Search
Generic filters
Po godzinach

Marcin Kędziora

żołnierz, ratownik

Marcin Kędziora – absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Łodzi im. F. Parnella. Od 1993 roku do roku 2014 – tancerz koryfej w Zespole Pieśni i Tańca „ŚLASK” im. Stanisława Hadyny. W 2014 roku, zakończył karierę tancerza i podjął pracę w dziale administracji w Zespole.

Członek ZASP od 2006 roku, od 2014 roku członek Zarządu Sekcji Tańca i Baletu (druga kadencja), od 2018 roku członek ZG ZASP.

We wrześniu 2018 roku (kiedy powstawał WOT na śląsku) wstąpił w szeregi 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej i po złożeniu przysięgi został żołnierzem WP RP w specjalizacji – RATOWNIK. Jednym z jego zadań jest nauka Pierwszej Pomocy.

Wiosną 2019 roku brał udział w zapobieganiu skutków powodzi na południu woj. śląskiego – zabezpieczał i ochraniał obiekty ważne ze względów strategicznych dla miasta Bielsko Biała.

W sierpniu 2019 roku brał udział w Defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego zorganizowanej w Katowicach w rocznicę Powstań Śląskich z udziałem prezydenta RP, Ministra Obrony Narodowej i innych przedstawicieli.

Od marca 2020 roku, jako żołnierz, bierze czynny udział w walce z pandemią SARS-COV_19. Wiosną był koordynatorem punktów wymazów Drive&Thru na terenie woj. śląskiego oraz współpracował ze Strażą Graniczną, patrolując granicę z Czechami oraz lotnisko w Pyrzowicach. Na jesieni jako ratownik wspomagał personel medyczny w szpitalach w Częstochowie i Chorzowie.

W sierpniu 2020 roku, doceniając jego zaangażowanie, dowództwo awansowało go do stopnia starszego szeregowego.

Prywatnie od 25 lat szczęśliwy mąż (żona Edyta, również członek ZASP) i dumny ojciec. Honorowy krwiodawca.

Zobacz również