wspomnienia

Andrzej Buszewicz

29.08.1934 r.
 – 23.08.2019 r.
Z żalem żegnamy Andrzeja Buszewicza, aktora i reżysera, absolwenta Wydziału Lalkarskiego i Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, profesora zwyczajnego w Akademii Muzycznej w Krakowie, byłego przewodniczącego Oddziału ZASP w Krakowie…

…i członka prezydium Zarządu Głównego, artystę przyjętego w roku 2000 w poczet członków zasłużonych Stowarzyszenia, z którym związał się w 1961 roku.

Zanim rozpoczął studia był adeptem w toruńskim Teatrze Lalki i Aktora, do którego po ich zakończeniu nie powrócił wiążąc się ze Starym, później Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Jeszcze jako student PWST, zaproszony przez Zofię Jaremową, zagrał w krakowskim Teatrze Lalek „Groteska” Sekretarza protokołu w spektaklu „Męczeństwo Piotra O’heya” Mrożka.

Na deskach Starego zadebiutował rolą Staszka w „Romansie z wodewilu” Władysława Krzemińskiego w reżyserii samego autora. Był Starcem z gór w „Indyku” Mrożka, Garlandem w „Heloizie i Abelardzie” Vaillanda, Don Ariasem w „Cydzie” i Generałem Krasińskim w „Nocy listopadowej” Wyspiańskiego, Policjantem w „Wariatce z Challiot” Giraudoux, Studentem w „Woyzecku” Büchnera, Semenem w „Zmierzchu” Babla, Gwideriuszem w „Cymbelinie”, Grumiem w „Poskromieniu złośnicy” i Egeuszem w „Śnie nicy letniej” Szekspira, Bambergerem w „Czarnej komedii” i Frankiem w „Niewinnych kłamstwach” Shaffera, Lokajem Fierdusieńko w „Szewcach” Witkacego, Protopopowem w „Trzech siostrach” Czechowa, Tichonem w „Biesach” Dostojewskiego, Rolewskim w „Z biegiem lat, z biegiem dni…”, Radostem w „Ślubach panieńskich” i Cześnikiem w „Zemście” Fredry, Teodorem w „Sklepach cynamonowych” Schulza, Kapralem w „Dziadach” Mickiewicza, Brownem w „Operze za trzy grosze” Brechta, Abdulinem w „Rewizorze” Gogola, Goldbergiem w „Urodzinach Stanleya” Pintera, czy Konstantym w „Operetce” Gombrowicza. Ostatnią postacią, w jaką wcielił się na deskach swojego teatru był Prymas w „Wyzwoleniu” Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, zaś na Scenie Moliere przywdział strój Dziadka w „Życiu Pana Moliera” Bułhakowa.

Wielokrotnie asystował reżyserom, m.in. Jerzemu Jarockiemu, Bogdanowi Hussakowskiemu, Bohdanowi Korzeniewskiemu, Jerzemu Kreczmarowi, Lidii Zamkow, Konradowi Swinarskiemu, Annie Polony, Maciejowi Prusowi, Jerzemu Bińczyckiemu, czy Andrzejowi Wajdzie.

Sam wyreżyserował „Zamek na Czorsztynie” Kurpińskiego, „Wesele Figara” Mozarta w Krakowskim Teatrze Muzycznym, czy „Spiskowców” Schuberta w Operze i Operetce Krakowskiej.

Wyróżniony został Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim OOP, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury oraz Złotą Odznaką za zasługi dla m. Krakowa.

DRUKUJ
Udostępnij

Odeszli również

Andrzej Precigs

22.08.1949 r.
 – 26.08.2023 r.
Z przykrością informujemy, że odszedł Andrzej Precigs – wspaniały aktor teatralny, filmowy i serialowy oraz reżyser dubbingu. Od lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Były członek Zarządu Głównego ZASP oraz były prezes Fundacji Artystów Weteranów Scen Polskich.
więcej

Miriam Aleksandrowicz

01.09.1957 r.
 – 05.07.2023 r.
Poruszeni nagłym odejściem, żegnamy Miriam Aleksandrowicz, aktorkę, reżyserkę teatralną i dubbingową, mającą w swoim dorobku aktorskim i reżyserskim ponad setkę zrealizowanych polskich wersji językowych seriali i filmów animowanych, za co została uhonorowana Nagrodą za Szczególne Osiągniecia w Dziedzinie Dubbingu, członkinię Zarządu nowopowstałej Sekcji Dubbingu ZASP a także oddaną pracy
więcej

Zula Melechówna

20.01.1926 r.
 – 15.06.2023 r.
Zmarła Zofia Melechówna, aktorka teatralna i filmowa, częściej nazywana Zulą Melechówną. Miała 97 lat. Aktorka rodziła się 20 stycznia 1926 roku w Wilnie. Od 1958 roku związana z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Melechówna grała m.in. w „Roku spokojnego słońca” Krzysztofa Zanussiego, „Zabiciu ciotki” Grzegorza Królikiewicza i „Owocach miłości” Marka Żydowicza.
więcej

KRYSTYNA ŁUBIEŃSKA

03.08.1932 r.
 – 10.05.2023 r.
Są na tym świecie ludzie, o których myśli się, że byli tu od zawsze i na zawsze pozostaną. O Krystynie Łubieńskiej z całą pewnością wielu z nas tak myślało. Jak o trwałym bycie gdańskiego i sopockiego pejzażu.
więcej

Waldemar Wilhelm

08.05.1935 r.
 – 11.03.2023 r.
Odszedł Waldemar Wilhelm – aktor, reżyser, pedagog na Wydziale Lalkarskim warszawskiej PWST im. A. Zelwerowicza, wykładowca i dziekan na Wydziale Aktorskim w PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi. W latach 1975-76 reżyser w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, dyrektor teatrów: im. Bogusławskiego w Kaliszu (1977-80), Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi (1993-2009).
więcej

Leonard Pietraszak

06.11.1936 r.
 – 01.02.2023 r.
Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki, aktor teatrów: Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich: Klasycznego, Komedii i Ateneum. Artysta na ekranie wcielił się w rozliczne postaci: Ułana, Pilota i Rycerza, Malarza, Kapitana, czy Ojca.
więcej