wspomnienia

Aleksander Gonczarow

08.08.1930 r.
 – 29.03.2019 r.
Z żalem żegnamy zmarłego Aleksandra Gonczarowa, operatora filmowego, reżysera, dziennikarza, absolwenta Wydziału Architektury w Szkole Inżynierskiej w Szczecinie i na Politechnice Gdańskiej, który już podczas studiów zdobył nagrodę międzynarodowej organizacji filmowej UNICA za film „Spotkanie”, członka Sekcji Radia, Telewizji i Filmu ZASP.

Związany z Klubem Studentów Wybrzeża w Gdańsku, z działającym tam kabaretem Bim-Bom ze Zbigniewem Cybulskim, Bogumiłem Kobielą i Wowo Bielickim, oraz małą szkołą filmową, zajmował się filmem. Kierował klubem filmowym i studenckim pismem krytyki filmowej „Nasz Ekran”.

Wyróżniony w konkursie na zdjęcia filmowe w Telewizji Warszawa podjął pracę jako operator filmowy i korespondent z terenu Wybrzeża tworząc setki małych form filmowych, reportaży, filmów dokumentalnych, m.in. „Młyny nad Iną”, „Książęta Pomorscy”, „Spichlerze Pyrzyc i Stargardu”, „Morska baza Odry”, „Nieznana kraina”, „Tam, gdzie konie w butach chodzą”, „Łowiska Kogi”, „Dzieje Darłowa i swawolnego Eryka”, „Zamek Malborski w ogniu”.

Łączył pracę artystyczną operatora filmowego i reżysera z dziennikarstwem. Jako operator filmowy zrealizował dwa filmy dokumentalne, fabularyzowane zrealizowane w Afryce a emitowane w programie telewizyjnym „Peryskop”: „Gwinea po polsku” i „Gdzieś w Coanakry” z udziałem miejscowych aktorów oraz filmy „Wizyta w Bissau – Gwinea Portugalska”, „Jeden dzień w Casablance”.

Po powrocie z Afryki podjął praktykę asystenta reżysera w Teatrze Telewizji. Został asystentem Janusza Morgensterna, w Zespole Filmowym Syrena. Jego egzaminy w łódzkiej Filmówce zaowocowały o samodzielnym debiucie.

Z grupą niezależnych autorów powołał Fundację Kultury Filmowej zostając jej prezesem. Fundacja i utworzona Redakcja Promocji Filmowej FKF-FFC Film Studio zrealizowała wiele filmów jego autorstwa, m.in.: „Chemar”, czy „Civitatis Cammin”. Z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaproszony w skład delegacji rządowej do Algierii zrealizował kilka filmów dokumentalno-fabularnych według własnych scenariuszy we współpracy z algierską ENTV.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej