleckim Rynku, w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

18 września 2023 roku odbyło się, zwołane przez Zarząd Główny ZASP Uchwałą Nr 327/2023 z dnia 31 lipca 2023, Plenarne Zebranie Nierepartycyjnej Sekcji Estrady.
więcej
We wtorek, 12 września 2023 roku, dokładnie w 50 rocznicę założenia Polskiego Teatru Tańca, w jego nowej siedzibie przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu.
więcej
Projekt warsztatów castingowych w Poznaniu jest praktyczną nauką samodzielnego tworzenia artystycznych materiałów audiowizualnych służących do prezentacji warsztatu aktorskiego uczestników dla reżyserów filmów fabularnych, seriali, teatrów telewizji oraz spektakli teatralnych.
więcej
Stowarzyszenie Ośrodek Praktyk Choreograficznych oraz Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze zapraszają na Festiwal Tańca Współczesnego “move festival Zielona Góra 2023”.
więcej
Już 10 września o godz. 16.00 na Zamku w Ostromecku odbędzie się koncert „Na skrzydłach miłości” czyli najbardziej znane arie operowe i operetkowe w wykonaniu artystek związanych z Operą Nova w Bydgoszczy: Dariną Gapicz – śpiewaczką operową oraz Marianną Sybiriakovą-Khikhlovską – pianistką.
więcej
Nowy cykl programu kulturalnego “Taniec nie zna granic” Małgorzaty Matuszewskiej poświęcony sztuce tańca hiszpańskiego. Tym razem tematem cyklu są polscy artyści tańca, którzy pokochali taniec hiszpański i prezentowali go na scenach z wielkim powodzeniem, a ich taniec odzwierciedlał ówczesna trendy w sztuce tańca hiszpańskiego.
więcej