Aktualności

Wielki Splendor dla ZASP… i nie tylko…

Tradycyjnie, jak co roku w pierwszy poniedziałek grudnia o godzinie 14:30, odbyła się Gala Teatru Polskiego radia, podczas której wręczono najważniejsze wyróżnienia, czyli Wielki Splendor. 14:30 to – jak powiedział prowadzący Galę Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła – symboliczna i magiczna godzina Teatru Radia, kiedy kończący teatralne próby aktorzy przybywali na nagrania.

Honorowy Wielki Splendor został przyznany dla Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie, za – jak głosił tekst laudacji ,,Za współtworzenie silnej, broniącej godności i dostojności zawodu organizacji, za miłość do sztuki radiowej”.  Nagrodę odebrali: Prezes Zarządu Głównego- Krzysztof Szuster i Wiceprezes Zarządu Głównego – Ewa Leśniak. Prezes ZG ZASP, dziękując w imieniu Stowarzyszenia wspomniał o tym, jak wielu członków ZASP na przestrzeni lat uczestniczyło w twórczości Teatru Polskiego Radia.

Wśród tegorocznych wyróżnionych Wielkim Splendorem nie zabrakło również członków ZASP. Marzena Trybała, która dziękując za wyróżnienie, wspominała, jak dawno temu, słuchając z babcią w radio ,,Sarotka” pierwszego odcinka słuchowiska ,,Matysiakowie”, nie mogłaby przypuszczać, że zagra w tym ulubionym słuchowisku niezliczonych rzesz słuchaczy. Natomiast Nagroda za debiut reżyserski, Don Kichot, powędrowała do Rafała Zawieruchy, za reżyserię utworu ,,Parawan” autorstwa Andrzeja Strzeleckiego. Nagrodę wręczyła Marzena Trybała, odczytując tekst laudacji: ,,Za wspaniałą pracę z aktorami i za umiejętność przenikliwej analizy psychologicznej bohaterów.

Zaprzyjaźniony z ZASP Marcin Nierubiec, który skomponował niegdyś piękną muzykę do piosenki dla Domu Artystów Weteranów, otrzymał Nagrodę Amadeusz za debiut muzyczny w słuchowisku ,,Braci Grimm 27/14”.

Prezes Krzysztof Szuster przekazał wyróżnienie za Debiut Dramaturgiczny w Teatrze Polskiego Radia, Annie Szamotule, Splendor Splendorów powędrował do rąk Zdzisława Wardejna, a Nagroda Arete za debiut w Tetrze Polskiego Radia zostali wyróżnieni aktorzy Maria Kłusek i Wojciech Melzer.

Muzyczną oprawę Gali zapewniły niezwykła Joanna Rawik i Katarzyna Łochowska w towarzystwie akompaniującego im na fortepianie Marcina Mazurka.

Nagrodę Wielki Splendor otrzymują od 1988 roku najlepsi aktorzy i twórcy radiowi za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Wśród dotychczasowych laureatów Wielkiego Splendora znaleźli się między innymi: Zbigniew Zapasiewicz, Gustaw Holoubek, Krzysztof Kowalewski, Irena Kwiatkowska, Franciszek Pieczka, Stanisława Celińska, Danuta Stenka, Marian Opania, Krzysztof Kolberger, Henryk Talar, Magdalena Zawadzka, Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Wiktor Zborowski, Ewa Wiśniewska, Andrzej Ferenc, Elżbieta Kijowska i Jerzy Trela.

fot. Paweł Wodzyński/ EAST NEWS

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

18 września 2023 roku odbyło się, zwołane przez Zarząd Główny ZASP Uchwałą Nr 327/2023 z dnia 31 lipca 2023, Plenarne Zebranie Nierepartycyjnej Sekcji Estrady.
więcej
We wtorek, 12 września 2023 roku, dokładnie w 50 rocznicę założenia Polskiego Teatru Tańca, w jego nowej siedzibie przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody Jubileuszu.
więcej
Projekt warsztatów castingowych w Poznaniu jest praktyczną nauką samodzielnego tworzenia artystycznych materiałów audiowizualnych służących do prezentacji warsztatu aktorskiego uczestników dla reżyserów filmów fabularnych, seriali, teatrów telewizji oraz spektakli teatralnych.
więcej
Stowarzyszenie Ośrodek Praktyk Choreograficznych oraz Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze zapraszają na Festiwal Tańca Współczesnego “move festival Zielona Góra 2023”.
więcej
Już 10 września o godz. 16.00 na Zamku w Ostromecku odbędzie się koncert „Na skrzydłach miłości” czyli najbardziej znane arie operowe i operetkowe w wykonaniu artystek związanych z Operą Nova w Bydgoszczy: Dariną Gapicz – śpiewaczką operową oraz Marianną Sybiriakovą-Khikhlovską – pianistką.
więcej
Nowy cykl programu kulturalnego “Taniec nie zna granic” Małgorzaty Matuszewskiej poświęcony sztuce tańca hiszpańskiego. Tym razem tematem cyklu są polscy artyści tańca, którzy pokochali taniec hiszpański i prezentowali go na scenach z wielkim powodzeniem, a ich taniec odzwierciedlał ówczesna trendy w sztuce tańca hiszpańskiego.
więcej