Search
Generic filters

wspomnienia

Alicja Boniuszko

16.10.1937 r.
 – 23.12.2019 r.
Z wielkim smutkiem żegnamy zmarłą w przeddzień Wigilii, Alicję Boniuszko, tancerkę, wybitną primabalerinę Opery Bałtyckiej w Gdańsku, która parę miesięcy temu obchodziła jubileusz sześćdziesięciopięciolecia pracy artystycznej.

Okrzyknięta w środowisku mianem najpiękniejszej kobiety świata na scenie była Diablicą w „Panu Twardowskim” Różyckiego, Piękną Heleną i Junoną w „Fauście” Gunoda, tytułową: Chloe Ravela, Kopciuszkiem Prokofiewa i Persefoną Strawińskiego, Odettą i Odylią w „Jeziorze łabędzim” Czajkowskiego, Zobeidą w „Szecherezadzie” Rimskiego-Korsakowa, czy Judytą w „Zamku Sinobrodego” Bartoka. Ma w swoim dorobku całą gamę postaci stworzonych na pointach, które po raz pierwszy założyła na Jaśkowej Dolinie we Wrzeszczu przekraczając progi prywatnej szkoły tańca Janiny Jarzynówny, pod kierownictwem której powstała później Państwowa Średnia Szkoła Baletowa w Gdańsku. Miejsce, w którym zgłębiała tajniki sztuki baletowej i z którego wyfrunęła dołączając do zespołu baletowego gdańskiej Opery Bałtyckiej stając się najsłynniejszą primabaleriną tej sceny, ale też muzą dla artystów.

Spełniła swoje dziecięce marzenia, co nie zdarza się zbyt często, szczególnie w tym zawodzie. Ale marzenia nie spełniają się ot, tak! Mogły się urzeczywistnić nie tylko dzięki pasji, talentowi i tej Iskrze Bożej. Wymagały długiej, monotonnej, ale przede wszystkim ciężkiej, czasem morderczej pracy, dzięki której artystka osiągnęła wyżyny i jako tancerka, i choreografka zdobywając serca widzów i uznanie krytyków. A przyznany przed dekadą przez ministra kultury, w dowód uznania dla jej maestrii i zasług dla sceny baletowej, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, pozostaje niczym laur, symbol chwały, sławy i triumfu.

Dla nas – widzów, wielbicieli sztuki tańca, scenicznych kolegów i przyjaciół pozostają teraz tylko wspomnienia, tęsknota i żal…

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Jerzy Trela

14.03.1942 r.
 – 15.05.2022 r.
Jerzy Trela, mistrz, wspaniały aktor, pedagog a przede wszystkim nieprzyzwoicie skromny Człowiek, Przyjaciel. Można by o nim mówić wiele, jednak to zawsze byłoby zbyt mało.
więcej

Ignacy Gogolewski

17.06.1931 r.
 – 15.05.2022 r.
Z wielkim żalem i smutkiem informujemy, że dziś rano odszedł Ignacy Gogolewski, aktor, reżyser, scenarzysta, dyrektor teatrów, Prezes ZASP w latach 2005-2006, Honorowy Przewodniczący Kapituły Członków Zasłużonych SPATiF-ZASP, a przede wszystkim wspaniały Człowiek..
więcej

Halina Winiarska – Kiszkis

08.10.1933 r.
 – 16.04.2022 r.
Wiadomość o Jej odejściu dotarła do nas w Wielką Sobotę, w czas czekania na cud Zmartwychwstania.
więcej

Jolanta Lothe

19.04.1942 r.
 – 01.04.2022 r.
Nie żyje Jolanta Lothe, aktorka Teatru im. Osterwy w Lublinie oraz teatrów warszawskich: Syreny, Klasycznego, Narodowego, Małego i Studio. Od 1989 roku prowadziła wraz mężem Lothe Lachman VideoTeatr Poza, znajdując dla niego siedzibę w Pałacyku Szustra w Warszawie. Spektakl tego teatru otrzymał Fringe First na Festiwalu Fringe w Edynburgu.
więcej

WŁODZIMIERZ NOWAK

08.01.1942 r.
 – 16.03.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłego dzisiaj Włodzimierza Nowaka, absolwenta PWSFTviT w Łodzi, aktora teatrów: im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Współczesnego we Wrocławiu, Dramatycznego w Elblągu, oraz warszawskich scen: Komedii, Na Woli, Kwadrat.
więcej

Ryszard Moskaluk

30.08.1924 r.
 – 10.03.2022 r.
Odszedł od nas jeden z najstarszych nie tylko wiekiem, ale i obecnością w naszym Stowarzyszeniu Kolega. Był z nami od 1956 r. Urodzony w Stanisławowie, kształcony początkowo w Siemianowicach Śląskich, wojnę przeżył z rodzicami w miejscu swojego urodzenia.
więcej
Kontakt

Sekretariat Biura ZASP

Jarosław Prytycki
+48 22 696 79 00
E-mail: zasp@zasp.pl

Adres

Al. Ujazdowskie 45

00-536 Warszawa
Biuro czynne:
pon. – pt. 9.00 – 17.00

Copyright © 2021 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design