Po godzinach

Witold Tokarski

aktor, kolekcjoner

Witold Tokarski jest emerytowanym aktorem, przez większość swojego zawodowego życia był związany z toruńskim Teatrem im. W. Horzycy. Ukończył krakowską PWST w 1954 roku i w tym roku zadebiutował w „Dożywociu” A. Fredry w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach. Po pięciu latach przeniósł się do Teatru Ziemi Pomorskiej Scena Toruń, którą w tym czasie kierował Hugon Moryciński i pracował w Toruniu do emerytury w 1996 roku.

Pasja kolekcjonerska rozpoczęła się od sakiewki z połowy XIX wieku, którą żona Pana Witolda otrzymała w prezencie od córki swojej przyjaciółki Haliny Rygierówny. Swoją drogą Edmund Rygier, ojciec Haliny był aktorem toruńskiego teatru, a później jego syn Jerzy został dyrektorem teatru.

Witold Tokarski debiutował w Toruniu rolą Romea i wspomniana wyżej sakiewka była elementem kostiumu. Do dzisiaj jest ozdobą jego zbiorów.

Kolejnym krokiem do odkrycia swojej pasji kolekcjonerskiej był kontakt z gabinetem numizmatycznym Muzeum Okręgowego w Toruniu, jej kustosz mgr Teresą Karczewską i wybitnym numizmatykiem Prof. Marianem Gumowskim, co zaowocowało w październiku 1962 roku powstaniem Koła Numizmatycznego przy Polskim Towarzystwie Archeologicznym. Po śmierci Prof. Gumowskiego i wyjeździe P. Karczewskiej – Witold Tokarski zostaje Przewodniczącym Koła. Po powstaniu Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego – Oddział Toruń zawiązuje się 15 – osobowa Sekcja Numizmatyczna, a Witold Tokarski zaczyna pełnić funkcję Prezesa przez 42 lata oraz zostaje dożywotnio Prezesem Honorowym Oddziału. Toruńscy numizmatycy ufundowali Prof. Marianowi Gumowskiemu tablicę pamiątkową, która zawisła na toruńskim deptaku – Ul. Szerokiej.

Witold Tokarski jest członkiem Klubu Kolekcjonerów im. Zawiszy Czarnego w Bydgoszczy oraz ego Prezesem; Klub istnieje do dnia dzisiejszego.

Zbiory były prezentowane na wielu wystawach, oto niektóre z nich:
– „Ordery, odznaczenie i medale z okazji 70-rocznicy uzyskania niepodległości” Muzeum Okręgowe w Toruniu
– „Odznaczenia i odznaki Wojska Polskiego” Muzeum Okręgowe w Toruniu, Kamienica Pod Gwiazdą
– „Odznaki pułkowe Wojska Polskiego 1920 – 1939”, Muzeum w Grudziądzu
– Wystawa z okazji święta Wojska Polskiego, Pomorski Okręg Wojskowy w Bydgoszczy

Również jarmarki nie mogły się obejść bez obecności Witolda Tokarskiego i jego kolekcji:

„Dominikański” w Gdańsku – obecność przez 18 lat na stałym stoisku, które było okazją do koleżeńskich spotkań aktorów, m. in. Witolda Dębickiego, Sławka Lewandowskiego. Stoisko odwiedzał Leszek Sławoj Głódź, Lech Wałęsa, a Ś.P. Jan Lityński kupił łyżeczkę

„Świętojański” w Poznaniu – stałe stoisko przez wiele lat było często odwiedzane przez Bolesława Idziaka ze Studia Byrskich, Janusza Michałowskiego (kolekcjonera lamp naftowych), a Krystyna Feldman lubiła wpadać tam na papieroska i pogaduszki.

„Nadwiślański” w Grudziądzu – również stałe stoisko. To tam Witold Tokarski otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Grudziądza za zajęcie I miejsca w konkursie na najciekawsze stoisko II Jarmarku.

„Katarzyński” w rodzimym Toruniu – teren Pod Arkadami został „wytargowany” specjalnie dla kolekcjonerów.

Witold Tokarski znany był również z prowadzenia aukcji i licytacji:
– w siedzibie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego
– przez Mariusza i Aleksandrę Dmochowskich i Zofię Kucównę został zaproszony do poprowadzenia historycznej aukcji 3 zestawów srebrnych monet podarowanych przez Narodowy Bank Polski na fundusz wspierający Premiera Tadeusza Mazowieckiego.
– w toruńskim Dworze Artusa poprowadził aukcję w ramach „Marcowej Akcji Nadziei”, na której licytowano album z autografem i odciskiem ust Grażyny Szapołowskiej

Do dzisiaj jest konsultantem scenografów w zakresie umundurowania i odznaczeń w spektaklach przygotowywanych nie tylko w toruńskim teatrze.

Link do artykułu w Dzienniku Toruńskim: https://nowosci.com.pl/uratowal-zycie-zonie/ar/11322383

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Zobacz również

Witold Tokarski

aktor, kolekcjoner
więcej

Tomasz Grochoczyński

aktor, reżyser, wędkarz
więcej

Józef „Żuk” Opalski

reżyser, koneser muzyki
więcej

Krystyna Łubieńska

kolekcjonerka
więcej

Marcin Kędziora

żołnierz, ratownik
więcej