wspomnienia

Alicja Boniuszko

16.10.1937 r.
 – 23.12.2019 r.
Z wielkim smutkiem żegnamy zmarłą w przeddzień Wigilii, Alicję Boniuszko, tancerkę, wybitną primabalerinę Opery Bałtyckiej w Gdańsku, która parę miesięcy temu obchodziła jubileusz sześćdziesięciopięciolecia pracy artystycznej.

Okrzyknięta w środowisku mianem najpiękniejszej kobiety świata na scenie była Diablicą w „Panu Twardowskim” Różyckiego, Piękną Heleną i Junoną w „Fauście” Gunoda, tytułową: Chloe Ravela, Kopciuszkiem Prokofiewa i Persefoną Strawińskiego, Odettą i Odylią w „Jeziorze łabędzim” Czajkowskiego, Zobeidą w „Szecherezadzie” Rimskiego-Korsakowa, czy Judytą w „Zamku Sinobrodego” Bartoka. Ma w swoim dorobku całą gamę postaci stworzonych na pointach, które po raz pierwszy założyła na Jaśkowej Dolinie we Wrzeszczu przekraczając progi prywatnej szkoły tańca Janiny Jarzynówny, pod kierownictwem której powstała później Państwowa Średnia Szkoła Baletowa w Gdańsku. Miejsce, w którym zgłębiała tajniki sztuki baletowej i z którego wyfrunęła dołączając do zespołu baletowego gdańskiej Opery Bałtyckiej stając się najsłynniejszą primabaleriną tej sceny, ale też muzą dla artystów.

Spełniła swoje dziecięce marzenia, co nie zdarza się zbyt często, szczególnie w tym zawodzie. Ale marzenia nie spełniają się ot, tak! Mogły się urzeczywistnić nie tylko dzięki pasji, talentowi i tej Iskrze Bożej. Wymagały długiej, monotonnej, ale przede wszystkim ciężkiej, czasem morderczej pracy, dzięki której artystka osiągnęła wyżyny i jako tancerka, i choreografka zdobywając serca widzów i uznanie krytyków. A przyznany przed dekadą przez ministra kultury, w dowód uznania dla jej maestrii i zasług dla sceny baletowej, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, pozostaje niczym laur, symbol chwały, sławy i triumfu.

Dla nas – widzów, wielbicieli sztuki tańca, scenicznych kolegów i przyjaciół pozostają teraz tylko wspomnienia, tęsknota i żal…

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej