Aktualności

Wielki Splendor dla ZASP… i nie tylko…

Tradycyjnie, jak co roku w pierwszy poniedziałek grudnia o godzinie 14:30, odbyła się Gala Teatru Polskiego radia, podczas której wręczono najważniejsze wyróżnienia, czyli Wielki Splendor. 14:30 to – jak powiedział prowadzący Galę Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła – symboliczna i magiczna godzina Teatru Radia, kiedy kończący teatralne próby aktorzy przybywali na nagrania.

Honorowy Wielki Splendor został przyznany dla Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie, za – jak głosił tekst laudacji ,,Za współtworzenie silnej, broniącej godności i dostojności zawodu organizacji, za miłość do sztuki radiowej”.  Nagrodę odebrali: Prezes Zarządu Głównego- Krzysztof Szuster i Wiceprezes Zarządu Głównego – Ewa Leśniak. Prezes ZG ZASP, dziękując w imieniu Stowarzyszenia wspomniał o tym, jak wielu członków ZASP na przestrzeni lat uczestniczyło w twórczości Teatru Polskiego Radia.

Wśród tegorocznych wyróżnionych Wielkim Splendorem nie zabrakło również członków ZASP. Marzena Trybała, która dziękując za wyróżnienie, wspominała, jak dawno temu, słuchając z babcią w radio ,,Sarotka” pierwszego odcinka słuchowiska ,,Matysiakowie”, nie mogłaby przypuszczać, że zagra w tym ulubionym słuchowisku niezliczonych rzesz słuchaczy. Natomiast Nagroda za debiut reżyserski, Don Kichot, powędrowała do Rafała Zawieruchy, za reżyserię utworu ,,Parawan” autorstwa Andrzeja Strzeleckiego. Nagrodę wręczyła Marzena Trybała, odczytując tekst laudacji: ,,Za wspaniałą pracę z aktorami i za umiejętność przenikliwej analizy psychologicznej bohaterów.

Zaprzyjaźniony z ZASP Marcin Nierubiec, który skomponował niegdyś piękną muzykę do piosenki dla Domu Artystów Weteranów, otrzymał Nagrodę Amadeusz za debiut muzyczny w słuchowisku ,,Braci Grimm 27/14”.

Prezes Krzysztof Szuster przekazał wyróżnienie za Debiut Dramaturgiczny w Teatrze Polskiego Radia, Annie Szamotule, Splendor Splendorów powędrował do rąk Zdzisława Wardejna, a Nagroda Arete za debiut w Tetrze Polskiego Radia zostali wyróżnieni aktorzy Maria Kłusek i Wojciech Melzer.

Muzyczną oprawę Gali zapewniły niezwykła Joanna Rawik i Katarzyna Łochowska w towarzystwie akompaniującego im na fortepianie Marcina Mazurka.

Nagrodę Wielki Splendor otrzymują od 1988 roku najlepsi aktorzy i twórcy radiowi za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Wśród dotychczasowych laureatów Wielkiego Splendora znaleźli się między innymi: Zbigniew Zapasiewicz, Gustaw Holoubek, Krzysztof Kowalewski, Irena Kwiatkowska, Franciszek Pieczka, Stanisława Celińska, Danuta Stenka, Marian Opania, Krzysztof Kolberger, Henryk Talar, Magdalena Zawadzka, Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Wiktor Zborowski, Ewa Wiśniewska, Andrzej Ferenc, Elżbieta Kijowska i Jerzy Trela.

fot. Paweł Wodzyński/ EAST NEWS

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

Redakcja „Scen Polskich” ogłasza nabór materiałów prasowych do kolejnego, 14. numeru naszego pisma. Patron numeru: Aleksander Fredro. Hasło wywoławcze: Zgoda! Zgoda? … i gdzie podział się pierwotny zachwyt nad sztuką teatru? Szukajmy w naszych szkicach, esejach, sprawozdaniach i felietonach odpowiedzi na te zasadnicze, dla teatru, jego twórców i odbiorców, pytania.
więcej
Teatr Kropka Theatre zaprasza 4.02.2023 na godz. 19.00 do Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie na wręczenie publikacji p.t. „Teatr Kropka Theatre – 25 lat przekraczania granic. Misterium osobne Jolanty Juszkiewicz”. Wydarzenie poprzedzi prezentacja formy Teatru Emergencji Jolanty Juszkiewicz p.t. „Dialog Śmierci’ na podst. ‘Śmierci z mistrzem dwojakie gadania’ (45’).
więcej
W setną rocznicę urodzin, Teatr Wielki w Poznaniu uczcił pamięć Antoniny Kaweckiej – znakomitej śpiewaczki i pedagoga, posiadającej tytuł Zasłużonego Członka Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Radia, Telewizji i Filmu – ZASP (ówczesna nazwa Stowarzyszenia) oraz Sekcji Teatrów Muzycznych.
więcej
Krystyna Gucewicz-Przybora, krytyczka, autorka wielu książek i tomików poezji, dziennikarka przed laty związana z poczytnym wówczas pismem „Express Wieczorny”, pomysłodawczyni Ostrych Dyżurów Poetyckich „pełnionych” w Teatrze Narodowym, z których dochód przeznaczany był także na rzecz bliskiego naszemu środowisku Domowi Artystów w Skolimowie,
więcej
Julia Szczepańska, aktorka Teatru im. W. Horzycy w Toruniu, odebrała Nagrodę im. Andrzeja Nardellego z rąk Krystyny Piasecznej, przewodniczącej Sekcji Krytyków Teatralnych ZASP oraz Krzysztofa Szustera, prezesa Stowarzyszenia.
więcej
Po zapoznaniu się z tegorocznymi zgłoszonymi kandydaturami, jak również kandydaturami z lat ubiegłych, Kapituła postanowiła przyznać nagrodę GUSTAW 2022 dwóm osobom:
więcej