wspomnienia

Ada Biell

08.01.1932 r.
 – 14.06.2021 r.
Stowarzyszona w Sekcji Estrady ZASP piosenkarka, którą do naszego Stowarzyszenia wprowadziły: Małgorzata Gorzewska i Janina Jaroszyńska.

Do zawodu przygotowywała się biorąc lekcje śpiewu w Szczecinie u profesor Zofii Tokarzewskiej a kontynuowała w Warszawie u Wandy Wermińskiej.

Jej artystyczne początki, to występy w Polskim Radiu w Szczecinie, którego dyrektorem był wówczas Zdzisław Nardelli, z żeńskim tercetem „Fala” pod kierownictwem muzycznym Rajmunda Fleszera, z akompaniatorem Zygmuntem Rychterem, programy estradowe ARTOS-u prowadzonego przez Janusza Cegiełłę i współpraca z Orkiestrą Polskiego Radia, pod dyrekcją Zygmunta Górzyńskiego.

Wizyta m.in. przedstawiciela Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Kazimierza Winklera, którzy przyjechali „odebrać” program „Bawmy się razem”, zaowocowała propozycją angażu w warszawskim Teatrze na Skarpie (Buffo), a po nim w Orkiestrze Błękitny Jazz Ryszarda Damrosza, gdzie śpiewała, a za sprawą Kazimierza Rudzkiego prowadziła też konferansjerkę. Wkrótce przyszły propozycje występów kabaretowych: w „Nocnym Marku” (w Kinie Palladium) obok Barbary Wrzesińskiej i Tadeusza Rossa, kabarecie duetu Gozdawa i Stępień, czy „U Wicherka”, rola w sztuce Stefanii Grodzieńskiej „Dzionek małżeński” wraz z Hanką Bielicką i Jerzym Duszyńskim oraz zaproszenia do udziału w koncertach poza krajem, interesujące kontrakty, nagrania płyt, współpraca z Pagartem, Stołeczną Estradą, Orkiestrą Kazimierza Turewicza i zespołem Piotra Figla.

Stan wojenny, jak w wielu przypadkach, spowolnił aktywność zawodową. Jeszcze parę krótkich lat artystycznych wyzwań i… Dla niektórych był to moment powolnego, lub całkowitego żegnania się ze sceną, z intensywną aktywnością twórczą, czasem łączoną, lub zamienianą na tę społeczną. Takiej oddała się Ada Biell włączając się oddanie do pracy na rzecz artystów w swojej Sekcji Estrady. Nie pozostawała obojętna na potrzeby Koleżanek i Kolegów.

fot. Archiwum ZASP
DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej