wspomnienia

Aleksander Gonczarow

08.08.1930 r.
 – 29.03.2019 r.
Z żalem żegnamy zmarłego Aleksandra Gonczarowa, operatora filmowego, reżysera, dziennikarza, absolwenta Wydziału Architektury w Szkole Inżynierskiej w Szczecinie i na Politechnice Gdańskiej, który już podczas studiów zdobył nagrodę międzynarodowej organizacji filmowej UNICA za film „Spotkanie”, członka Sekcji Radia, Telewizji i Filmu ZASP.

Związany z Klubem Studentów Wybrzeża w Gdańsku, z działającym tam kabaretem Bim-Bom ze Zbigniewem Cybulskim, Bogumiłem Kobielą i Wowo Bielickim, oraz małą szkołą filmową, zajmował się filmem. Kierował klubem filmowym i studenckim pismem krytyki filmowej „Nasz Ekran”.

Wyróżniony w konkursie na zdjęcia filmowe w Telewizji Warszawa podjął pracę jako operator filmowy i korespondent z terenu Wybrzeża tworząc setki małych form filmowych, reportaży, filmów dokumentalnych, m.in. „Młyny nad Iną”, „Książęta Pomorscy”, „Spichlerze Pyrzyc i Stargardu”, „Morska baza Odry”, „Nieznana kraina”, „Tam, gdzie konie w butach chodzą”, „Łowiska Kogi”, „Dzieje Darłowa i swawolnego Eryka”, „Zamek Malborski w ogniu”.

Łączył pracę artystyczną operatora filmowego i reżysera z dziennikarstwem. Jako operator filmowy zrealizował dwa filmy dokumentalne, fabularyzowane zrealizowane w Afryce a emitowane w programie telewizyjnym „Peryskop”: „Gwinea po polsku” i „Gdzieś w Coanakry” z udziałem miejscowych aktorów oraz filmy „Wizyta w Bissau – Gwinea Portugalska”, „Jeden dzień w Casablance”.

Po powrocie z Afryki podjął praktykę asystenta reżysera w Teatrze Telewizji. Został asystentem Janusza Morgensterna, w Zespole Filmowym Syrena. Jego egzaminy w łódzkiej Filmówce zaowocowały o samodzielnym debiucie.

Z grupą niezależnych autorów powołał Fundację Kultury Filmowej zostając jej prezesem. Fundacja i utworzona Redakcja Promocji Filmowej FKF-FFC Film Studio zrealizowała wiele filmów jego autorstwa, m.in.: „Chemar”, czy „Civitatis Cammin”. Z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaproszony w skład delegacji rządowej do Algierii zrealizował kilka filmów dokumentalno-fabularnych według własnych scenariuszy we współpracy z algierską ENTV.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej