wspomnienia

Alicja Boniuszko

16.10.1937 r.
 – 23.12.2019 r.
Z wielkim smutkiem żegnamy zmarłą w przeddzień Wigilii, Alicję Boniuszko, tancerkę, wybitną primabalerinę Opery Bałtyckiej w Gdańsku, która parę miesięcy temu obchodziła jubileusz sześćdziesięciopięciolecia pracy artystycznej.

Okrzyknięta w środowisku mianem najpiękniejszej kobiety świata na scenie była Diablicą w „Panu Twardowskim” Różyckiego, Piękną Heleną i Junoną w „Fauście” Gunoda, tytułową: Chloe Ravela, Kopciuszkiem Prokofiewa i Persefoną Strawińskiego, Odettą i Odylią w „Jeziorze łabędzim” Czajkowskiego, Zobeidą w „Szecherezadzie” Rimskiego-Korsakowa, czy Judytą w „Zamku Sinobrodego” Bartoka. Ma w swoim dorobku całą gamę postaci stworzonych na pointach, które po raz pierwszy założyła na Jaśkowej Dolinie we Wrzeszczu przekraczając progi prywatnej szkoły tańca Janiny Jarzynówny, pod kierownictwem której powstała później Państwowa Średnia Szkoła Baletowa w Gdańsku. Miejsce, w którym zgłębiała tajniki sztuki baletowej i z którego wyfrunęła dołączając do zespołu baletowego gdańskiej Opery Bałtyckiej stając się najsłynniejszą primabaleriną tej sceny, ale też muzą dla artystów.

Spełniła swoje dziecięce marzenia, co nie zdarza się zbyt często, szczególnie w tym zawodzie. Ale marzenia nie spełniają się ot, tak! Mogły się urzeczywistnić nie tylko dzięki pasji, talentowi i tej Iskrze Bożej. Wymagały długiej, monotonnej, ale przede wszystkim ciężkiej, czasem morderczej pracy, dzięki której artystka osiągnęła wyżyny i jako tancerka, i choreografka zdobywając serca widzów i uznanie krytyków. A przyznany przed dekadą przez ministra kultury, w dowód uznania dla jej maestrii i zasług dla sceny baletowej, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, pozostaje niczym laur, symbol chwały, sławy i triumfu.

Dla nas – widzów, wielbicieli sztuki tańca, scenicznych kolegów i przyjaciół pozostają teraz tylko wspomnienia, tęsknota i żal…

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej

Krzysztofa Rau

01.07.1937 r.
 – 21.12.2022 r.
Z żalem i smutkiem żegnamy zmarłego dzisiaj Krzysztofa Raua, aktora lalkarza, reżysera, dramatopisarza, autora scenariuszy, pedagoga, wieloletniego dyrektora Białostockiego Teatru Lalek, wykładowcę i prodziekana Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Zasłużonego Członka ZASP,
więcej

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej