wspomnienia

Aleksander Skowroński

06.12.1935 r.
 – 24.11.2020 r.
Dzisiaj, nie doczekawszy zbliżających się 85. urodzin, odszedł Aleksander Skowroński, aktor przez wiele lat związany z Teatrem Lalki i Aktora Miniatura w Gdańsku, gdzie zadebiutował grając postać Melchiora w „Pastorałce” Schillera w reżyserii Natalii Gołębskiej, z Towarzystwem Wierszalin w Białymstoku, Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białystoku oraz Wybrzeże w Gdańsku.

Na scenie Teatru Miniatura był Kierowcą i Kowbojem Billem w „Małym tygrysie Pietrku” Januszewskiej, Jockerem w „Latającym wiatraku” Aliny i Jerzego Afanasjewów, Ogarem w „Polowaniu na lisa” Mrożka, Królikiem w „Kubusiu Puchatku” Milne, Faginem w spektaklu „Oliwer Twist” Dickensa, Capuletim w „Romeo i Julii” Szekspira, Arlekinem w „Kramie Karoliny” de Ghelderoda, Królem w „Dziadku do orzechów” Hoffmanna, Panem Bobo, Klownem i Szalonym Starcem w „Koralinie” Gaimana, czy Pingwinem i Wężem w „Szalonym ZOO” Szachnowskiej.

W Wierszalinie wcielił się w postać Starca w „Turlajgoszku” Słobodzianka i Tomaszuka, Senectusa w „Merlinie” Słobodzianka, Pustelnika w „Klątwie” Wyspiańskiego, Meszulacha w „Dybbuku” An-skiego, Dziedzica Popielskiego w spektaklu „Prawiek i inne czasy” Tokarczuk. W białostockim Teatrze Dramatycznym był Dyrektorem Piórkowskim w „Ferdydurce” Gombrowicza, a na deskach gdańskiego Wybrzeża Ławnikiem w „Sprawie miasta Ellmit” Villqista, czy Kucharzem w „365 obiadach albo rewii stołowej” Ćwierciakiewiczowej. Ostatnią swoją premierę zagrał w Teatrze Muzycznym w Gdyni przywdziewając kostium Starca w „Małym księciu. Końcówce” Saint-Exupéry’ego.

Na dużym ekranie zadebiutował, jako Wodzirej w „Czarodzieju z Harlemu” Pawła Karpińskiego. Drugoplanowe, ale bardzo wyraziste i barwne postaci zagrał też w filmach i serialach: „Boża podszewka” Izabeli Cywińskiej (Uciekinier z Wilna), „Stara baśń” Jerzego Hoffmana (Grom), „U pana Boga w ogródku” Jacka Bromskiego (Ojciec komendanta, emerytowany ogniomistrz), „Anna Karenina” Davida Blair’a (Pop w Kursku), „Piksele” Jacka Lusińskiego (Leśny Dziad), „Uwikłanie” Jacka Bromskiego (Portier w Przegorzałach), „Bilet na księżyc” Jacka Bromskiego (Dziadek), , czy „Korona królów” (Kowal).

Laureat nagród:
1964 – Nagroda PMRN w Sopocie
1967 – nagroda aktorska na III Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu
1974 – nagroda aktorska na III Tv Festiwalu Widowisk Lalkowych
2012 – Nagroda HENRYK – przyznana przez Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP
2017 – Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska – z okazji jubileuszu 60-lecia pracy artystycznej oraz Międzynarodowego Dnia Teatru

***

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 1 grudnia 2020 roku o
godzinie 10.00 w Cerkwi na ul. Traugutta.
Kondukt żałobny wyruszy spod bramy cmentarza Srebrzysko o godzinie 12.00.

Galeria zdjęć

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej