Search
Generic filters
Po godzinach

Witold Tokarski

aktor, kolekcjoner

Witold Tokarski jest emerytowanym aktorem, przez większość swojego zawodowego życia był związany z toruńskim Teatrem im. W. Horzycy. Ukończył krakowską PWST w 1954 roku i w tym roku zadebiutował w „Dożywociu” A. Fredry w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach. Po pięciu latach przeniósł się do Teatru Ziemi Pomorskiej Scena Toruń, którą w tym czasie kierował Hugon Moryciński i pracował w Toruniu do emerytury w 1996 roku.

Pasja kolekcjonerska rozpoczęła się od sakiewki z połowy XIX wieku, którą żona Pana Witolda otrzymała w prezencie od córki swojej przyjaciółki Haliny Rygierówny. Swoją drogą Edmund Rygier, ojciec Haliny był aktorem toruńskiego teatru, a później jego syn Jerzy został dyrektorem teatru.

Witold Tokarski debiutował w Toruniu rolą Romea i wspomniana wyżej sakiewka była elementem kostiumu. Do dzisiaj jest ozdobą jego zbiorów.

Kolejnym krokiem do odkrycia swojej pasji kolekcjonerskiej był kontakt z gabinetem numizmatycznym Muzeum Okręgowego w Toruniu, jej kustosz mgr Teresą Karczewską i wybitnym numizmatykiem Prof. Marianem Gumowskim, co zaowocowało w październiku 1962 roku powstaniem Koła Numizmatycznego przy Polskim Towarzystwie Archeologicznym. Po śmierci Prof. Gumowskiego i wyjeździe P. Karczewskiej – Witold Tokarski zostaje Przewodniczącym Koła. Po powstaniu Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego – Oddział Toruń zawiązuje się 15 – osobowa Sekcja Numizmatyczna, a Witold Tokarski zaczyna pełnić funkcję Prezesa przez 42 lata oraz zostaje dożywotnio Prezesem Honorowym Oddziału. Toruńscy numizmatycy ufundowali Prof. Marianowi Gumowskiemu tablicę pamiątkową, która zawisła na toruńskim deptaku – Ul. Szerokiej.

Witold Tokarski jest członkiem Klubu Kolekcjonerów im. Zawiszy Czarnego w Bydgoszczy oraz ego Prezesem; Klub istnieje do dnia dzisiejszego.

Zbiory były prezentowane na wielu wystawach, oto niektóre z nich:
– „Ordery, odznaczenie i medale z okazji 70-rocznicy uzyskania niepodległości” Muzeum Okręgowe w Toruniu
– „Odznaczenia i odznaki Wojska Polskiego” Muzeum Okręgowe w Toruniu, Kamienica Pod Gwiazdą
– „Odznaki pułkowe Wojska Polskiego 1920 – 1939”, Muzeum w Grudziądzu
– Wystawa z okazji święta Wojska Polskiego, Pomorski Okręg Wojskowy w Bydgoszczy

Również jarmarki nie mogły się obejść bez obecności Witolda Tokarskiego i jego kolekcji:

„Dominikański” w Gdańsku – obecność przez 18 lat na stałym stoisku, które było okazją do koleżeńskich spotkań aktorów, m. in. Witolda Dębickiego, Sławka Lewandowskiego. Stoisko odwiedzał Leszek Sławoj Głódź, Lech Wałęsa, a Ś.P. Jan Lityński kupił łyżeczkę

„Świętojański” w Poznaniu – stałe stoisko przez wiele lat było często odwiedzane przez Bolesława Idziaka ze Studia Byrskich, Janusza Michałowskiego (kolekcjonera lamp naftowych), a Krystyna Feldman lubiła wpadać tam na papieroska i pogaduszki.

„Nadwiślański” w Grudziądzu – również stałe stoisko. To tam Witold Tokarski otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Grudziądza za zajęcie I miejsca w konkursie na najciekawsze stoisko II Jarmarku.

„Katarzyński” w rodzimym Toruniu – teren Pod Arkadami został „wytargowany” specjalnie dla kolekcjonerów.

Witold Tokarski znany był również z prowadzenia aukcji i licytacji:
– w siedzibie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego
– przez Mariusza i Aleksandrę Dmochowskich i Zofię Kucównę został zaproszony do poprowadzenia historycznej aukcji 3 zestawów srebrnych monet podarowanych przez Narodowy Bank Polski na fundusz wspierający Premiera Tadeusza Mazowieckiego.
– w toruńskim Dworze Artusa poprowadził aukcję w ramach „Marcowej Akcji Nadziei”, na której licytowano album z autografem i odciskiem ust Grażyny Szapołowskiej

Do dzisiaj jest konsultantem scenografów w zakresie umundurowania i odznaczeń w spektaklach przygotowywanych nie tylko w toruńskim teatrze.

Link do artykułu w Dzienniku Toruńskim: https://nowosci.com.pl/uratowal-zycie-zonie/ar/11322383

Zobacz również