wspomnienia

Andrzej Buszewicz

29.08.1934 r.
 – 23.08.2019 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Buszewicza, aktora i reżysera, absolwenta Wydziału Lalkarskiego i Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, profesora zwyczajnego w Akademii Muzycznej w Krakowie, byłego przewodniczącego Oddziału ZASP w Krakowie…

…i członka prezydium Zarządu Głównego, artystę przyjętego w roku 2000 w poczet członków zasłużonych Stowarzyszenia, z którym związał się w 1961 roku.

Zanim rozpoczął studia był adeptem w toruńskim Teatrze Lalki i Aktora, do którego po ich zakończeniu nie powrócił wiążąc się ze Starym, później Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Jeszcze jako student PWST, zaproszony przez Zofię Jaremową, zagrał w krakowskim Teatrze Lalek „Groteska” Sekretarza protokołu w spektaklu „Męczeństwo Piotra O’heya” Mrożka.

Na deskach Starego zadebiutował rolą Staszka w „Romansie z wodewilu” Władysława Krzemińskiego w reżyserii samego autora. Był Starcem z gór w „Indyku” Mrożka, Garlandem w „Heloizie i Abelardzie” Vaillanda, Don Ariasem w „Cydzie” i Generałem Krasińskim w „Nocy listopadowej” Wyspiańskiego, Policjantem w „Wariatce z Challiot” Giraudoux, Studentem w „Woyzecku” Büchnera, Semenem w „Zmierzchu” Babla, Gwideriuszem w „Cymbelinie”, Grumiem w „Poskromieniu złośnicy” i Egeuszem w „Śnie nicy letniej” Szekspira, Bambergerem w „Czarnej komedii” i Frankiem w „Niewinnych kłamstwach” Shaffera, Lokajem Fierdusieńko w „Szewcach” Witkacego, Protopopowem w „Trzech siostrach” Czechowa, Tichonem w „Biesach” Dostojewskiego, Rolewskim w „Z biegiem lat, z biegiem dni…”, Radostem w „Ślubach panieńskich” i Cześnikiem w „Zemście” Fredry, Teodorem w „Sklepach cynamonowych” Schulza, Kapralem w „Dziadach” Mickiewicza, Brownem w „Operze za trzy grosze” Brechta, Abdulinem w „Rewizorze” Gogola, Goldbergiem w „Urodzinach Stanleya” Pintera, czy Konstantym w „Operetce” Gombrowicza. Ostatnią postacią, w jaką wcielił się na deskach swojego teatru był Prymas w „Wyzwoleniu” Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, zaś na Scenie Moliere przywdział strój Dziadka w „Życiu Pana Moliera” Bułhakowa.

Wielokrotnie asystował reżyserom, m.in. Jerzemu Jarockiemu, Bogdanowi Hussakowskiemu, Bohdanowi Korzeniewskiemu, Jerzemu Kreczmarowi, Lidii Zamkow, Konradowi Swinarskiemu, Annie Polony, Maciejowi Prusowi, Jerzemu Bińczyckiemu, czy Andrzejowi Wajdzie.

Sam wyreżyserował „Zamek na Czorsztynie” Kurpińskiego, „Wesele Figara” Mozarta w Krakowskim Teatrze Muzycznym, czy „Spiskowców” Schuberta w Operze i Operetce Krakowskiej.

Wyróżniony został Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim OOP, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury oraz Złotą Odznaką za zasługi dla m. Krakowa.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Krystyna Mazur

02.09.1930 r.
 – 01.12.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłą profesor Krystynę Mazur. Niezrównaną specjalistkę w dziedzinie słowa. Wieloletniego pedagoga Akademii Teatralnej w Warszawie. Od ponad sześćdziesięciu lat członka ZASP – Sekcji Teatrów Lalkowych, później Sekcji Teatrów Dramatycznych. Pani Profesor, będzie nam bardzo brakowało Pani mądrości, taktu, poczucia humoru i serdeczności. Żegnaj Droga Koleżanko!
więcej

JÓZEF SKWARK

01.01.1938 r.
 – 25.11.2022 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki, ukończonej z odznaczeniem, oraz Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, reżyser, aktor Teatrów Dramatycznych w Poznaniu, Koszalinie-Słupsku, Szczecinie, Wrocławiu, im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Narodowego w Warszawie i im. Wilama Horzycy w Toruniu, wykładowca w krakowskiej PWST,
więcej

Andrzej Rozhin

04.05.1940 r.
 – 17.11.2022 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Rozhina – aktora, reżysera, scenarzystę, dyrektora teatrów: Gong-2 w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Bałtyckiego Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie, Polskiego w Szczecinie i Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, laureata wielu nagród i wyróżnień.
więcej

JANINA KOZARZEWSKA

05.03.1932 r.
 – 09.11.2022 r.
Zaledwie pięć lat minęło od spotkania środowiska lalkarskiego, podczas którego aktorka uroczyście obchodziła jubileusz sześćdziesiątej rocznicy debiutu na deskach Teatru Lalki i Aktora „Baj” w Warszawie, scenie, której pozostała wierna do końca swojej kariery.
więcej

LILIANA JANKOWSKA

06.03.1931 r.
 – 10.10.2022 r.
Scenografka, kostiumolożka, absolwentka Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ukończonej pod kierunkiem Andrzeja Stopki, członkini ZASP od 1957 roku.
więcej

Sabina Mielczarek – Taborska

30.06.1927 r.
 – 10.10.2022 r.
W piątek, 14 października na gdańskim cmentarzu Łostowice, pożegnamy naszą Koleżankę, Sabinę Mielczarek-Taborską, jedną z pierwszych powojennych aktorek scen teatralnych Polski.
więcej