Search
Generic filters

wspomnienia

Andrzej Buszewicz

29.08.1934 r.
 – 23.08.2019 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Buszewicza, aktora i reżysera, absolwenta Wydziału Lalkarskiego i Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, profesora zwyczajnego w Akademii Muzycznej w Krakowie, byłego przewodniczącego Oddziału ZASP w Krakowie…

…i członka prezydium Zarządu Głównego, artystę przyjętego w roku 2000 w poczet członków zasłużonych Stowarzyszenia, z którym związał się w 1961 roku.

Zanim rozpoczął studia był adeptem w toruńskim Teatrze Lalki i Aktora, do którego po ich zakończeniu nie powrócił wiążąc się ze Starym, później Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Jeszcze jako student PWST, zaproszony przez Zofię Jaremową, zagrał w krakowskim Teatrze Lalek „Groteska” Sekretarza protokołu w spektaklu „Męczeństwo Piotra O’heya” Mrożka.

Na deskach Starego zadebiutował rolą Staszka w „Romansie z wodewilu” Władysława Krzemińskiego w reżyserii samego autora. Był Starcem z gór w „Indyku” Mrożka, Garlandem w „Heloizie i Abelardzie” Vaillanda, Don Ariasem w „Cydzie” i Generałem Krasińskim w „Nocy listopadowej” Wyspiańskiego, Policjantem w „Wariatce z Challiot” Giraudoux, Studentem w „Woyzecku” Büchnera, Semenem w „Zmierzchu” Babla, Gwideriuszem w „Cymbelinie”, Grumiem w „Poskromieniu złośnicy” i Egeuszem w „Śnie nicy letniej” Szekspira, Bambergerem w „Czarnej komedii” i Frankiem w „Niewinnych kłamstwach” Shaffera, Lokajem Fierdusieńko w „Szewcach” Witkacego, Protopopowem w „Trzech siostrach” Czechowa, Tichonem w „Biesach” Dostojewskiego, Rolewskim w „Z biegiem lat, z biegiem dni…”, Radostem w „Ślubach panieńskich” i Cześnikiem w „Zemście” Fredry, Teodorem w „Sklepach cynamonowych” Schulza, Kapralem w „Dziadach” Mickiewicza, Brownem w „Operze za trzy grosze” Brechta, Abdulinem w „Rewizorze” Gogola, Goldbergiem w „Urodzinach Stanleya” Pintera, czy Konstantym w „Operetce” Gombrowicza. Ostatnią postacią, w jaką wcielił się na deskach swojego teatru był Prymas w „Wyzwoleniu” Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, zaś na Scenie Moliere przywdział strój Dziadka w „Życiu Pana Moliera” Bułhakowa.

Wielokrotnie asystował reżyserom, m.in. Jerzemu Jarockiemu, Bogdanowi Hussakowskiemu, Bohdanowi Korzeniewskiemu, Jerzemu Kreczmarowi, Lidii Zamkow, Konradowi Swinarskiemu, Annie Polony, Maciejowi Prusowi, Jerzemu Bińczyckiemu, czy Andrzejowi Wajdzie.

Sam wyreżyserował „Zamek na Czorsztynie” Kurpińskiego, „Wesele Figara” Mozarta w Krakowskim Teatrze Muzycznym, czy „Spiskowców” Schuberta w Operze i Operetce Krakowskiej.

Wyróżniony został Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim OOP, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury oraz Złotą Odznaką za zasługi dla m. Krakowa.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Adam Wolańczyk

09.05.1936 r.
 – 03.06.2022 r.
Zmarł Adam Wolańczyk – niezwykły aktor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu i barwna postać miasta.
więcej

Jerzy Trela

14.03.1942 r.
 – 15.05.2022 r.
Jerzy Trela, mistrz, wspaniały aktor, pedagog a przede wszystkim nieprzyzwoicie skromny Człowiek, Przyjaciel. Można by o nim mówić wiele, jednak to zawsze byłoby zbyt mało.
więcej

Ignacy Gogolewski

17.06.1931 r.
 – 15.05.2022 r.
Z wielkim żalem i smutkiem informujemy, że dziś rano odszedł Ignacy Gogolewski, aktor, reżyser, scenarzysta, dyrektor teatrów, Prezes ZASP w latach 2005-2006, Honorowy Przewodniczący Kapituły Członków Zasłużonych SPATiF-ZASP, a przede wszystkim wspaniały Człowiek..
więcej

Halina Winiarska – Kiszkis

08.10.1933 r.
 – 16.04.2022 r.
Wiadomość o Jej odejściu dotarła do nas w Wielką Sobotę, w czas czekania na cud Zmartwychwstania.
więcej

Jolanta Lothe

19.04.1942 r.
 – 01.04.2022 r.
Nie żyje Jolanta Lothe, aktorka Teatru im. Osterwy w Lublinie oraz teatrów warszawskich: Syreny, Klasycznego, Narodowego, Małego i Studio. Od 1989 roku prowadziła wraz mężem Lothe Lachman VideoTeatr Poza, znajdując dla niego siedzibę w Pałacyku Szustra w Warszawie. Spektakl tego teatru otrzymał Fringe First na Festiwalu Fringe w Edynburgu.
więcej

WŁODZIMIERZ NOWAK

08.01.1942 r.
 – 16.03.2022 r.
Z żalem żegnamy zmarłego dzisiaj Włodzimierza Nowaka, absolwenta PWSFTviT w Łodzi, aktora teatrów: im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Współczesnego we Wrocławiu, Dramatycznego w Elblągu, oraz warszawskich scen: Komedii, Na Woli, Kwadrat.
więcej
Kontakt

Sekretariat Biura ZASP

Jarosław Prytycki
+48 22 696 79 00
E-mail: zasp@zasp.pl

Adres

Al. Ujazdowskie 45

00-536 Warszawa
Biuro czynne:
pon. – pt. 9.00 – 17.00

Copyright © 2021 Związek Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie. All Rights Reserved.

Webdesign by Pink Design